|
Our Media/Results from OSU Cowboy Jamboree
Our ResultsTeam Scores
2014 Results - OSU Cowboy JamboreePublished by DyeStatCOLLEGE.com on Sep 27th 2014, 9:45pm
Website:Click here Results by: DG Productions 78th Annual Cowboy Jamboree
Stillwater OK, September 27, 2014
OVERALL INDIVIDUAL RESULTS: D1 University Overall Male
Place TmPl Name School 5km Finish Pace
===== ==== ======================= =================================== ======== ======== =====
1 1 Kirubel Erassa Oklahoma State 15:02 24:19.59 3:03
2 2 Fabian Clarkson Oklahoma State 15:08 24:35.78 3:05
3 3 Craig Nowak Oklahoma State 15:30 24:51.73 3:07
4 4 Luis Martinez Oklahoma State 15:54 25:10.77 3:09
5 5 Anthoney Armstrong Oklahoma State 15:46 25:14.61 3:10
6 6 Noah Gade Oklahoma State 15:51 25:19.81 3:10
7 7 Justin Vilhauer Oklahoma State 25:27.29 3:11
8 Brian Gohlke Oklahoma State 15:54 25:33.17 3:12
9 David Osborn Oklahoma State 15:53 25:39.06 3:13
10 Matthew Fayers Oklahoma State 16:12 25:57.11 3:15
11 Vegard Oelstad Oklahoma State 16:07 25:59.79 3:15
12 8 John Sharpe Belmont 16:18 26:10.75 3:17
13 9 Garrett Kenyon Creighton 16:28 26:13.42 3:17
14 10 David Everett Belmont 16:26 26:31.97 3:19
15 11 Jonathan Harper Oral Roberts 16:30 26:39.11 3:20
16 Brigham Hedges Oklahoma State 16:39 26:51.91 3:22
17 Alexander Johansson Oklahoma State 16:34 26:52.79 3:22
18 12 Kris Howard Belmont 16:28 26:53.87 3:22
19 13 Ryan Masey Oral Roberts 16:37 26:59.82 3:23
20 14 Drew Prescott Creighton 17:02 27:14.24 3:25
21 15 Luke Evans Belmont 16:46 27:15.44 3:25
22 16 Evan Stifel Belmont 16:31 27:17.05 3:25
23 17 Anthony Didion Belmont 17:04 27:18.26 3:25
24 18 Marcos Mora Incarnate Word 16:51 27:18.88 3:25
25 19 Pat Reinschmidt Creighton 17:09 27:19.97 3:25
26 20 Eric Klein Creighton 17:08 27:23.64 3:26
27 21 Kaden Eaton Belmont 16:53 27:26.08 3:26
28 22 David Rice Creighton 17:10 27:38.18 3:28
29 Marcus Bridger-Wilkinso Belmont 16:31 27:38.75 3:28
30 23 Matt Piercy Creighton 17:01 27:39.56 3:28
31 Alejandro Hernandez 17:23 27:55.52 3:30
32 24 Ty Medd Creighton 17:25 28:12.88 3:32
33 25 Sterlen Paul Abilene Christian 17:13 28:14.75 3:32
34 Jacob Ohnstad Creighton 17:26 28:15.23 3:32
35 26 Jorge Quintero Incarnate Word 17:37 28:29.51 3:34
36 27 Leif Peterson Oral Roberts 17:37 28:31.27 3:34
37 28 Ryan Cleary Abilene Christian 17:29 28:34.90 3:35
38 Matt Blivin Belmont 17:13 28:35.90 3:35
39 29 Mario Mora Incarnate Word 17:09 28:49.89 3:37
40 30 Jairo Cruces Incarnate Word 17:45 28:52.53 3:37
41 31 Nathan Sosa Incarnate Word 17:42 29:11.88 3:39
42 32 Ryan Woelful Abilene Christian 17:59 29:26.02 3:41
43 33 Cameron Peterson Oral Roberts 18:20 29:37.28 3:43
44 34 Cesar Moreno Incarnate Word 18:19 29:47.17 3:44
45 35 John Baker Abilene Christian 18:31 29:59.93 3:45
46 36 Reid Rivers Abilene Christian 18:11 30:12.13 3:47
47 37 Taylor Ochs Abilene Christian 18:40 30:24.61 3:49
48 38 Jesse Coates Abilene Christian 18:50 31:00.00 3:53
49 39 Blayne Hisquierdo Oral Roberts 19:12 31:17.78 3:55
50 Lane Hoskinson Abilene Christian 19:17 31:47.64 3:59
51 40 Bennett Harris Oral Roberts 19:49 32:36.44 4:05
TEAM RESULTS: D1 University
1. 15 Oklahoma State ( 24:50.49 2:04:12.48 0:55.02)
==================================================
1 1 Kirubel Erassa 24:19.59
2 2 Fabian Clarkson 24:35.78
3 3 Craig Nowak 24:51.73
4 4 Luis Martinez 25:10.77
5 5 Anthoney Armstrong 25:14.61
6 ( 6) Noah Gade 25:19.81
7 ( 7) Justin Vilhauer 25:27.29
2. 61 Belmont ( 26:49.81 2:14:09.08 1:06.30)
==================================================
1 8 John Sharpe 26:10.75
2 10 David Everett 26:31.97
3 12 Kris Howard 26:53.87
4 15 Luke Evans 27:15.44
5 16 Evan Stifel 27:17.05
6 ( 17) Anthony Didion 27:18.26
7 ( 21) Kaden Eaton 27:26.08
3. 84 Creighton ( 27:09.89 2:15:49.45 1:24.76)
==================================================
1 9 Garrett Kenyon 26:13.42
2 14 Drew Prescott 27:14.24
3 19 Pat Reinschmidt 27:19.97
4 20 Eric Klein 27:23.64
5 22 David Rice 27:38.18
6 ( 23) Matt Piercy 27:39.56
7 ( 24) Ty Medd 28:12.88
4. 123 Oral Roberts ( 28:37.05 2:23:05.26 4:38.67)
==================================================
1 11 Jonathan Harper 26:39.11
2 13 Ryan Masey 26:59.82
3 27 Leif Peterson 28:31.27
4 33 Cameron Peterson 29:37.28
5 39 Blayne Hisquierdo 31:17.78
6 ( 40) Bennett Harris 32:36.44
5. 134 Incarnate Word ( 28:32.53 2:22:42.69 1:53.00)
==================================================
1 18 Marcos Mora 27:18.88
2 26 Jorge Quintero 28:29.51
3 29 Mario Mora 28:49.89
4 30 Jairo Cruces 28:52.53
5 31 Nathan Sosa 29:11.88
6 ( 34) Cesar Moreno 29:47.17
6. 156 Abilene Christian ( 29:17.54 2:26:27.73 1:57.38)
==================================================
1 25 Sterlen Paul 28:14.75
2 28 Ryan Cleary 28:34.90
3 32 Ryan Woelful 29:26.02
4 35 John Baker 29:59.93
5 36 Reid Rivers 30:12.13
6 ( 37) Taylor Ochs 30:24.61
7 ( 38) Jesse Coates 31:00.00
OVERALL D1 University Female Overall
Place TmPl Name School Finish Pace
===== ==== ======================= =================================== ======== =====
1 1 Monika Juodeskaite Oklahoma State 17:16.49 3:28
2 2 Hannah Wittman Belmont 18:16.70 3:40
3 3 Natalie Baker Oklahoma State 18:18.26 3:40
4 4 Caileigh Glenn Oklahoma State 18:30.25 3:43
5 5 Janelle Martinez Oklahoma State 18:30.84 3:43
6 6 Emily Helms Oklahoma State 18:31.42 3:43
7 7 Courtney Sawle Creighton 18:43.38 3:45
8 8 Diana Garcia-Munoz Abilene Christian 18:45.62 3:46
9 9 Abbie Hetherington Oklahoma State 18:50.46 3:47
10 10 Maddie Ivy Creighton 19:07.22 3:50
11 11 Christian Castaneda Incarnate Word 19:18.18 3:52
12 12 Christina Rivera Incarnate Word 19:19.87 3:52
13 13 Alexandria Hackett Abilene Christian 19:21.12 3:53
14 14 Kiera Weems Belmont 19:34.39 3:55
15 15 Isabella Gutierrez Abilene Christian 19:40.25 3:57
16 16 Jessie Wynn Belmont 19:41.06 3:57
17 17 Emily Mauser Creighton 19:54.10 3:59
18 18 Emily Peterson Creighton 19:54.22 3:59
19 19 Samantha Watson Oral Roberts 19:59.57 4:00
20 20 Vanessa Miller Creighton 20:02.05 4:01
21 21 Michaela Hackett Abilene Christian 20:03.24 4:01
22 22 Marina Guerrero Puigdev Abilene Christian 20:03.33 4:01
23 23 Dayle Dickens Creighton 20:04.09 4:01
24 24 Krista Andreassen Incarnate Word 20:04.81 4:01
25 25 Hannah Denton Belmont 20:06.02 4:02
26 26 Maile Shigemasa Creighton 20:21.94 4:05
27 27 Clementine Kauffmann Incarnate Word 20:24.87 4:05
28 28 Mara White Belmont 20:25.80 4:06
29 29 Omega Reese Oral Roberts 20:28.40 4:06
30 30 Kathleen Hoffman Incarnate Word 20:32.27 4:07
31 Anna Weirick Creighton 20:39.08 4:08
32 31 Katelyn Mead Incarnate Word 20:43.86 4:09
33 32 Gabby Thompson Abilene Christian 20:48.97 4:10
34 33 Katherine Strubel Incarnate Word 20:52.11 4:11
35 34 Landa Dowdy Abilene Christian 21:07.21 4:14
36 Savanah Silva Abilene Christian 21:07.73 4:14
37 Lindsey Frost Incarnate Word 21:22.26 4:17
38 35 Madison Guenzler Oral Roberts 21:37.59 4:20
39 Denise Altamirano Abilene Christian 21:49.25 4:22
40 Karina Velez Incarnate Word 21:53.05 4:23
41 Logan Lucas Creighton 23:26.62 4:42
42 Bernise Altamirano Abilene Christian 24:41.85 4:57
43 36 Catharyn Klarich Oral Roberts 25:07.94 5:02
44 37 Hannah Turnbow Oral Roberts 25:11.42 5:03
TEAM RESULTS: SMALL UNIVERSITY - FEMALE
1. 34 Metro State ( 19:28.84 1:37:24.20 0:52.80)
==================================================
1 2 Breanna Hemming 19:00.68
2 5 Victoria Alcala 19:18.78
3 7 Karina Sanchez 19:32.91
4 9 Evonna Ramirez 19:38.35
5 11 Jamilah Rashid 19:53.48
6 ( 12) Lauren Silacci 19:59.22
7 ( 18) Ariana Horton 20:53.38
2. 45 Wayland Baptist ( 19:46.65 1:38:53.28 1:40.49)
==================================================
1 1 Sarah Jerotich 18:57.89
2 3 Selene Lopez 19:02.68
3 8 Catherine Gitahi 19:37.81
4 16 Melissa Cejas 20:36.52
5 17 April Padilla 20:38.38
6 ( 22) Monica Alanis 21:15.18
7 ( 23) Samantha Jones 21:20.47
3. 49 Eastern New Mexico ( 19:51.81 1:39:19.05 1:14.70)
==================================================
1 4 Amber Saiz 19:12.87
2 6 Beth Blind 19:31.76
3 10 Sabrina Huelga 19:50.83
4 14 Klaudia Szych 20:16.02
5 15 Coley Norcross 20:27.57
6 ( 19) Azalia Rodriguez 21:03.39
7 ( 27) Dulce Perez-Velasquez 24:34.40
4. 103 Southwestern Oklahoma ( 21:35.57 1:47:57.86 2:47.34)
==================================================
1 13 Brooke Lizotte 20:14.66
2 20 Madeline Price 21:06.61
3 21 Lauren Parenica 21:09.45
4 24 Sierra Howell 22:25.14
5 25 Taylor Scott 23:02.00
6 ( 26) Jessie Schmeling 24:20.93
7 ( 28) Mikayla Howorka 24:50.76
OVERALL INDIVIDUAL RESULTS: COLLEGE - MALE
Place TmPl Name School 5km Finish Pace
===== ==== ======================= =================================== ======== ======== =====
1 1 Sylvester Barus Iowa Western CC 15:17 24:45.54 3:06
2 2 George Yator El Paso CC 16:01 25:43.03 3:13
3 3 Pedro Montoya Allen County CC 16:04 25:57.00 3:15
4 4 Albert Meier Butler CC 16:18 26:21.16 3:18
5 5 Andrew Leahey Southern Nazarene 16:17 26:21.19 3:18
6 6 Kennedy Chumba Butler CC 16:17 26:29.02 3:19
7 7 Brock Artis Allen County CC 16:27 26:29.64 3:19
8 8 Gerardo Escapita El Paso CC 16:43 26:39.02 3:20
9 9 Ricardo Desantiago El Paso CC 16:44 26:40.68 3:21
10 10 Phillip Cheruiyot Missouri Valley 16:19 26:41.73 3:21
11 11 David Colmenero El Paso CC 16:46 26:42.20 3:21
12 12 Graham Frank Colorado College 16:44 26:43.46 3:21
13 13 Eli Kosgei El Paso CC 16:45 26:45.36 3:21
14 14 Daniel Gonzalez El Paso CC 16:46 27:02.56 3:23
15 Salvador Medrano 16:48 27:06.37 3:24
16 15 Tyler Helt Oklahoma Baptist 16:43 27:07.27 3:24
17 16 Walker Clampitt Oklahoma Baptist 16:43 27:10.99 3:24
18 17 Nolan Hesse Butler CC 17:02 27:14.88 3:25
19 18 Nick Warnke Southwestern (Kan.) 16:54 27:17.15 3:25
20 19 Mark Kogo Missouri Valley 16:57 27:20.02 3:25
21 20 Trail Spears Allen County CC 16:57 27:26.44 3:26
22 21 Blaine Whitson Oklahoma Baptist 17:18 27:38.88 3:28
23 22 Marco Perez El Paso CC 17:01 27:42.04 3:28
24 23 Esteban Munguia Pratt CC 17:10 27:43.21 3:28
25 24 Nathan Whitson Oklahoma Baptist 17:07 27:43.60 3:28
26 25 Conor Terhune Colorado College 17:23 27:45.11 3:29
27 26 Meshach Adams Allen County CC 17:15 27:45.15 3:29
28 27 Daniel Driskill Allen County CC 17:30 27:45.24 3:29
29 28 Alfredo Vega Pratt CC 16:59 27:47.10 3:29
30 29 Walker Loyd Clarendon College 17:06 27:47.66 3:29
31 30 Blake Crouch Cowley County CC 17:18 27:47.69 3:29
32 31 Zachary Widener Oklahoma Baptist 17:23 27:49.29 3:29
33 32 Jeremy Brittain Allen County CC 17:14 27:51.91 3:29
34 33 Keegan Fitzsimmons Iowa Western CC 17:14 27:54.97 3:30
35 34 Connor Immenschuh Allen County CC 17:20 27:55.66 3:30
36 35 Forrest Dreyer Hutchinson CC 17:14 28:00.29 3:31
37 36 Trent Butler Hutchinson CC 17:30 28:04.49 3:31
38 37 Landon Franz Oklahoma Baptist 17:18 28:05.12 3:31
39 Ben Najman Allen County CC 17:22 28:06.56 3:31
40 38 John Aquino Iowa Western CC 17:26 28:07.58 3:31
41 39 Jacob Rothman Colorado College 17:34 28:07.67 3:31
42 40 Thomas Crain Hutchinson CC 28:09.13 3:32
43 41 Shane Walsh Cowley County CC 17:28 28:10.28 3:32
44 42 Marco Arias Lubbock Christian 17:28 28:14.77 3:32
45 43 Brandon Hatch Southwestern (Kan.) 17:24 28:16.03 3:32
46 44 Justin Thorstad Iowa Western CC 17:25 28:23.72 3:33
47 45 Caleb Jackson Southwestern (Kan.) 17:25 28:24.46 3:34
48 46 Chris Mitchell College of the Ozarks 17:36 28:25.83 3:34
49 47 Mason Cox Iowa Western CC 17:40 28:28.67 3:34
50 48 Andres Pelayo Pratt CC 17:45 28:28.91 3:34
51 49 Taylor Parker Southwestern (Kan.) 17:16 28:29.72 3:34
52 50 Nathan Reed Oklahoma Baptist 28:30.72 3:34
53 51 Ryan Bing Colorado College 18:04 28:30.76 3:34
54 52 Blake Dodson Hutchinson CC 17:38 28:31.07 3:34
55 53 Sam English Colorado College 18:04 28:32.85 3:35
56 54 Trae Lane Pratt CC 17:14 28:35.29 3:35
57 55 Jake Omo Hutchinson CC 17:37 28:35.44 3:35
58 56 Tucker Hampson Colorado College 17:36 28:41.27 3:36
59 57 Jersey Boydstun Southwestern (Kan.) 17:56 28:44.07 3:36
60 Nathan Tripp Oklahoma Wesleyan 17:59 28:50.84 3:37
61 Cesar Sanabria Oklahoma Baptist 17:40 28:51.89 3:37
62 58 Edgar Gutierrez Hutchinson CC 17:49 28:52.16 3:37
63 59 Reid Wagner Iowa Western CC 17:55 28:54.19 3:37
64 Zack Cates Oklahoma Baptist 17:43 28:56.20 3:38
65 60 Greg Guajardo Pratt CC 17:41 28:58.11 3:38
66 61 Colton Butler Hutchinson CC 17:54 28:59.88 3:38
67 62 Gonzalo Dominguez Clarendon College 17:47 29:01.86 3:38
68 63 Travis Dillard College of the Ozarks 17:57 29:07.08 3:39
69 64 Sterlin Broomfield Northwestern Oklahoma 18:10 29:08.07 3:39
70 65 Surmeier Max Butler CC 18:21 29:11.81 3:39
71 66 Jacob Stewert Pratt CC 18:10 29:12.14 3:40
72 67 Andrew Zimmerman Pratt CC 17:58 29:13.55 3:40
73 Jordan Masterson Oklahoma Baptist 17:56 29:14.09 3:40
74 Micah Murphy Oklahoma Baptist 18:06 29:26.49 3:41
75 68 Tate Harvey Iowa Western CC 18:11 29:33.83 3:42
76 69 Keegan Gregg Southwestern (Kan.) 18:17 29:34.89 3:42
77 Tommy Uglean Oklahoma Baptist 18:13 29:38.02 3:43
78 Caleb Wilson Iowa Western CC 18:22 29:38.87 3:43
79 Diego Sanchez Allen County CC 18:26 29:42.97 3:43
80 70 Manuel Reyes Northwestern Oklahoma 18:47 29:47.80 3:44
81 Darryn Rohr Hutchinson CC 18:24 29:49.44 3:44
82 71 Bryan Tollison Clarendon College 18:12 29:49.94 3:44
83 72 Ezra Coopersmith Colorado College 18:46 29:55.96 3:45
84 73 Luis Chavez Northwestern Oklahoma 18:22 29:59.39 3:45
85 74 Frye Cody Butler CC 18:47 30:05.77 3:46
86 Nick Dye Colorado College 19:03 30:09.81 3:47
87 75 Jordan Evans Northwestern Oklahoma 18:33 30:12.37 3:47
88 Erasmo Huerta III Oklahoma Wesleyan 19:17 30:18.75 3:48
89 76 Chandler Harker Missouri Valley 18:38 30:20.25 3:48
90 Matthew Crow USAO 18:51 30:22.76 3:48
91 77 Max Ramirez Butler CC 18:59 30:22.89 3:48
92 Branden Sandoval Pratt CC 18:30 30:23.59 3:48
93 78 Jacob Anders Southwestern (Kan.) 19:02 30:25.72 3:49
94 79 Brandon Hurst Northwestern Oklahoma 18:33 30:27.49 3:49
95 Kyle Garretson USAO 18:49 30:27.82 3:49
96 80 Suenram Merritt Southern Nazarene 18:23 30:32.89 3:50
97 81 Luis Osornio Clarendon College 18:45 30:33.41 3:50
98 Ethan Holland Colorado College 19:19 30:34.73 3:50
99 Drew Hageman Hutchinson CC 18:44 30:36.81 3:50
100 Skye Loving Southwestern (Kan.) 18:55 30:38.48 3:50
101 Isaac Stanley Southwestern (Kan.) 19:03 30:42.09 3:51
102 82 Joel Roberts Cowley County CC 19:11 30:42.96 3:51
103 83 Tag Grisham College of the Ozarks 18:51 30:44.15 3:51
104 84 Kevin Morris Missouri Valley 18:48 30:45.96 3:51
105 85 Dameon Davis College of the Ozarks 19:00 30:49.23 3:52
106 Andrew Townes Oklahoma Wesleyan 19:17 30:49.56 3:52
107 86 Dalton Chambers Cowley County CC 19:10 30:51.16 3:52
108 Christian Wacker Southwestern (Kan.) 19:00 30:54.28 3:52
109 87 Loyal Carpenter College of the Ozarks 19:04 31:07.00 3:54
110 Devin Hlavenka Southwestern (Kan.) 19:17 31:13.69 3:55
111 88 Jesus Martinez Southern Nazarene 19:08 31:16.32 3:55
112 89 Jake Goodman Northwestern Oklahoma 19:22 31:23.90 3:56
113 Skylar Hayes Hutchinson CC 19:09 31:27.44 3:56
114 90 Armando Flores Clarendon College 19:20 31:36.77 3:58
115 91 Drew Keller Cowley County CC 19:25 31:40.81 3:58
116 92 Michael Maxwell College of the Ozarks 19:25 31:42.54 3:58
117 Hunter Doucette Oklahoma Baptist 19:22 31:45.56 3:59
118 Diego Gomez Wayland Baptist 19:33 31:58.11 4:00
119 93 Kristopher Guadarrama Clarendon College 19:54 31:58.64 4:00
120 94 Blake Wieczorek Southern Nazarene 20:03 32:01.03 4:01
121 Clay Mattox Oklahoma Baptist 19:38 32:02.79 4:01
122 95 Jacob Carver Missouri Valley 19:38 32:09.33 4:02
123 96 Merced Mendez Clarendon College 19:44 32:22.72 4:03
124 97 Austin Wenger College of the Ozarks 20:04 32:27.85 4:04
125 98 Mateo Espejo Lubbock Christian 19:57 32:30.03 4:04
126 Johnny Rochell Clarendon College 19:43 33:02.44 4:08
127 Sean Harvey USAO 20:16 33:06.06 4:09
128 Ron Simpleton 20:48 33:26.15 4:11
129 Zach Polley Oklahoma Baptist 18:07 33:27.73 4:11
130 Austin Arnall College of the Ozarks 20:29 33:49.67 4:14
131 99 Jorge Martinez Lubbock Christian 33:59.17 4:15
132 Puri Manish USAO 21:00 34:03.06 4:16
133 Greg Frenchy 21:02 34:10.68 4:17
134 100 Loren Heap Southern Nazarene 21:18 34:17.06 4:18
135 Blake Wagner Clarendon College 21:21 34:17.59 4:18
136 101 Anthony Jauregui Northwestern Oklahoma 34:37.92 4:20
137 Jack Harris College of the Ozarks 21:13 35:01.97 4:23
138 102 Andres Reales Lubbock Christian 35:18.77 4:25
139 103 Jonathon Gomez Lubbock Christian 36:28.28 4:34
140 Tyler Cantrell Clarendon College 22:09 36:30.09 4:34
141 104 Ben Hettick Lubbock Christian 22:30 36:37.80 4:35
142 Gage Kelso College of the Ozarks 22:52 37:09.67 4:39
143 105 Richard Mead Southern Nazarene 23:11 37:33.42 4:42
144 106 Andrew Hettick Lubbock Christian 22:54 38:21.28 4:48
145 Tyler Sams Lubbock Christian 22:42 38:43.82 4:51
146 Dustin Hunter College of the Ozarks 25:33 41:45.11 5:14
TEAM RESULTS: COLLEGE - MALE
1. 43 El Paso CC ( 26:30.05 2:12:30.29 1:02.33)
==================================================
1 2 George Yator 25:43.03
2 8 Gerardo Escapita 26:39.02
3 9 Ricardo Desantiago 26:40.68
4 11 David Colmenero 26:42.20
5 13 Eli Kosgei 26:45.36
6 ( 14) Daniel Gonzalez 27:02.56
7 ( 22) Marco Perez 27:42.04
2. 83 Allen County CC ( 27:04.69 2:15:23.47 1:48.24)
==================================================
1 3 Pedro Montoya 25:57.00
2 7 Brock Artis 26:29.64
3 20 Trail Spears 27:26.44
4 26 Meshach Adams 27:45.15
5 27 Daniel Driskill 27:45.24
6 ( 32) Jeremy Brittain 27:51.91
7 ( 34) Connor Immenschuh 27:55.66
3. 107 Oklahoma Baptist ( 27:30.00 2:17:30.03 0:42.02)
==================================================
1 15 Tyler Helt 27:07.27
2 16 Walker Clampitt 27:10.99
3 21 Blaine Whitson 27:38.88
4 24 Nathan Whitson 27:43.60
5 31 Zachary Widener 27:49.29
6 ( 37) Landon Franz 28:05.12
7 ( 50) Nathan Reed 28:30.72
4. 163 Iowa Western CC ( 27:32.09 2:17:40.48 3:43.13)
==================================================
1 1 Sylvester Barus 24:45.54
2 33 Keegan Fitzsimmons 27:54.97
3 38 John Aquino 28:07.58
4 44 Justin Thorstad 28:23.72
5 47 Mason Cox 28:28.67
6 ( 59) Reid Wagner 28:54.19
7 ( 68) Tate Harvey 29:33.83
5. 166 Butler CC ( 27:52.52 2:19:22.64 3:44.61)
==================================================
1 4 Albert Meier 26:21.16
2 6 Kennedy Chumba 26:29.02
3 17 Nolan Hesse 27:14.88
4 65 Surmeier Max 29:11.81
5 74 Frye Cody 30:05.77
6 ( 77) Max Ramirez 30:22.89
6. 180 Colorado College ( 27:55.97 2:19:39.85 1:49.39)
==================================================
1 12 Graham Frank 26:43.46
2 25 Conor Terhune 27:45.11
3 39 Jacob Rothman 28:07.67
4 51 Ryan Bing 28:30.76
5 53 Sam English 28:32.85
6 ( 56) Tucker Hampson 28:41.27
7 ( 72) Ezra Coopersmith 29:55.96
7. 212 Southwestern (Kan.) ( 28:14.28 2:21:11.43 1:26.92)
==================================================
1 18 Nick Warnke 27:17.15
2 43 Brandon Hatch 28:16.03
3 45 Caleb Jackson 28:24.46
4 49 Taylor Parker 28:29.72
5 57 Jersey Boydstun 28:44.07
6 ( 69) Keegan Gregg 29:34.89
7 ( 78) Jacob Anders 30:25.72
8. 213 Pratt CC ( 28:18.52 2:21:32.62 1:14.90)
==================================================
1 23 Esteban Munguia 27:43.21
2 28 Alfredo Vega 27:47.10
3 48 Andres Pelayo 28:28.91
4 54 Trae Lane 28:35.29
5 60 Greg Guajardo 28:58.11
6 ( 66) Jacob Stewert 29:12.14
7 ( 67) Andrew Zimmerman 29:13.55
78th Annual Cowboy Jamboree
Stillwater OK, September 27, 2014
TEAM RESULTS: COLLEGE - MALE
9. 218 Hutchinson CC ( 28:16.08 2:21:20.42 0:35.15)
==================================================
1 35 Forrest Dreyer 28:00.29
2 36 Trent Butler 28:04.49
3 40 Thomas Crain 28:09.13
4 52 Blake Dodson 28:31.07
5 55 Jake Omo 28:35.44
6 ( 58) Edgar Gutierrez 28:52.16
7 ( 61) Colton Butler 28:59.88
10. 284 Missouri Valley ( 29:27.45 2:27:17.29 5:27.60)
==================================================
1 10 Phillip Cheruiyot 26:41.73
2 19 Mark Kogo 27:20.02
3 76 Chandler Harker 30:20.25
4 84 Kevin Morris 30:45.96
5 95 Jacob Carver 32:09.33
11. 330 Cowley County CC ( 29:50.58 2:29:12.90 3:53.12)
==================================================
1 30 Blake Crouch 27:47.69
2 41 Shane Walsh 28:10.28
3 82 Joel Roberts 30:42.96
4 86 Dalton Chambers 30:51.16
5 91 Drew Keller 31:40.81
12. 333 Clarendon College ( 29:45.92 2:28:49.64 3:49.11)
==================================================
1 29 Walker Loyd 27:47.66
2 62 Gonzalo Dominguez 29:01.86
3 71 Bryan Tollison 29:49.94
4 81 Luis Osornio 30:33.41
5 90 Armando Flores 31:36.77
6 ( 93) Kristopher Guadarrama 31:58.64
7 ( 96) Merced Mendez 32:22.72
13. 361 Northwestern Oklahoma ( 29:55.02 2:29:35.12 1:19.42)
==================================================
1 64 Sterlin Broomfield 29:08.07
2 70 Manuel Reyes 29:47.80
3 73 Luis Chavez 29:59.39
4 75 Jordan Evans 30:12.37
5 79 Brandon Hurst 30:27.49
6 ( 89) Jake Goodman 31:23.90
7 (101) Anthony Jauregui 34:37.92
14. 364 College of the Ozarks ( 30:02.65 2:30:13.29 2:41.17)
==================================================
1 46 Chris Mitchell 28:25.83
2 63 Travis Dillard 29:07.08
3 83 Tag Grisham 30:44.15
4 85 Dameon Davis 30:49.23
5 87 Loyal Carpenter 31:07.00
6 ( 92) Michael Maxwell 31:42.54
7 ( 97) Austin Wenger 32:27.85
15. 367 Southern Nazarene ( 30:53.69 2:34:28.49 7:55.87)
==================================================
1 5 Andrew Leahey 26:21.19
2 80 Suenram Merritt 30:32.89
3 88 Jesus Martinez 31:16.32
4 94 Blake Wieczorek 32:01.03
5 100 Loren Heap 34:17.06
6 (105) Richard Mead 37:33.42
16. 444 Lubbock Christian ( 33:18.20 2:46:31.02 8:13.51)
==================================================
1 42 Marco Arias 28:14.77
2 98 Mateo Espejo 32:30.03
3 99 Jorge Martinez 33:59.17
4 102 Andres Reales 35:18.77
5 103 Jonathon Gomez 36:28.28
6 (104) Ben Hettick 36:37.80
7 (106) Andrew Hettick 38:21.28
OVERALL INDIVIDUAL RESULTS: College - Female
Place TmPl Name School Finish Pace
===== ==== ======================= =================================== ======== =====
1 1 Mercy Rotich El Paso CC 18:57.36 3:48
2 2 Whitney Warfield Oklahoma Baptist 19:01.58 3:49
3 3 Madison Brown Central Oklahoma 19:06.03 3:50
4 4 Miranda Dent Oklahoma Baptist 19:14.93 3:51
5 5 Leah Wessler Colorado College 19:22.91 3:53
6 6 Andrea Amaro El Paso CC 19:28.12 3:54
7 7 Grasiela Navarro Pratt CC 19:32.31 3:55
8 8 Kayla Pallares El Paso CC 19:34.95 3:55
9 9 Abby Hoover Oklahoma Baptist 19:37.58 3:56
10 10 Lauren Wood Oklahoma Baptist 19:44.79 3:57
11 11 Katelyn Fritz Oklahoma Baptist 19:45.72 3:58
12 12 Maci Rich Oklahoma Christian 19:50.23 3:59
13 13 Rebecca Lavietes Colorado College 19:51.35 3:59
14 14 Shannon Luevano El Paso CC 19:53.14 3:59
15 15 Daisy Tuwei Lubbock Christian 19:56.25 4:00
16 Sarah Niemeier Missouri Valley 19:57.39 4:00
17 16 Flores Terra Butler CC 19:57.73 4:00
18 17 Rebekah Hickman Central Oklahoma 20:03.93 4:01
19 18 Elida Pargas El Paso CC 20:04.81 4:01
20 19 Brittany Parga El Paso CC 20:07.82 4:02
21 20 Johanna Kleinsasser Oklahoma Baptist 20:09.13 4:02
22 21 Deven Bond Central Oklahoma 20:09.27 4:02
23 22 Torri Holder College of the Ozarks 20:14.59 4:03
24 23 Makayla Miller Central Oklahoma 20:18.10 4:04
25 24 Kaylee Large Oklahoma Baptist 20:18.81 4:04
26 Kelsey Buffum Southwestern (Kan.) 20:20.24 4:05
27 Madison Newton Oklahoma Baptist 20:20.65 4:05
28 25 Allison Crimmins Colorado College 20:24.52 4:05
29 26 Camille Febvre Colorado College 20:25.74 4:06
30 Kelsey Doty Oklahoma Baptist 20:30.20 4:07
31 27 Mindy Rincon El Paso CC 20:31.84 4:07
32 28 Katherine Ibison Oklahoma Christian 20:33.07 4:07
33 29 Sherene Whyte Iowa Western CC 20:35.16 4:08
34 30 Patty Atkinson Colorado College 20:38.89 4:08
35 Isela Sandoval Clarendon College 20:44.37 4:09
36 31 Brianna Binger Cowley County CC 20:44.83 4:09
37 32 Angela Lingg Hutchinson CC 20:45.49 4:10
38 33 Stefani Messick Colorado College 20:45.71 4:10
39 34 Katie Sandfort Colorado College 20:46.93 4:10
40 35 Kidd Janell Butler CC 20:56.87 4:12
41 36 Lakresha James Southern Nazarene 20:58.45 4:12
42 Zoya Timoshenko Oklahoma Baptist 20:59.24 4:12
43 37 Young Lindi Butler CC 20:59.29 4:12
44 Abigail Philbrick Colorado College 21:00.71 4:13
45 Sarah Sharp Oklahoma Wesleyan 21:01.72 4:13
46 38 Devin Caballero Lubbock Christian 21:02.94 4:13
47 39 Layne Hammer Oklahoma Christian 21:03.79 4:13
48 40 Ribordy Hayley Butler CC 21:05.50 4:14
49 41 Sheridan Snider Central Oklahoma 21:07.73 4:14
50 42 Audrey Campbell Central Oklahoma 21:08.74 4:14
51 Lauren Franz Oklahoma Baptist 21:11.22 4:15
52 43 Sierra Hughes Iowa Western CC 21:13.30 4:15
53 44 Dallas Mullican Northwestern Oklahoma 21:14.02 4:15
54 Erin Morrow Colorado College 21:17.54 4:16
55 Alisn Stevens Allen County CC 21:20.16 4:17
56 45 Katharine Jones Oklahoma Christian 21:20.89 4:17
57 46 Jaedyn Ledesma Cowley County CC 21:24.54 4:17
58 Samantha Horton Oklahoma Baptist 21:25.20 4:18
59 Emily McCarthy Oklahoma Baptist 21:27.28 4:18
60 47 Breanna Phillips Pratt CC 21:27.39 4:18
61 48 Jordan Keeler Southern Nazarene 21:31.57 4:19
62 Brittney Watson Missouri Valley 21:32.43 4:19
63 49 Baylor Graham Iowa Western CC 21:35.00 4:19
64 50 Sarah Cobb Oklahoma Christian 21:38.98 4:20
65 Rebeca Gamez Southwestern (Kan.) 21:41.48 4:21
66 51 Jessica Yenni Hutchinson CC 21:42.88 4:21
67 52 Elisabeth Richins Pratt CC 21:44.16 4:21
68 53 Ashley Claxton Hutchinson CC 21:45.85 4:22
69 Corey Luna Colorado College 21:49.05 4:22
70 54 Trishauna Reid Iowa Western CC 21:49.54 4:22
71 55 Katie Cease Central Oklahoma 21:50.51 4:23
72 Kelsey Maxwell Colorado College 21:50.59 4:23
73 56 Willow Gahr Northwestern Oklahoma 21:56.77 4:24
74 Vanessa De La Cruz-Cuev Southwestern (Kan.) 21:58.50 4:24
75 57 Emily Morton Oklahoma Christian 22:00.60 4:25
76 58 Tiffany Lamplot Iowa Western CC 22:05.71 4:26
77 59 Daisy Goldsmith USAO 22:06.61 4:26
78 60 Jessica Woods Cowley County CC 22:06.63 4:26
79 61 Emilynn Robinson Pratt CC 22:08.34 4:26
80 62 Yeslin Frias Lubbock Christian 22:08.68 4:26
81 Liz Waterman Colorado College 22:11.12 4:27
82 63 Breah Waldron Hutchinson CC 22:16.87 4:28
83 64 Tricia Trupe Butler CC 22:21.59 4:29
84 65 Almarales Kadija Southern Nazarene 22:22.98 4:29
85 66 Bethany Brown Southern Nazarene 22:23.00 4:29
86 67 Dolvine Serem Colby CC 22:23.30 4:29
87 Jessica Wright Colorado College 22:28.97 4:30
88 68 Journee Cotton Lubbock Christian 22:30.90 4:31
89 69 Kate Srader Southern Nazarene 22:31.37 4:31
90 70 Divina Flores Pratt CC 22:40.31 4:33
91 71 Katy Spencer Hutchinson CC 22:40.97 4:33
92 Ashley Smith Southwestern (Kan.) 22:41.48 4:33
93 72 Angelica Soria Hutchinson CC 22:43.07 4:33
94 73 Maria Sargent Oklahoma Christian 22:43.39 4:33
95 Josie Edgell Oklahoma Baptist 22:53.07 4:35
96 74 Flanigan Hayley Butler CC 22:57.76 4:36
97 75 Priscilla King Hutchinson CC 23:00.86 4:37
98 76 Regan Boyer Pratt CC 23:05.17 4:38
99 77 Kylie Lang Iowa Western CC 23:06.16 4:38
100 Eli Kern Missouri Valley 23:10.75 4:39
101 78 Kayla Ingraham Lubbock Christian 23:20.16 4:41
102 79 Catherine Sawyer Southern Nazarene 23:23.00 4:41
103 80 Deborah Park USAO 23:24.90 4:41
104 81 Lindsay Lester Southern Nazarene 23:25.62 4:42
105 82 Taylor Clark Northwestern Oklahoma 23:29.46 4:42
106 Morgan Sawyer Southern Nazarene 23:31.40 4:43
107 83 Miranda Britian College of the Ozarks 23:36.14 4:44
108 Dani Castilleja Hutchinson CC 23:37.54 4:44
109 84 Trizer Wangari Colby CC 23:38.66 4:44
110 85 Ashleigh Amburgey Lubbock Christian 23:38.78 4:44
111 Dani Ingle Oklahoma Baptist 23:39.28 4:44
112 86 Hannah Nalley Cowley County CC 23:39.60 4:44
113 87 Aziza Kibet Cowley County CC 23:39.79 4:44
114 Lauren Toney Southern Nazarene 23:40.13 4:45
115 88 Jayci Manning Cowley County CC 23:49.74 4:46
116 89 Sam Neal Northwestern Oklahoma 23:51.52 4:47
117 Liana Hudson Colorado College 23:52.71 4:47
118 Brianna Apodaca Colorado College 23:53.50 4:47
119 90 Brooklyn Jefferson Cowley County CC 23:54.40 4:47
120 91 Krystal Rivera Pratt CC 23:57.51 4:48
121 92 Brittney Giddings - Gri Iowa Western CC 23:59.31 4:48
122 Rachel Richards Oklahoma Wesleyan 23:59.73 4:48
123 93 Lindsay Heun College of the Ozarks 24:10.08 4:51
124 Yanet Camarene Oklahoma Baptist 24:10.94 4:51
125 94 Caitlyn Wyatt Lubbock Christian 24:19.61 4:52
126 Tavia Hoheisel Oklahoma Christian 24:20.38 4:53
127 Allie Ahrenholtz Iowa Western CC 24:21.65 4:53
128 Shariel Greer Clarendon College 24:28.40 4:54
129 Laura Loftin Southern Nazarene 24:34.76 4:55
130 Hillary Bennett Southwestern Christian 24:36.66 4:56
131 95 Danielle Roach College of the Ozarks 24:44.59 4:57
132 Desiree Nunes Lubbock Christian 24:50.69 4:59
133 96 Zeo Watkins USAO 24:58.84 5:00
134 97 Dani Roberson Colby CC 25:00.86 5:01
135 Kellie Tjon Oklahoma Wesleyan 25:25.10 5:06
136 98 Johnna Burkhead USAO 25:29.35 5:06
137 99 Rebecca Black Northwestern Oklahoma 25:33.19 5:07
138 100 Kayle Moore USAO 25:34.57 5:07
139 Marisela Gonzales Iowa Western CC 25:35.50 5:08
140 Victoria Rivera Oklahoma Baptist 26:02.80 5:13
141 101 Sicily Gonzalez USAO 26:26.87 5:18
142 102 Kaziah Rolle Colby CC 26:27.21 5:18
143 103 Nicole Connell Colby CC 26:40.61 5:21
144 104 Lacey Wabshaw College of the Ozarks 26:55.47 5:24
145 Erin Bailey Lubbock Christian 27:24.24 5:29
146 105 Lacey Bricker College of the Ozarks 27:29.31 5:30
147 106 Hannah Roche College of the Ozarks 27:45.91 5:34
148 Morgan Emerich College of the Ozarks 28:30.71 5:43
149 107 Ashley Urban Northwestern Oklahoma 28:48.89 5:46
150 108 Olga Zuniga USAO 29:34.82 5:55
151 Kristen Wilson College of the Ozarks 32:19.14 6:28
152 Charity Trammell USAO 32:44.51 6:33
153 Emily Albercht USAO 35:49.61 7:10
TEAM RESULTS: COLLEGE - FEMALE
1. 36 Oklahoma Baptist ( 19:28.92 1:37:24.60 0:44.14)
==================================================
1 2 Whitney Warfield 19:01.58
2 4 Miranda Dent 19:14.93
3 9 Abby Hoover 19:37.58
4 10 Lauren Wood 19:44.79
5 11 Katelyn Fritz 19:45.72
6 ( 20) Johanna Kleinsasser 20:09.13
7 ( 24) Kaylee Large 20:18.81
2. 47 El Paso CC ( 19:35.67 1:37:58.38 1:07.45)
==================================================
1 1 Mercy Rotich 18:57.36
2 6 Andrea Amaro 19:28.12
3 8 Kayla Pallares 19:34.95
4 14 Shannon Luevano 19:53.14
5 18 Elida Pargas 20:04.81
6 ( 19) Brittany Parga 20:07.82
7 ( 27) Mindy Rincon 20:31.84
3. 99 Colorado College ( 20:08.68 1:40:43.41 1:15.98)
==================================================
1 5 Leah Wessler 19:22.91
2 13 Rebecca Lavietes 19:51.35
3 25 Allison Crimmins 20:24.52
4 26 Camille Febvre 20:25.74
5 30 Patty Atkinson 20:38.89
6 ( 33) Stefani Messick 20:45.71
7 ( 34) Katie Sandfort 20:46.93
4. 105 Central Oklahoma ( 20:09.01 1:40:45.06 2:01.70)
==================================================
1 3 Madison Brown 19:06.03
2 17 Rebekah Hickman 20:03.93
3 21 Deven Bond 20:09.27
4 23 Makayla Miller 20:18.10
5 41 Sheridan Snider 21:07.73
6 ( 42) Audrey Campbell 21:08.74
7 ( 55) Katie Cease 21:50.51
5. 174 Oklahoma Christian ( 20:53.39 1:44:26.96 1:48.75)
==================================================
1 12 Maci Rich 19:50.23
2 28 Katherine Ibison 20:33.07
3 39 Layne Hammer 21:03.79
4 45 Katharine Jones 21:20.89
5 50 Sarah Cobb 21:38.98
6 ( 57) Emily Morton 22:00.60
7 ( 73) Maria Sargent 22:43.39
6. 192 Butler CC ( 21:04.19 1:45:20.98 2:23.86)
==================================================
1 16 Flores Terra 19:57.73
2 35 Kidd Janell 20:56.87
3 37 Young Lindi 20:59.29
4 40 Ribordy Hayley 21:05.50
5 64 Tricia Trupe 22:21.59
6 ( 74) Flanigan Hayley 22:57.76
7. 233 Iowa Western CC ( 21:27.74 1:47:18.71 1:30.55)
==================================================
1 29 Sherene Whyte 20:35.16
2 43 Sierra Hughes 21:13.30
3 49 Baylor Graham 21:35.00
4 54 Trishauna Reid 21:49.54
5 58 Tiffany Lamplot 22:05.71
6 ( 77) Kylie Lang 23:06.16
7 ( 92) Brittney Giddings - Grimes 23:59.31
8. 237 Pratt CC ( 21:30.50 1:47:32.51 3:08.00)
==================================================
1 7 Grasiela Navarro 19:32.31
2 47 Breanna Phillips 21:27.39
3 52 Elisabeth Richins 21:44.16
4 61 Emilynn Robinson 22:08.34
5 70 Divina Flores 22:40.31
6 ( 76) Regan Boyer 23:05.17
7 ( 91) Krystal Rivera 23:57.51
78th Annual Cowboy Jamboree
Stillwater OK, September 27, 2014
TEAM RESULTS: COLLEGE - FEMALE
9. 261 Lubbock Christian ( 21:47.78 1:48:58.93 3:23.91)
==================================================
1 15 Daisy Tuwei 19:56.25
2 38 Devin Caballero 21:02.94
3 62 Yeslin Frias 22:08.68
4 68 Journee Cotton 22:30.90
5 78 Kayla Ingraham 23:20.16
6 ( 85) Ashleigh Amburgey 23:38.78
7 ( 94) Caitlyn Wyatt 24:19.61
10. 270 Hutchinson CC ( 21:50.41 1:49:12.06 1:55.48)
==================================================
1 32 Angela Lingg 20:45.49
2 51 Jessica Yenni 21:42.88
3 53 Ashley Claxton 21:45.85
4 63 Breah Waldron 22:16.87
5 71 Katy Spencer 22:40.97
6 ( 72) Angelica Soria 22:43.07
7 ( 75) Priscilla King 23:00.86
11. 284 Southern Nazarene ( 21:57.47 1:49:47.37 1:32.92)
==================================================
1 36 Lakresha James 20:58.45
2 48 Jordan Keeler 21:31.57
3 65 Almarales Kadija 22:22.98
4 66 Bethany Brown 22:23.00
5 69 Kate Srader 22:31.37
6 ( 79) Catherine Sawyer 23:23.00
7 ( 81) Lindsay Lester 23:25.62
12. 310 Cowley County CC ( 22:19.07 1:51:35.39 2:54.96)
==================================================
1 31 Brianna Binger 20:44.83
2 46 Jaedyn Ledesma 21:24.54
3 60 Jessica Woods 22:06.63
4 86 Hannah Nalley 23:39.60
5 87 Aziza Kibet 23:39.79
6 ( 88) Jayci Manning 23:49.74
7 ( 90) Brooklyn Jefferson 23:54.40
13. 370 Northwestern Oklahoma ( 23:12.99 1:56:04.96 4:19.17)
==================================================
1 44 Dallas Mullican 21:14.02
2 56 Willow Gahr 21:56.77
3 82 Taylor Clark 23:29.46
4 89 Sam Neal 23:51.52
5 99 Rebecca Black 25:33.19
6 (107) Ashley Urban 28:48.89
14. 397 College of the Ozarks ( 23:56.17 1:59:40.87 6:40.88)
==================================================
1 22 Torri Holder 20:14.59
2 83 Miranda Britian 23:36.14
3 93 Lindsay Heun 24:10.08
4 95 Danielle Roach 24:44.59
5 104 Lacey Wabshaw 26:55.47
6 (105) Lacey Bricker 27:29.31
7 (106) Hannah Roche 27:45.91
15. 433 USAO ( 24:18.85 2:01:34.27 3:27.96)
==================================================
1 59 Daisy Goldsmith 22:06.61
2 80 Deborah Park 23:24.90
3 96 Zeo Watkins 24:58.84
4 98 Johnna Burkhead 25:29.35
5 100 Kayle Moore 25:34.57
6 (101) Sicily Gonzalez 26:26.87
7 (108) Olga Zuniga 29:34.82
16. 453 Colby CC ( 24:50.12 2:04:10.64 4:17.31)
==================================================
1 67 Dolvine Serem 22:23.30
2 84 Trizer Wangari 23:38.66
3 97 Dani Roberson 25:00.86
4 102 Kaziah Rolle 26:27.21
5 103 Nicole Connell 26:40.61
OVERALL INDIVIDUAL RESULTS: SMALL UNIVERSITY - MALE
Place TmPl Name School 5km Finish Pace
===== ==== ======================= =================================== ======== ======== =====
1 1 Benard Keter Wayland Baptist 25:10.18 3:09
2 Cerake Geberkidane 15:22 25:12.53 3:10
3 2 Thomas Toth Cameron 15:52 25:22.70 3:11
4 3 Geoffrey Kipchumba West Texas A&M 15:49 25:30.27 3:12
5 4 Chris Speaks Colby CC 15:54 25:45.40 3:14
6 5 Brett Villarreal West Texas A&M 15:55 25:55.00 3:15
7 Sidney Speir 16:09 25:55.82 3:15
8 Andrew Reidsma 16:19 25:56.46 3:15
9 6 Michael Kinuthia Colby CC 15:54 26:01.66 3:16
10 7 Methuselah Lagat Cameron 16:08 26:02.02 3:16
11 Chandler Austin 15:58 26:05.34 3:16
12 8 Jason Carey Metro State 16:08 26:15.26 3:17
13 9 Steve Lagat West Texas A&M 16:21 26:16.35 3:18
14 10 Jacob Lozano Eastern New Mexico 16:12 26:16.97 3:18
15 Jonathon Lira 16:39 26:26.90 3:19
16 11 Bryant Keirns Oklahoma Christian University 16:18 26:27.58 3:19
17 12 Kevin Roa Eastern New Mexico 16:07 26:34.30 3:20
18 13 Eli Hemming Metro State 16:27 26:44.51 3:21
19 14 Zach Daniel West Texas A&M 16:37 26:50.02 3:22
20 Brennym Kaelin 16:45 27:00.42 3:23
21 15 Quin Erickson Metro State 16:51 27:06.23 3:24
22 16 Sisay Gillock Oklahoma Christian University 16:40 27:12.07 3:24
23 17 Michael Barnett West Texas A&M 16:35 27:15.46 3:25
24 18 Michael Warburton Metro State 17:00 27:18.38 3:25
25 19 Ulisses Lopez Wayland Baptist 17:00 27:26.37 3:26
26 20 Timothy Zuercher Oklahoma Christian University 17:03 27:28.92 3:27
27 21 Julian Sanchez-Pinto Colby CC 17:09 27:32.45 3:27
28 22 Evans Langat West Texas A&M 16:45 27:34.58 3:27
29 23 Jason Rowe Wayland Baptist 17:10 27:37.14 3:28
30 24 Armando Rueda West Texas A&M 17:02 27:39.63 3:28
31 25 Pascal Paintner Cameron 17:11 27:40.87 3:28
32 26 Justin Samaniego Eastern New Mexico 17:12 27:41.27 3:28
33 Isacc Placencia 27:49.93 3:29
34 27 Christian Culpepper Metro State 27:50.48 3:29
35 28 Damarius Lowery Wayland Baptist 17:29 27:51.20 3:29
36 29 Zerrick Vriseno Eastern New Mexico 17:14 27:53.05 3:30
37 30 Evan Durrill Oklahoma Christian University 17:09 27:54.75 3:30
38 Cameron Gifford West Texas A&M 17:05 27:57.38 3:30
39 31 Adrian Guevara Colby CC 27:57.71 3:30
40 Joseph Meade 17:14 27:59.98 3:30
41 32 Steve Orwell Cameron 17:08 28:00.76 3:31
42 33 Casey Lozano Eastern New Mexico 17:32 28:06.52 3:31
43 Lucas Keifer 17:06 28:08.23 3:32
44 34 Chase Hamilton Eastern New Mexico 16:56 28:10.93 3:32
45 Matthew Schleder West Texas A&M 17:14 28:12.46 3:32
46 35 Cameron Woodberry Wayland Baptist 17:20 28:19.81 3:33
47 36 Alex Nelson Metro State 28:23.31 3:33
48 37 Blake Thompson Oklahoma Christian University 17:31 28:32.44 3:35
49 38 Kevin Huffman Metro State 17:33 28:33.71 3:35
50 39 Zach Walling Eastern New Mexico 17:28 28:34.75 3:35
51 40 Sammy Carrasco Colby CC 17:35 28:43.18 3:36
52 41 Noe Belmares Colby CC 17:41 28:49.20 3:37
53 42 Loic Soria Cameron 28:50.87 3:37
54 43 Emory Lobley Oklahoma Christian University 18:01 29:19.14 3:40
55 44 Grant Wignall Cameron 17:39 29:36.10 3:43
TEAM RESULTS: SMALL UNIVERSITY - MALE
1. 48 West Texas A&M ( 26:21.42 2:11:47.10 1:45.19)
==================================================
1 3 Geoffrey Kipchumba 25:30.27
2 5 Brett Villarreal 25:55.00
3 9 Steve Lagat 26:16.35
4 14 Zach Daniel 26:50.02
5 17 Michael Barnett 27:15.46
6 ( 22) Evans Langat 27:34.58
7 ( 24) Armando Rueda 27:39.63
2. 81 Metro State ( 27:02.97 2:15:14.86 1:35.22)
==================================================
1 8 Jason Carey 26:15.26
2 13 Eli Hemming 26:44.51
3 15 Quin Erickson 27:06.23
4 18 Michael Warburton 27:18.38
5 27 Christian Culpepper 27:50.48
6 ( 36) Alex Nelson 28:23.31
7 ( 38) Kevin Huffman 28:33.71
3. 102 Colby CC ( 27:12.08 2:16:00.40 2:57.78)
==================================================
1 4 Chris Speaks 25:45.40
2 6 Michael Kinuthia 26:01.66
3 21 Julian Sanchez-Pinto 27:32.45
4 31 Adrian Guevara 27:57.71
5 40 Sammy Carrasco 28:43.18
6 ( 41) Noe Belmares 28:49.20
4. 106 Wayland Baptist ( 27:16.94 2:16:24.70 3:09.63)
==================================================
1 1 Benard Keter 25:10.18
2 19 Ulisses Lopez 27:26.37
3 23 Jason Rowe 27:37.14
4 28 Damarius Lowery 27:51.20
5 35 Cameron Woodberry 28:19.81
5. 108 Cameron ( 27:11.44 2:15:57.22 3:28.17)
==================================================
1 2 Thomas Toth 25:22.70
2 7 Methuselah Lagat 26:02.02
3 25 Pascal Paintner 27:40.87
4 32 Steve Orwell 28:00.76
5 42 Loic Soria 28:50.87
6 ( 44) Grant Wignall 29:36.10
7 ( 45) Henri Hansert 30:29.82
6. 110 Eastern New Mexico ( 27:18.42 2:16:32.11 1:49.55)
==================================================
1 10 Jacob Lozano 26:16.97
2 12 Kevin Roa 26:34.30
3 26 Justin Samaniego 27:41.27
4 29 Zerrick Vriseno 27:53.05
5 33 Casey Lozano 28:06.52
6 ( 34) Chase Hamilton 28:10.93
7 ( 39) Zach Walling 28:34.75
7. 114 Oklahoma Christian University ( 27:31.15 2:17:35.76 2:04.86)
==================================================
1 11 Bryant Keirns 26:27.58
2 16 Sisay Gillock 27:12.07
3 20 Timothy Zuercher 27:28.92
4 30 Evan Durrill 27:54.75
5 37 Blake Thompson 28:32.44
6 ( 43) Emory Lobley 29:19.14
7 ( 46) Tanner Cate 31:07.84
OVERALL INDIVIDUAL RESULTS: Small University - FEMALE
Place TmPl Name School 1km Finish Pace
===== ==== ======================= =================================== ======== ======== =====
1 Hannah Fields Oklahoma Baptist 6:41 17:27.66 2:55
2 Aurora Dybedokken 7:09 18:38.50 3:07
3 1 Sarah Jerotich Wayland Baptist 7:17 18:57.89 3:10
4 2 Breanna Hemming Metro State 19:00.68 3:11
5 Molly Sughroue 7:19 19:00.77 3:11
6 3 Selene Lopez Wayland Baptist 7:10 19:02.68 3:11
7 Jenny Celis 7:20 19:12.48 3:13
8 4 Amber Saiz Eastern New Mexico 7:23 19:12.87 3:13
9 Kaylee Dodd 7:20 19:16.10 3:13
10 5 Victoria Alcala Metro State 7:26 19:18.78 3:14
11 6 Beth Blind Eastern New Mexico 7:24 19:31.76 3:16
12 7 Karina Sanchez Metro State 7:21 19:32.91 3:16
13 8 Catherine Gitahi Wayland Baptist 7:27 19:37.81 3:17
14 9 Evonna Ramirez Metro State 7:28 19:38.35 3:17
15 10 Sabrina Huelga Eastern New Mexico 7:36 19:50.83 3:19
16 11 Jamilah Rashid Metro State 7:29 19:53.48 3:19
17 12 Lauren Silacci Metro State 7:30 19:59.22 3:20
18 13 Brooke Lizotte Southwestern Oklahoma 7:30 20:14.66 3:23
19 14 Klaudia Szych Eastern New Mexico 7:53 20:16.02 3:23
20 15 Coley Norcross Eastern New Mexico 7:53 20:27.57 3:25
21 16 Melissa Cejas Wayland Baptist 7:55 20:36.52 3:27
22 17 April Padilla Wayland Baptist 7:43 20:38.38 3:27
23 18 Ariana Horton Metro State 7:51 20:53.38 3:29
24 19 Azalia Rodriguez Eastern New Mexico 7:54 21:03.39 3:31
25 20 Madeline Price Southwestern Oklahoma 7:44 21:06.61 3:32
26 21 Lauren Parenica Southwestern Oklahoma 8:07 21:09.45 3:32
27 22 Monica Alanis Wayland Baptist 7:53 21:15.18 3:33
28 23 Samantha Jones Wayland Baptist 7:54 21:20.47 3:34
29 24 Sierra Howell Southwestern Oklahoma 8:26 22:25.14 3:45
30 25 Taylor Scott Southwestern Oklahoma 8:34 23:02.00 3:51
31 26 Jessie Schmeling Southwestern Oklahoma 9:00 24:20.93 4:04
32 27 Dulce Perez-Velasquez Eastern New Mexico 9:08 24:34.40 4:06
33 28 Mikayla Howorka Southwestern Oklahoma 9:12 24:50.76 4:09
TEAM RESULTS: SMALL UNIVERSITY - FEMALE
1. 34 Metro State ( 19:28.84 1:37:24.20 0:52.80)
==================================================
1 2 Breanna Hemming 19:00.68
2 5 Victoria Alcala 19:18.78
3 7 Karina Sanchez 19:32.91
4 9 Evonna Ramirez 19:38.35
5 11 Jamilah Rashid 19:53.48
6 ( 12) Lauren Silacci 19:59.22
7 ( 18) Ariana Horton 20:53.38
2. 45 Wayland Baptist ( 19:46.65 1:38:53.28 1:40.49)
==================================================
1 1 Sarah Jerotich 18:57.89
2 3 Selene Lopez 19:02.68
3 8 Catherine Gitahi 19:37.81
4 16 Melissa Cejas 20:36.52
5 17 April Padilla 20:38.38
6 ( 22) Monica Alanis 21:15.18
7 ( 23) Samantha Jones 21:20.47
3. 49 Eastern New Mexico ( 19:51.81 1:39:19.05 1:14.70)
==================================================
1 4 Amber Saiz 19:12.87
2 6 Beth Blind 19:31.76
3 10 Sabrina Huelga 19:50.83
4 14 Klaudia Szych 20:16.02
5 15 Coley Norcross 20:27.57
6 ( 19) Azalia Rodriguez 21:03.39
7 ( 27) Dulce Perez-Velasquez 24:34.40
4. 103 Southwestern Oklahoma ( 21:35.57 1:47:57.86 2:47.34)
==================================================
1 13 Brooke Lizotte 20:14.66
2 20 Madeline Price 21:06.61
3 21 Lauren Parenica 21:09.45
4 24 Sierra Howell 22:25.14
5 25 Taylor Scott 23:02.00
6 ( 26) Jessie Schmeling 24:20.93
7 ( 28) Mikayla Howorka 24:50.76
OVERALL INDIVIDUAL RESULTS: 6A GIRLS
Place TmPl Name School Finish Pace
===== ==== ======================= =================================== ======== =====
1 1 Helen Roddy Leander Rouse 19:04.25 5:58
2 2 Cheyenne Walden Charles Page 19:06.40 5:59
3 3 Morgan Long Charles Page 19:11.90 6:00
4 4 Madie Boreman Leander Rouse 19:40.05 6:09
5 5 Jaci Smith Edmond North 20:14.78 6:20
6 6 Ashley Barnes Bartlesville 20:24.82 6:23
7 7 Elizabeth Reidlinger Westmoore 20:28.04 6:24
8 8 Jenny Mehner Edmond North 20:43.58 6:29
9 Courtnie Hughes Anna 20:44.77 6:29
10 9 Haley Geissler Owasso 20:46.55 6:30
11 10 Greta Olsen Bartlesville 20:47.25 6:30
12 11 Jami Clay Olathe-North 20:50.12 6:31
13 12 Haley Timmons Leander Rouse 20:50.85 6:31
14 13 Catie Wiltanger Olathe-North 20:55.43 6:33
15 14 Alondra Romo Dodge City 21:00.35 6:34
16 15 Shay Stayton Bartlesville 21:01.67 6:35
17 16 Emily Stava Shawnee Mission North 21:02.27 6:35
18 17 Kallan Sanford Fort Worth Paschal 21:02.80 6:35
19 18 Jaclyn Hummel Edmond Memorial 21:09.81 6:37
20 19 Rilee Rigdon Bartlesville 21:12.97 6:38
21 20 Samantha Taylor Shawnee Mission North 21:15.92 6:39
22 21 Abby Resendiz Enid 21:21.60 6:41
23 22 Abby Friesen Olathe-North 21:25.03 6:42
24 23 Sydney Muzny Westmoore 21:31.73 6:44
25 24 Savannah Waddell Westmoore 21:35.01 6:45
26 25 Grace Pantalone Norman 21:35.36 6:45
27 26 Amelia Richter Dodge City 21:40.06 6:47
28 27 Kesley Brown Heritage 21:41.24 6:47
29 28 Clara Oconnor Edmond Memorial 21:42.75 6:48
30 29 Tyler Berge Enid 21:43.23 6:48
31 30 Molly Ryan Shawnee Mission North 21:45.99 6:49
32 31 Camille Hemry Norman 21:56.58 6:52
33 32 Coral Neave Dodge City 21:56.76 6:52
34 33 Savy Escobar Leander Rouse 21:58.99 6:53
35 34 Emmaline Kelly Norman 22:00.26 6:53
36 35 Kyra Fuller Mustang 22:01.63 6:53
37 36 Kelsey Bottomly Broken Arrow 22:10.12 6:56
38 37 Imelda Rios Heritage 22:13.22 6:57
39 38 Sierra Thompson Owasso 22:16.46 6:58
40 39 Lauren Haygood Owasso 22:17.85 6:59
41 40 Alex Davis Charles Page 22:22.70 7:00
42 41 Madi Taylor Bartlesville 22:23.19 7:00
43 42 Jenny Taylor Amarillo 22:24.71 7:01
44 43 Monica Scott Sapulpa 22:26.23 7:01
45 44 Chloe Byars Norman 22:27.00 7:01
46 45 Kathleen Joyce McGuinness White 22:27.34 7:02
47 46 Gretchen Burchstead Shawnee Mission North 22:27.41 7:02
48 47 Vanessa Marshall Fort Worth Paschal 22:27.57 7:02
49 48 Jasmine Duarte Dodge City 22:28.58 7:02
50 49 Marisa Lopez Fort Worth Paschal 22:30.68 7:03
51 50 Ashtyn Reneau Westmoore 22:32.23 7:03
52 51 Izzy Anstaett Olathe-North 22:35.07 7:04
53 52 Cymber St. Gemme Owasso 22:35.42 7:04
54 53 Elise Rackley Stillwater 22:35.50 7:04
55 54 Kate Vesper McGuinness White 22:35.74 7:04
56 55 Avery Bennett Bartlesville 22:37.23 7:05
57 56 Julia Filip Owasso 22:38.69 7:05
58 57 Camryn Eby McGuinness White 22:39.41 7:05
59 58 Anna Gunter Bartlesville 22:42.30 7:06
60 59 Jessica Lilze Heritage 22:42.54 7:06
61 60 Katie Powell Heritage 22:44.09 7:07
62 61 Phoebe Fyffe Olathe-North 22:44.76 7:07
63 62 America Garcia Dodge City 22:50.30 7:09
64 63 Savannah Cottom Westmoore 22:50.61 7:09
65 64 Megan Leber Broken Arrow 22:51.23 7:09
66 65 Mariela Aldaba Dodge City Team 2 22:51.46 7:09
67 66 Sally Merrill McGuinness White 22:51.70 7:09
68 67 Jazmine Juarez Westmoore 22:51.98 7:09
69 68 Sydney Foster Dodge City Team 2 22:53.01 7:10
70 69 Monica Lingbeck Parkview 22:53.84 7:10
71 70 Catherine Little Edmond North 22:56.22 7:11
72 71 Jordan Morris Owasso 22:57.53 7:11
73 72 Melitza Ramirez Dodge City Team 2 22:58.55 7:11
74 73 Briana Brown Enid 23:01.46 7:12
75 74 Kala Morgan Broken Arrow 23:02.22 7:12
76 75 Emma Walter Edmond North 23:04.39 7:13
77 76 Carrie Jones Amarillo 23:05.89 7:14
78 77 Perla Neave Dodge City Team 2 23:06.08 7:14
79 78 Hannah Rodina Olathe-North 23:09.37 7:15
80 79 Maria Gonzalez Dodge City Team 2 23:11.07 7:15
81 80 Josie Musgrave Fort Worth Paschal 23:11.62 7:15
82 81 Megan Anglin Heritage 23:12.29 7:16
83 82 Kayla Massie Amarillo 23:14.04 7:16
84 83 Jordan Friedemann Norman 23:14.63 7:16
85 84 Charity Rohbough Heritage 23:17.91 7:17
86 85 Misha Claytor Enid 23:19.31 7:18
87 86 Gracie Koonce Norman 23:21.54 7:18
88 87 Reilley Emerson Edmond North 23:22.29 7:19
89 88 Sarah Warrenburg Leander Rouse 23:23.99 7:19
90 89 Kelsey Castillo Edmond North 23:32.23 7:22
91 90 Kinley Davis Enid 23:35.02 7:23
92 91 Carla Clark McGuinness Black 23:41.14 7:25
93 92 Hannah Massie Amarillo 23:42.61 7:25
94 93 Maddi Ware Heritage 23:42.83 7:25
95 94 Addison Ellison Amarillo 23:44.12 7:26
96 95 Kaylyn Brooks Mustang 23:45.98 7:26
97 96 Nia Byrd Charles Page 23:48.30 7:27
98 97 Lauren Grisham Mustang 23:53.19 7:28
99 98 Beth Terhune Sapulpa 24:04.10 7:32
100 99 Tanner Adams Mustang 24:05.25 7:32
101 100 Kaitlynn Ellis Sapulpa 24:06.08 7:32
102 101 Bailey Bottomley Broken Arrow 24:08.66 7:33
103 102 Arin Glennie Edmond Memorial 24:10.39 7:34
104 103 Madeline Pitcock Fort Worth Paschal 24:14.67 7:35
105 104 Tess Oconnor Edmond Memorial 24:15.46 7:35
106 105 Paige Chance Bishop Kelley 24:15.88 7:35
107 106 Addy Evans Stillwater 24:17.51 7:36
108 107 Mary Kate Morrissey McGuinness Black 24:17.68 7:36
109 108 Gabby Russell McGuinness Black 24:18.78 7:36
110 109 Jill Hagen McGuinness White 24:22.94 7:38
111 110 Lily Anthony Norman 24:24.62 7:38
112 111 Keller Kambrie Charles Page 24:25.61 7:38
113 112 Georgia Martin Amarillo 24:27.02 7:39
114 113 Makenna Ludwig Leander Rouse 24:28.09 7:39
115 114 Kristina Retherford McGuinness Black 24:30.16 7:40
116 115 Abby Cosby Edmond North 24:30.38 7:40
117 116 Paige Eberle Broken Arrow 24:32.71 7:41
118 117 Jaden Weir Charles Page 24:34.62 7:41
119 118 Kasandra Herrera Dodge City Team 2 24:36.11 7:42
120 119 Jazmin Williams Shawnee Mission North 24:39.39 7:43
121 120 Savannah Basco Mustang 24:43.18 7:44
122 121 Chandler Kessler McGuinness Black 24:43.71 7:44
123 122 Hannah Stephan Bishop Kelley 24:47.44 7:45
124 123 Cecilia Villela Parkview 24:48.20 7:46
125 124 Sierra Purser McGuinness Black 24:49.77 7:46
126 125 Sarah Cope Sapulpa 24:50.85 7:46
127 126 Bella Rodriguez Dodge City 24:51.11 7:46
128 127 Madalene Steichen Bishop Kelley 25:02.00 7:50
129 128 Claire Widtfeldt Fort Worth Paschal 25:02.67 7:50
130 129 Tyler Schwemley Mustang 25:11.35 7:53
131 130 Cameron Wiese Leander Rouse 25:11.45 7:53
132 131 Libby Long Amarillo 25:15.22 7:54
133 132 Cassie Raines Shawnee Mission North 25:15.40 7:54
134 133 Elise Miles Bishop Kelley 25:16.82 7:54
135 134 Nevayah Parker Sapulpa 25:19.18 7:55
136 135 Keyvie Troy Sapulpa 25:21.52 7:56
137 136 Ashtyn Smith Parkview 25:26.26 7:57
138 137 Emily Laflamme Edmond Memorial 25:29.00 7:58
139 138 Madison Leigh Broken Arrow 25:30.29 7:59
140 139 Ella Luttbeg Stillwater 25:31.86 7:59
141 140 Jaci Jones Mustang 25:43.24 8:03
142 141 Bailey Morris Bishop Kelley 25:46.56 8:04
143 142 Madison Blanchard Enid 25:50.12 8:05
144 143 Emma Thomas Bishop Kelley 25:51.69 8:05
145 144 Shannon Dorothy Broken Arrow 26:09.01 8:11
146 145 Madalyn Harper Westmoore 26:13.54 8:12
147 146 Stella Frisby Stillwater 26:15.88 8:13
148 Laura Deng Stillwater JHS 26:33.04 8:18
149 147 Morgan Cline Enid 26:56.61 8:26
150 148 Kelsey Johnson Bixby 27:01.60 8:27
151 149 Caitlyn Kelly Parkview 27:17.39 8:32
152 150 Taylor Dearborn Edmond Memorial 27:31.35 8:37
153 151 Sur Aime Stillwater 27:47.31 8:42
154 152 Samantha Kerns Stillwater 27:58.25 8:45
155 153 Krista Eldridge Bixby 28:07.99 8:48
156 154 Amelia Stieben Bixby 28:30.68 8:55
157 155 Lindsay Barton Sapulpa 28:41.81 8:59
158 156 Riley Talbot Parkview 29:13.13 9:08
159 157 Katie Upton Parkview 29:19.76 9:10
160 158 Kaytlan Uhlman Parkview 29:24.01 9:12
161 159 Katylyn Reneau Bixby 31:34.36 9:52
162 160 Hope Luko Bixby 31:36.47 9:53
163 161 Olivia Bradshaw Bixby 31:36.51 9:53
164 162 Ashlin Wainscott Bixby 35:24.88 11:05
TEAM RESULTS: 6A GIRLS
1. 91 Bartlesville ( 21:09.98 1:45:49.90 1:58.37)
==================================================
1 6 Ashley Barnes 20:24.82
2 10 Greta Olsen 20:47.25
3 15 Shay Stayton 21:01.67
4 19 Rilee Rigdon 21:12.97
5 41 Madi Taylor 22:23.19
6 ( 55) Avery Bennett 22:37.23
7 ( 58) Anna Gunter 22:42.30
2. 138 Leander Rouse ( 20:59.62 1:44:58.13 4:19.74)
==================================================
1 1 Helen Roddy 19:04.25
2 4 Madie Boreman 19:40.05
3 12 Haley Timmons 20:50.85
4 33 Savy Escobar 21:58.99
5 88 Sarah Warrenburg 23:23.99
6 (113) Makenna Ludwig 24:28.09
7 (130) Cameron Wiese 25:11.45
3. 158 Olathe-North ( 21:42.08 1:48:30.41 1:54.64)
==================================================
1 11 Jami Clay 20:50.12
2 13 Catie Wiltanger 20:55.43
3 22 Abby Friesen 21:25.03
4 51 Izzy Anstaett 22:35.07
5 61 Phoebe Fyffe 22:44.76
6 ( 78) Hannah Rodina 23:09.37
4. 167 Westmoore ( 21:47.52 1:48:57.62 2:22.57)
==================================================
1 7 Elizabeth Reidlinger 20:28.04
2 23 Sydney Muzny 21:31.73
3 24 Savannah Waddell 21:35.01
4 50 Ashtyn Reneau 22:32.23
5 63 Savannah Cottom 22:50.61
6 ( 67) Jazmine Juarez 22:51.98
7 (145) Madalyn Harper 26:13.54
5. 182 Dodge City ( 21:59.21 1:49:56.05 1:49.95)
==================================================
1 14 Alondra Romo 21:00.35
2 26 Amelia Richter 21:40.06
3 32 Coral Neave 21:56.76
4 48 Jasmine Duarte 22:28.58
5 62 America Garcia 22:50.30
6 (126) Bella Rodriguez 24:51.11
6. 194 Owasso ( 22:06.99 1:50:34.97 1:52.14)
==================================================
1 9 Haley Geissler 20:46.55
2 38 Sierra Thompson 22:16.46
3 39 Lauren Haygood 22:17.85
4 52 Cymber St. Gemme 22:35.42
5 56 Julia Filip 22:38.69
6 ( 71) Jordan Morris 22:57.53
7. 217 Norman ( 22:14.76 1:51:13.83 1:39.27)
==================================================
1 25 Grace Pantalone 21:35.36
2 31 Camille Hemry 21:56.58
3 34 Emmaline Kelly 22:00.26
4 44 Chloe Byars 22:27.00
5 83 Jordan Friedemann 23:14.63
6 ( 86) Gracie Koonce 23:21.54
7 (110) Lily Anthony 24:24.62
78th Annual Cowboy Jamboree
Stillwater OK, September 27, 2014
TEAM RESULTS: 6A GIRLS
8. 231 Shawnee Mission North ( 22:14.19 1:51:10.98 3:37.12)
==================================================
1 16 Emily Stava 21:02.27
2 20 Samantha Taylor 21:15.92
3 30 Molly Ryan 21:45.99
4 46 Gretchen Burchstead 22:27.41
5 119 Jazmin Williams 24:39.39
6 (132) Cassie Raines 25:15.40
9. 245 Edmond North ( 22:04.25 1:50:21.26 3:07.51)
==================================================
1 5 Jaci Smith 20:14.78
2 8 Jenny Mehner 20:43.58
3 70 Catherine Little 22:56.22
4 75 Emma Walter 23:04.39
5 87 Reilley Emerson 23:22.29
6 ( 89) Kelsey Castillo 23:32.23
7 (115) Abby Cosby 24:30.38
10. 252 Charles Page ( 21:46.98 1:48:54.91 5:19.21)
==================================================
1 2 Cheyenne Walden 19:06.40
2 3 Morgan Long 19:11.90
3 40 Alex Davis 22:22.70
4 96 Nia Byrd 23:48.30
5 111 Keller Kambrie 24:25.61
6 (117) Jaden Weir 24:34.62
11. 264 Heritage ( 22:30.67 1:52:33.38 1:31.05)
==================================================
1 27 Kesley Brown 21:41.24
2 37 Imelda Rios 22:13.22
3 59 Jessica Lilze 22:42.54
4 60 Katie Powell 22:44.09
5 81 Megan Anglin 23:12.29
6 ( 84) Charity Rohbough 23:17.91
7 ( 93) Maddi Ware 23:42.83
12. 296 Fort Worth Paschal ( 22:41.46 1:53:27.34 3:11.87)
==================================================
1 17 Kallan Sanford 21:02.80
2 47 Vanessa Marshall 22:27.57
3 49 Marisa Lopez 22:30.68
4 80 Josie Musgrave 23:11.62
5 103 Madeline Pitcock 24:14.67
6 (128) Claire Widtfeldt 25:02.67
13. 298 Enid ( 22:36.12 1:53:00.62 2:13.42)
==================================================
1 21 Abby Resendiz 21:21.60
2 29 Tyler Berge 21:43.23
3 73 Briana Brown 23:01.46
4 85 Misha Claytor 23:19.31
5 90 Kinley Davis 23:35.02
6 (142) Madison Blanchard 25:50.12
7 (147) Morgan Cline 26:56.61
14. 331 McGuinness White ( 22:59.42 1:54:57.13 1:55.60)
==================================================
1 45 Kathleen Joyce 22:27.34
2 54 Kate Vesper 22:35.74
3 57 Camryn Eby 22:39.41
4 66 Sally Merrill 22:51.70
5 109 Jill Hagen 24:22.94
78th Annual Cowboy Jamboree
Stillwater OK, September 27, 2014
TEAM RESULTS: 6A GIRLS
15. 361 Dodge City Team 2 ( 23:00.03 1:55:00.17 0:19.61)
==================================================
1 65 Mariela Aldaba 22:51.46
2 68 Sydney Foster 22:53.01
3 72 Melitza Ramirez 22:58.55
4 77 Perla Neave 23:06.08
5 79 Maria Gonzalez 23:11.07
6 (118) Kasandra Herrera 24:36.11
16. 386 Amarillo ( 23:14.27 1:56:11.37 1:19.41)
==================================================
1 42 Jenny Taylor 22:24.71
2 76 Carrie Jones 23:05.89
3 82 Kayla Massie 23:14.04
4 92 Hannah Massie 23:42.61
5 94 Addison Ellison 23:44.12
6 (112) Georgia Martin 24:27.02
7 (131) Libby Long 25:15.22
17. 389 Edmond Memorial ( 23:21.48 1:56:47.41 4:19.19)
==================================================
1 18 Jaclyn Hummel 21:09.81
2 28 Clara Oconnor 21:42.75
3 102 Arin Glennie 24:10.39
4 104 Tess Oconnor 24:15.46
5 137 Emily Laflamme 25:29.00
6 (150) Taylor Dearborn 27:31.35
18. 391 Broken Arrow ( 23:20.98 1:56:44.94 2:22.59)
==================================================
1 36 Kelsey Bottomly 22:10.12
2 64 Megan Leber 22:51.23
3 74 Kala Morgan 23:02.22
4 101 Bailey Bottomley 24:08.66
5 116 Paige Eberle 24:32.71
6 (138) Madison Leigh 25:30.29
7 (144) Shannon Dorothy 26:09.01
19. 446 Mustang ( 23:41.84 1:58:29.23 2:41.55)
==================================================
1 35 Kyra Fuller 22:01.63
2 95 Kaylyn Brooks 23:45.98
3 97 Lauren Grisham 23:53.19
4 99 Tanner Adams 24:05.25
5 120 Savannah Basco 24:43.18
6 (129) Tyler Schwemley 25:11.35
7 (140) Jaci Jones 25:43.24
20. 500 Sapulpa ( 24:09.28 2:00:46.44 2:52.95)
==================================================
1 43 Monica Scott 22:26.23
2 98 Beth Terhune 24:04.10
3 100 Kaitlynn Ellis 24:06.08
4 125 Sarah Cope 24:50.85
5 134 Nevayah Parker 25:19.18
6 (135) Keyvie Troy 25:21.52
7 (155) Lindsay Barton 28:41.81
21. 541 McGuinness Black ( 24:18.29 2:01:31.47 1:02.57)
==================================================
1 91 Carla Clark 23:41.14
2 107 Mary Kate Morrissey 24:17.68
3 108 Gabby Russell 24:18.78
4 114 Kristina Retherford 24:30.16
5 121 Chandler Kessler 24:43.71
6 (124) Sierra Purser 24:49.77
78th Annual Cowboy Jamboree
Stillwater OK, September 27, 2014
TEAM RESULTS: 6A GIRLS
22. 595 Stillwater ( 25:17.61 2:06:28.06 5:11.81)
==================================================
1 53 Elise Rackley 22:35.50
2 106 Addy Evans 24:17.51
3 139 Ella Luttbeg 25:31.86
4 146 Stella Frisby 26:15.88
5 151 Sur Aime 27:47.31
6 (152) Samantha Kerns 27:58.25
23. 628 Bishop Kelley ( 25:01.74 2:05:08.70 1:30.68)
==================================================
1 105 Paige Chance 24:15.88
2 122 Hannah Stephan 24:47.44
3 127 Madalene Steichen 25:02.00
4 133 Elise Miles 25:16.82
5 141 Bailey Morris 25:46.56
6 (143) Emma Thomas 25:51.69
24. 633 Parkview ( 25:55.76 2:09:38.82 6:19.29)
==================================================
1 69 Monica Lingbeck 22:53.84
2 123 Cecilia Villela 24:48.20
3 136 Ashtyn Smith 25:26.26
4 149 Caitlyn Kelly 27:17.39
5 156 Riley Talbot 29:13.13
6 (157) Katie Upton 29:19.76
7 (158) Kaytlan Uhlman 29:24.01
25. 774 Bixby ( 29:22.22 2:26:51.10 4:34.87)
==================================================
1 148 Kelsey Johnson 27:01.60
2 153 Krista Eldridge 28:07.99
3 154 Amelia Stieben 28:30.68
4 159 Katylyn Reneau 31:34.36
5 160 Hope Luko 31:36.47
6 (161) Olivia Bradshaw 31:36.51
7 (162) Ashlin Wainscott 35:24.88
OVERALL INDIVIDUAL RESULTS: 6A Boys
Place TmPl Name School Finish Pace
===== ==== ======================= =================================== ======== =====
1 1 Chris Staub Jenks 2 16:07.90 3:14
2 Kody Andersonl 16:10.90 3:15
3 2 Jacob Janzen Jenks 2 16:17.49 3:16
4 3 Chris Ebert Edmond Memorial 16:32.53 3:19
5 4 Connor O'Neill Dallas Jesuit 16:40.22 3:21
6 5 Cody Jones Jenks 2 16:45.79 3:22
7 6 Joe Bingham Jenks 2 16:48.43 3:22
8 7 Jared Haltom Broken Arrow 16:54.88 3:23
9 Larry Filer Wichita Falls Rider 17:06.28 3:26
10 8 Conner Gajan Bishop Kelley 17:07.68 3:26
11 9 Danny Madrid Leander Rouse 17:07.90 3:26
12 10 Will Ratliff Jenks 2 17:10.13 3:27
13 11 Noah Soap Jenks 2 17:13.59 3:27
14 12 Suede Mora Leander Rouse 17:26.10 3:30
15 13 Pace Satterthwaite Norman 17:26.74 3:30
16 14 Lance Frost Mustang 17:28.01 3:30
17 15 Henry Williams Bartlesville 17:28.96 3:30
18 16 Zach Mauch Edmond Memorial 17:29.22 3:30
19 17 Reese Hammon Bartlesville 17:29.50 3:30
20 18 Forest Kinsey Shawnee Mission North 17:30.06 3:31
21 19 Spencer Swanson Owasso 17:30.13 3:31
22 20 Krishan Baniqued Bartlesville 17:31.48 3:31
23 21 Connor Garvey Dallas Jesuit 17:32.60 3:31
24 22 Zan Johnson Olathe-North 17:38.77 3:32
25 23 Russell Holder Bishop Kelley 17:38.86 3:32
26 Carter Bradford Yukon 17:39.19 3:32
27 24 Bo Frohock Stillwater 17:39.84 3:32
28 25 Andrew Meiller Norman 17:41.43 3:33
29 26 Josiah Heikes Olathe-North 17:41.48 3:33
30 27 Matt Young Jenks 2 17:42.67 3:33
31 28 Garett Morton Broken Arrow 17:43.18 3:33
32 29 Michael Spamer Dallas Jesuit 17:44.19 3:33
33 30 Garrett Elmore Westmoore 17:48.05 3:34
34 31 John David Lancaster Bartlesville 17:51.86 3:35
35 32 Noah Stevenson Shawnee Mission North 17:52.03 3:35
36 33 John Garvey Dallas Jesuit 17:52.26 3:35
37 34 Jed Helker Edmond Memorial 17:53.49 3:35
38 35 Joe Roubinek Shawnee Mission North 17:56.44 3:36
39 36 Nick Williams Sapulpa 17:56.91 3:36
40 37 Jack Johnson Heritage 17:57.10 3:36
41 38 Miles Jehlicka Jenks 17:57.91 3:36
42 39 Bradyn Gower Jenks 17:58.45 3:36
43 40 Gus Baldwin Dallas Jesuit 17:58.58 3:36
44 41 Connor Yarnall Broken Arrow 18:01.60 3:37
45 42 Logan Zipkes Leander Rouse 18:02.71 3:37
46 43 Connor Brantley Fort Worth Paschal 18:03.26 3:37
47 44 Gavin Lack Enid 18:03.47 3:37
48 45 Dustin Nichols Olathe-North 18:04.71 3:37
49 46 Brooks Cataudella Owasso 18:05.85 3:38
50 47 Sam Short Jenks 18:06.39 3:38
51 48 Andrei Zolotor Shawnee Mission North 18:07.73 3:38
52 49 Ryan Dudley Bishop Kelley 18:11.38 3:39
53 50 Connor Brooks Leander Rouse 18:11.64 3:39
54 51 David Martinez Heritage 18:11.73 3:39
55 52 Matt O'Connor Edmond Memorial 18:12.32 3:39
56 53 Kyle Wheeler Bishop Kelley 18:12.95 3:39
57 54 Nico Escobar Leander Rouse 18:15.36 3:40
58 55 Carlos Guzman Olathe-North 18:15.41 3:40
59 56 Jared Ashmun Edmond North 18:15.81 3:40
60 57 Mitchell Ballis Leander Rouse 18:16.25 3:40
61 58 Hudson Surber Owasso 18:16.31 3:40
62 59 Kaleb Betts Broken Arrow 18:17.17 3:40
63 60 Christian Durney Jenks 18:17.27 3:40
64 61 Gabe Sams Broken Arrow 18:20.67 3:41
65 62 Chris Largent Owasso 18:20.88 3:41
66 63 Noah Eiden Bartlesville 18:21.52 3:41
67 64 Jordan Tuttle Sapulpa 18:22.20 3:41
68 65 Justus Kasunic Shawnee Mission North 18:23.26 3:41
69 66 Luke Wilson Norman 18:24.18 3:41
70 67 Ansel Pendley-Griffin Norman 18:24.98 3:41
71 68 Luke Kasunic Shawnee Mission North 18:25.92 3:42
72 69 Evan Johnson Norman 18:26.08 3:42
73 70 Parker Vanlandingham Owasso 18:26.52 3:42
74 71 Harrison Pierce Edmond Memorial 18:26.55 3:42
75 72 Brian Phillips Norman 18:26.57 3:42
76 73 Trevor Taylor Bartlesville 18:26.96 3:42
77 74 Jay Ogle Stillwater 18:27.66 3:42
78 75 Barrett Wellborn Owasso 18:29.41 3:42
79 76 Matt Hanisch Bishop Kelley 18:29.65 3:42
80 77 Jared Kiefer Edmond Memorial 18:30.28 3:43
81 78 Christian Sletten Owasso 18:30.71 3:43
82 79 Patrick Johnson Westmoore 18:32.18 3:43
83 80 James Tisdale Leander Rouse 18:32.46 3:43
84 81 Mark Drexel Mustang 18:33.03 3:43
85 Ryan Mickus Wichita Falls Rider 18:34.46 3:43
86 82 Jake Bowen Westmoore 18:35.20 3:44
87 83 Nathan Laurtisen Bartlesville 18:35.54 3:44
88 84 Jared Brown Westmoore 18:36.90 3:44
89 85 Calvin Miller Westmoore 18:37.89 3:44
90 86 Mason Wolfe Heritage 18:38.33 3:44
91 87 Preston Burgess Parkview 18:39.31 3:44
92 88 Alex Olbermark Jenks 18:40.57 3:45
93 89 Landin Green Charles Page 18:42.10 3:45
94 90 John Saunders Stillwater 18:43.38 3:45
95 91 Nehemiah Soap Jenks 18:44.20 3:45
96 92 Alex Fischer Mustang 18:45.16 3:46
97 93 Joseph Coddington Shawnee Mission North 18:45.82 3:46
98 Russell Catletti Wichita Falls Rider 18:46.35 3:46
99 Ben Escobar Leander Rouse 18:47.10 3:46
100 94 Martin Gonzalez Mustang 18:52.81 3:47
101 95 Josh Petermann Edmond North 18:54.05 3:47
102 96 Ryan Evans Bishop Kelley 19:01.26 3:49
103 Greg Fiorentino Wichita Falls Rider 19:02.90 3:49
104 97 Jessie Rodriguez Heritage 19:03.84 3:49
105 98 James Schwartz Fort Worth Paschal 19:05.28 3:50
106 99 Carter Vanamburgh Fort Worth Paschal 19:07.44 3:50
107 100 Josh Webb Broken Arrow 19:09.00 3:50
108 101 Nic Duenas Parkview 19:10.78 3:51
109 102 Jake Taylor Enid 19:11.64 3:51
110 103 Josh Griffin Mustang 19:13.68 3:51
111 104 Hunter Simms Westmoore 19:13.73 3:51
112 105 Mich Herrmann Stillwater 19:14.73 3:51
113 106 Collin McHugh Bixby 19:17.35 3:52
114 107 Nick Kenville Edmond North 19:17.84 3:52
115 108 Tyler Delpha Edmond Memorial 19:21.28 3:53
116 109 Nick Lorocco Dallas Jesuit 19:24.70 3:53
117 110 Collum Baird Bixby 19:28.38 3:54
118 111 Landon Fenley Enid 19:30.88 3:55
119 112 Keegan Myers Edmond North 19:31.49 3:55
120 113 Luke Johnson Parkview 19:32.64 3:55
121 114 Brandon Ong Westmoore 19:35.98 3:56
122 115 Ethan Atwood Enid 19:39.82 3:56
123 116 Javier Hernandez Heritage 19:41.43 3:57
124 117 Joe Edmonds Bishop Kelley 19:42.33 3:57
125 118 Wyatt Ellison Fort Worth Paschal 19:44.22 3:57
126 119 Jacob Taylor Broken Arrow 19:44.67 3:57
127 120 Chase Ledoux Fort Worth Paschal 19:45.65 3:58
128 121 Matt Gibson Sapulpa 19:49.76 3:58
129 122 Hussain Rao Parkview 19:50.43 3:59
130 123 Gabe Atchley Edmond North 19:55.79 4:00
131 124 Ryan Hunter Norman 19:56.65 4:00
132 125 Ben Brackett Mustang 20:03.81 4:01
133 126 Brett Zacharias Stillwater 20:05.26 4:02
134 127 Zack Beck Sapulpa 20:08.91 4:02
135 128 Jace Sensintaffar Bixby 20:09.25 4:02
136 129 Marcus Bullard Parkview 20:10.21 4:03
137 130 Alberto Fuentes Heritage 20:10.80 4:03
138 131 Brody Comer Olathe-North 20:11.34 4:03
139 132 Cyle Famuliner Jenks 20:13.61 4:03
140 133 Blake Young Enid 20:14.89 4:03
141 134 Wes Kinsey Stillwater JHS 20:16.09 4:04
142 135 Jairus Burpo Parkview 20:17.39 4:04
143 136 Brayden Hughes Sapulpa 20:21.43 4:05
144 137 Trace Maddox Edmond North 20:22.53 4:05
145 138 Nate House Enid 20:23.63 4:05
146 139 Josh Jaggernauth Bixby 20:25.22 4:06
147 140 Jacob Ellis Stillwater 20:33.89 4:07
148 141 Daton Fix Charles Page 20:34.39 4:07
149 142 Brayden Hardesty Charles Page 20:39.61 4:08
150 143 Cameron Jump Edmond North 20:41.32 4:09
151 144 Robbert Russel Fort Worth Paschal 20:44.31 4:09
152 145 Will Crawford Bixby 20:50.61 4:11
153 146 Derrick Moffitt Stillwater JHS 20:52.56 4:11
154 147 Caden Luper Stillwater JHS 20:58.50 4:12
155 148 Jake Weaver Charles Page 21:10.68 4:15
156 149 Stone Horton Charles Page 21:12.38 4:15
157 150 Garrett Wallace Enid 21:13.61 4:15
158 151 Brady Patterson Sapulpa 21:19.63 4:16
159 152 Garret Hindsley Charles Page 21:28.57 4:18
160 153 Wyatt Heikes Olathe-North 21:31.05 4:19
161 154 Drew Voitiv Parkview 21:35.68 4:20
162 155 Blake Moore Stillwater JHS 21:59.26 4:24
163 156 Jordan Kernaghan Fort Worth Paschal 22:11.16 4:27
164 157 Paden Campbell Bixby 22:45.72 4:34
165 158 Mark Pittenger Bixby 22:53.11 4:35
166 159 Hayden Hawks Stillwater JHS 23:15.04 4:39
167 160 Mark Willingham Sapulpa 23:41.88 4:45
168 161 Nolan Jones Charles Page 24:04.24 4:49
169 162 Kyler Carney Stillwater JHS 24:52.86 4:59
170 Philip West Bishop Kelley High School 29:09.53 5:50
TEAM RESULTS: 6A Boys
1. 24 Jenks 2 ( 16:37.94 1:23:09.74 1:02.23)
==================================================
1 1 Chris Staub 16:07.90
2 2 Jacob Janzen 16:17.49
3 5 Cody Jones 16:45.79
4 6 Joe Bingham 16:48.43
5 10 Will Ratliff 17:10.13
6 ( 11) Noah Soap 17:13.59
7 ( 27) Matt Young 17:42.67
2. 127 Dallas Jesuit ( 17:33.57 1:27:47.85 1:18.36)
==================================================
1 4 Connor O'Neill 16:40.22
2 21 Connor Garvey 17:32.60
3 29 Michael Spamer 17:44.19
4 33 John Garvey 17:52.26
5 40 Gus Baldwin 17:58.58
6 (109) Nick Lorocco 19:24.70
3. 146 Bartlesville ( 17:44.66 1:28:43.32 0:52.56)
==================================================
1 15 Henry Williams 17:28.96
2 17 Reese Hammon 17:29.50
3 20 Krishan Baniqued 17:31.48
4 31 John David Lancaster 17:51.86
5 63 Noah Eiden 18:21.52
6 ( 73) Trevor Taylor 18:26.96
7 ( 83) Nathan Laurtisen 18:35.54
4. 167 Leander Rouse ( 17:48.74 1:29:03.71 1:07.46)
==================================================
1 9 Danny Madrid 17:07.90
2 12 Suede Mora 17:26.10
3 42 Logan Zipkes 18:02.71
4 50 Connor Brooks 18:11.64
5 54 Nico Escobar 18:15.36
6 ( 57) Mitchell Ballis 18:16.25
7 ( 80) James Tisdale 18:32.46
5. 176 Edmond Memorial ( 17:42.82 1:28:34.11 1:54.02)
==================================================
1 3 Chris Ebert 16:32.53
2 16 Zach Mauch 17:29.22
3 34 Jed Helker 17:53.49
4 52 Matt O'Connor 18:12.32
5 71 Harrison Pierce 18:26.55
6 ( 77) Jared Kiefer 18:30.28
7 (108) Tyler Delpha 19:21.28
6. 196 Broken Arrow ( 17:51.50 1:29:17.50 1:25.79)
==================================================
1 7 Jared Haltom 16:54.88
2 28 Garett Morton 17:43.18
3 41 Connor Yarnall 18:01.60
4 59 Kaleb Betts 18:17.17
5 61 Gabe Sams 18:20.67
6 (100) Josh Webb 19:09.00
7 (119) Jacob Taylor 19:44.67
7. 198 Shawnee Mission North ( 17:57.90 1:29:49.52 0:53.20)
==================================================
1 18 Forest Kinsey 17:30.06
2 32 Noah Stevenson 17:52.03
3 35 Joe Roubinek 17:56.44
4 48 Andrei Zolotor 18:07.73
5 65 Justus Kasunic 18:23.26
6 ( 68) Luke Kasunic 18:25.92
7 ( 93) Joseph Coddington 18:45.82
78th Annual Cowboy Jamboree
Stillwater OK, September 27, 2014
TEAM RESULTS: 6A Boys
8. 209 Bishop Kelley ( 17:56.10 1:29:40.52 1:21.97)
==================================================
1 8 Conner Gajan 17:07.68
2 23 Russell Holder 17:38.86
3 49 Ryan Dudley 18:11.38
4 53 Kyle Wheeler 18:12.95
5 76 Matt Hanisch 18:29.65
6 ( 96) Ryan Evans 19:01.26
7 (117) Joe Edmonds 19:42.33
9. 240 Norman ( 18:04.68 1:30:23.41 0:59.34)
==================================================
1 13 Pace Satterthwaite 17:26.74
2 25 Andrew Meiller 17:41.43
3 66 Luke Wilson 18:24.18
4 67 Ansel Pendley-Griffin 18:24.98
5 69 Evan Johnson 18:26.08
6 ( 72) Brian Phillips 18:26.57
7 (124) Ryan Hunter 19:56.65
10. 255 Owasso ( 18:07.93 1:30:39.69 0:56.39)
==================================================
1 19 Spencer Swanson 17:30.13
2 46 Brooks Cataudella 18:05.85
3 58 Hudson Surber 18:16.31
4 62 Chris Largent 18:20.88
5 70 Parker Vanlandingham 18:26.52
6 ( 75) Barrett Wellborn 18:29.41
7 ( 78) Christian Sletten 18:30.71
11. 272 Jenks ( 18:12.11 1:31:00.59 0:42.66)
==================================================
1 38 Miles Jehlicka 17:57.91
2 39 Bradyn Gower 17:58.45
3 47 Sam Short 18:06.39
4 60 Christian Durney 18:17.27
5 88 Alex Olbermark 18:40.57
6 ( 91) Nehemiah Soap 18:44.20
7 (132) Cyle Famuliner 20:13.61
12. 279 Olathe-North ( 18:22.34 1:31:51.71 2:32.57)
==================================================
1 22 Zan Johnson 17:38.77
2 26 Josiah Heikes 17:41.48
3 45 Dustin Nichols 18:04.71
4 55 Carlos Guzman 18:15.41
5 131 Brody Comer 20:11.34
6 (153) Wyatt Heikes 21:31.05
13. 360 Westmoore ( 18:26.04 1:32:10.22 0:49.84)
==================================================
1 30 Garrett Elmore 17:48.05
2 79 Patrick Johnson 18:32.18
3 82 Jake Bowen 18:35.20
4 84 Jared Brown 18:36.90
5 85 Calvin Miller 18:37.89
6 (104) Hunter Simms 19:13.73
7 (114) Brandon Ong 19:35.98
14. 384 Mustang ( 18:34.53 1:32:52.69 1:45.67)
==================================================
1 14 Lance Frost 17:28.01
2 81 Mark Drexel 18:33.03
3 92 Alex Fischer 18:45.16
4 94 Martin Gonzalez 18:52.81
5 103 Josh Griffin 19:13.68
6 (125) Ben Brackett 20:03.81
78th Annual Cowboy Jamboree
Stillwater OK, September 27, 2014
TEAM RESULTS: 6A Boys
15. 387 Heritage ( 18:42.48 1:33:32.43 1:44.33)
==================================================
1 37 Jack Johnson 17:57.10
2 51 David Martinez 18:11.73
3 86 Mason Wolfe 18:38.33
4 97 Jessie Rodriguez 19:03.84
5 116 Javier Hernandez 19:41.43
6 (130) Alberto Fuentes 20:10.80
16. 419 Stillwater ( 18:50.17 1:34:10.87 2:25.42)
==================================================
1 24 Bo Frohock 17:39.84
2 74 Jay Ogle 18:27.66
3 90 John Saunders 18:43.38
4 105 Mich Herrmann 19:14.73
5 126 Brett Zacharias 20:05.26
6 (140) Jacob Ellis 20:33.89
17. 478 Fort Worth Paschal ( 19:09.17 1:35:45.85 1:42.39)
==================================================
1 43 Connor Brantley 18:03.26
2 98 James Schwartz 19:05.28
3 99 Carter Vanamburgh 19:07.44
4 118 Wyatt Ellison 19:44.22
5 120 Chase Ledoux 19:45.65
6 (144) Robbert Russel 20:44.31
7 (156) Jordan Kernaghan 22:11.16
18. 484 Sapulpa ( 19:19.84 1:36:39.21 2:24.52)
==================================================
1 36 Nick Williams 17:56.91
2 64 Jordan Tuttle 18:22.20
3 121 Matt Gibson 19:49.76
4 127 Zack Beck 20:08.91
5 136 Brayden Hughes 20:21.43
6 (151) Brady Patterson 21:19.63
7 (160) Mark Willingham 23:41.88
19. 493 Edmond North ( 19:10.99 1:35:54.98 1:39.98)
==================================================
1 56 Jared Ashmun 18:15.81
2 95 Josh Petermann 18:54.05
3 107 Nick Kenville 19:17.84
4 112 Keegan Myers 19:31.49
5 123 Gabe Atchley 19:55.79
6 (137) Trace Maddox 20:22.53
7 (143) Cameron Jump 20:41.32
20. 505 Enid ( 19:20.14 1:36:40.70 2:11.42)
==================================================
1 44 Gavin Lack 18:03.47
2 102 Jake Taylor 19:11.64
3 111 Landon Fenley 19:30.88
4 115 Ethan Atwood 19:39.82
5 133 Blake Young 20:14.89
6 (138) Nate House 20:23.63
7 (150) Garrett Wallace 21:13.61
21. 552 Parkview ( 19:28.67 1:37:23.37 1:30.90)
==================================================
1 87 Preston Burgess 18:39.31
2 101 Nic Duenas 19:10.78
3 113 Luke Johnson 19:32.64
4 122 Hussain Rao 19:50.43
5 129 Marcus Bullard 20:10.21
6 (135) Jairus Burpo 20:17.39
7 (154) Drew Voitiv 21:35.68
78th Annual Cowboy Jamboree
Stillwater OK, September 27, 2014
TEAM RESULTS: 6A Boys
22. 628 Bixby ( 20:02.16 1:40:10.81 1:33.26)
==================================================
1 106 Collin McHugh 19:17.35
2 110 Collum Baird 19:28.38
3 128 Jace Sensintaffar 20:09.25
4 139 Josh Jaggernauth 20:25.22
5 145 Will Crawford 20:50.61
6 (157) Paden Campbell 22:45.72
7 (158) Mark Pittenger 22:53.11
23. 669 Charles Page ( 20:27.83 1:42:19.16 2:30.28)
==================================================
1 89 Landin Green 18:42.10
2 141 Daton Fix 20:34.39
3 142 Brayden Hardesty 20:39.61
4 148 Jake Weaver 21:10.68
5 149 Stone Horton 21:12.38
6 (152) Garret Hindsley 21:28.57
7 (161) Nolan Jones 24:04.24
24. 741 Stillwater JHS ( 21:28.29 1:47:21.45 2:58.95)
==================================================
1 134 Wes Kinsey 20:16.09
2 146 Derrick Moffitt 20:52.56
3 147 Caden Luper 20:58.50
4 155 Blake Moore 21:59.26
5 159 Hayden Hawks 23:15.04
6 (162) Kyler Carney 24:52.86
OVERALL INDIVIDUAL RESULTS: 5A BOYS
Place TmPl Name School Finish Pace
===== ==== ======================= =================================== ======== =====
1 1 Bryce Balenseifen Deer Creek (Edmund) 16:07.18 3:14
2 2 Jaime Ashford Skiatook 16:48.17 3:22
3 3 Ivan Hernandez Fort Worth Arlington Heights 16:51.97 3:23
4 4 Luis Murillo DeSoto 17:05.66 3:26
5 5 Alex Cleveland Grapevine 17:07.35 3:26
6 6 Riley Gonzales Grapevine 17:10.86 3:27
7 7 Drake Diangelo Deer Creek (Edmund) 17:13.91 3:27
8 8 Hayden Murphy Grapevine 17:14.10 3:27
9 9 Jack Coon Thomas Edison 17:29.00 3:30
10 10 Isreal Romero Dumas 17:41.89 3:33
11 11 Steven Aston Thomas Edison 17:43.56 3:33
12 12 Adam Warren Deer Creek (Edmund) 17:49.22 3:34
13 13 Jon Anderson Piedmont 17:50.23 3:35
14 14 Rodolfo Rojo Deer Creek (Edmund) 17:52.83 3:35
15 15 Jarel Rosas Plainview 17:53.76 3:35
16 16 Sergio Lara Plainview 17:55.45 3:36
17 17 Nick Mechler DeSoto 18:02.59 3:37
18 18 Alberto Vazquez Durant 18:06.11 3:38
19 19 Israel Rodriguez Grapevine 18:09.19 3:38
20 20 Connor Wilson Deer Creek (Edmund) 18:12.62 3:39
21 21 Caleb Turnbow Coweta 18:13.86 3:39
22 22 Kyle Brozovich Grapevine 18:17.24 3:40
23 23 Trey Grayson Glenpool 18:19.02 3:40
24 24 Derek Portillo Guymon 18:20.78 3:41
25 25 Riley King Deer Creek (Edmund) 18:25.27 3:42
26 26 Javier Jaramillo Guymon 18:26.24 3:42
27 27 George Richardson Fort Worth Arlington Heights 18:26.70 3:42
28 28 Myles Hansen Coweta 18:28.42 3:42
29 29 Hunter Samsel Grapevine 18:31.00 3:43
30 30 Nathan Zwahlen DeSoto 18:33.86 3:43
31 31 Wyatt Bradbury Deer Creek (Edmund) 18:34.50 3:43
32 32 Roy Acosta Plainview 18:34.96 3:43
33 33 Tyler Wade Piedmont 18:35.10 3:44
34 34 James Boswell Fort Worth Arlington Heights 18:36.15 3:44
35 35 Frank Moreno Guymon 18:39.67 3:44
36 36 Tommy Beauchamp Guthrie 18:42.21 3:45
37 37 Taylor Ramseyer DeSoto 18:42.66 3:45
38 38 Baron O' Connor Bishop McGuinness 18:44.32 3:45
39 39 David Dominguez Fort Worth Arlington Heights 18:44.82 3:45
40 40 Travis Hubbard Skiatook 18:45.70 3:46
41 41 Justin Morris Duncan 18:48.98 3:46
42 42 Cory Tiger Glenpool 18:49.63 3:46
43 43 Camden Shaw Carl Albert 18:50.91 3:47
44 44 Christian Garcia Plainview 18:51.61 3:47
45 45 Will Hicks Duncan 18:53.62 3:47
46 46 Matthew Mahan Greenwood 18:58.75 3:48
47 47 Kassius Urquiza Guymon 18:59.37 3:48
48 48 Josh Kalies Shawnee 19:00.81 3:49
49 49 Jackson McQuality DeSoto 19:03.23 3:49
50 50 Dylan Portillo Guymon 19:03.91 3:49
51 51 Jose Vazquez Durant 19:11.90 3:51
52 52 Ricardo Flores Plainview 19:12.54 3:51
53 53 Ben Summers Fort Worth Arlington Heights 19:14.97 3:51
54 54 Joseph Shrum Coweta 19:16.63 3:52
55 55 Ary Ortiz Dumas 19:19.15 3:52
56 56 Pablo Peralta Guymon 19:19.63 3:52
57 57 Ryan Lang Piedmont 19:20.89 3:53
58 58 Adam Kraus Thomas Edison 19:23.12 3:53
59 59 Joseph Engel Bishop McGuinness 19:26.36 3:54
60 60 Coal Phillips Carl Albert 19:26.57 3:54
61 61 Jacob Dodson Carl Albert 19:27.33 3:54
62 62 Mason Newcomb Bishop McGuinness 19:34.60 3:55
63 63 Zach Randall Mt. Saint Mary 19:35.45 3:56
64 Blake McCurdy Canyon Randall 19:35.64 3:56
65 64 Hunter Ray Skiatook 19:35.68 3:56
66 65 Ky Klingsick Dumas 19:36.64 3:56
67 66 Ethan Thomas Collinsville 19:37.88 3:56
68 67 Ben Lamb Fort Worth Arlington Heights 19:38.39 3:56
69 68 Seth Maston Shawnee 19:39.43 3:56
70 69 Garrett Kinsey Mt. Saint Mary 19:39.57 3:56
71 70 Fabian Villarreal Dumas 19:40.71 3:57
72 71 Zach Sellers Collinsville 19:41.20 3:57
73 Jacob Harris Canyon Randall 19:41.91 3:57
74 72 Coy Lucas Fort Worth Arlington Heights 19:42.97 3:57
75 73 Luis Castro Plainview 19:43.51 3:57
76 74 Connor McIntosh Piedmont 19:45.23 3:58
77 75 Nate McTernan Carl Albert 19:49.28 3:58
78 76 Erik Tollefson Collinsville 19:50.20 3:59
79 77 Ethan Taylor Piedmont 19:51.50 3:59
80 78 Dylan Geib Skiatook 19:51.99 3:59
81 79 Ford Brooks Bishop McGuinness 19:53.59 3:59
82 80 Bennett Barnett Mt. Saint Mary 19:54.22 3:59
83 81 Hunter Thomas Plainview 19:55.93 4:00
84 82 Caleb Ohara Coweta 19:58.05 4:00
85 83 Brice Koons Shawnee 19:58.42 4:00
86 84 Reid Carter Greenwood 19:59.33 4:00
87 85 Liam Kelley Bishop McGuinness 20:00.02 4:00
88 86 Dakota Pruitt Guthrie 20:00.09 4:01
89 87 Austin Davis Carl Albert 20:03.12 4:01
90 88 Gerry David Coweta 20:04.29 4:01
91 89 James Stellfox Collinsville 20:06.14 4:02
92 90 Conner Self Guthrie 20:11.40 4:03
93 91 Ryan McIntire Guthrie 20:13.01 4:03
94 92 Devin Perez Denison 20:15.64 4:04
95 Trenton Vanhuss Canyon Randall 20:21.69 4:05
96 93 Zack Ransonette Dumas 20:22.12 4:05
97 94 Jack Perdue Thomas Edison 20:27.57 4:06
98 95 Braden Ledford Duncan 20:28.90 4:06
99 96 Kyle Clark Thomas Edison 20:29.76 4:06
100 97 Stephen Cole Durant 20:31.22 4:07
101 98 Jerrod Powell Greenwood 20:32.94 4:07
102 99 Nick Crady DeSoto 20:34.81 4:07
103 100 Ben Lamoreaux Thomas Edison 20:42.62 4:09
104 101 Jesus Gamon Dumas 20:42.94 4:09
105 102 Hayden Reed Skiatook 20:43.77 4:09
106 103 Morgan Cooper Collinsville 20:44.06 4:09
107 104 Devon Lyon Collinsville 20:49.35 4:10
108 105 Colby Chamblin Shawnee 20:51.72 4:11
109 106 Stony Jackson Greenwood 20:53.29 4:11
110 107 Henry Novak Bishop McGuinness 20:53.71 4:11
111 108 Logan Hibbs Durant 20:53.98 4:11
112 109 Austin Curry Greenwood 20:54.27 4:11
113 110 Jaydon Robinson Carl Albert 20:56.38 4:12
114 111 Dakota Hunt Skiatook 20:57.39 4:12
115 112 Jesse Jackson Coweta 21:04.82 4:13
116 113 Hunter Corneilson DeSoto 21:08.88 4:14
117 114 James Yeager Greenwood 21:11.37 4:15
118 115 Luke Altnether Denison 21:13.18 4:15
119 116 John Kelly McGann Shawnee 21:17.72 4:16
120 117 Matt Moler Carl Albert 21:19.45 4:16
121 118 Clay Dominy Shawnee 21:26.82 4:18
122 119 Alonzo Rodriquez Skiatook 21:27.76 4:18
123 Braxton Urioste Canyon Randall 21:34.74 4:19
124 120 Dylan Trusley Duncan 21:37.52 4:20
125 121 Alfredo Osorio Durant 21:40.08 4:21
126 122 Ryan Vanzandt Durant 21:52.32 4:23
127 123 Anthony Aspell Denison 21:53.79 4:23
128 124 Tim Parsons Glenpool 21:54.41 4:23
129 125 Aj Stewart Duncan 21:55.15 4:24
130 126 Collin Thornton Duncan 21:56.48 4:24
131 127 Colton Lindsey Piedmont 22:22.30 4:29
132 128 Evan Ward Greenwood 22:33.31 4:31
133 129 Ben Parker Shawnee 22:36.49 4:32
134 130 Devin Bingham Piedmont 22:37.87 4:32
135 131 Hunter Stephens Guthrie 22:42.99 4:33
136 132 Braden Little Collinsville 23:02.66 4:37
137 133 Zach Taylor Coweta 23:11.90 4:39
138 134 Chris Ooley Mt. Saint Mary 23:55.08 4:48
139 135 Chris Patton Glenpool 24:06.30 4:50
140 136 Caleb Sanderson Mt. Saint Mary 24:06.74 4:50
141 137 Braulio Prado Denison 24:31.54 4:55
142 138 John Woods Durant 24:45.08 4:58
143 139 Caleb Bell Glenpool 24:50.92 4:59
144 140 Liam Sartor Denison 26:21.25 5:17
145 141 Kody Key Denison 55:34.07 11:07
TEAM RESULTS: 5A BOYS
1. 54 Deer Creek (Edmund) ( 17:27.15 1:27:15.76 2:05.44)
==================================================
1 1 Bryce Balenseifen 16:07.18
2 7 Drake Diangelo 17:13.91
3 12 Adam Warren 17:49.22
4 14 Rodolfo Rojo 17:52.83
5 20 Connor Wilson 18:12.62
6 ( 25) Riley King 18:25.27
7 ( 31) Wyatt Bradbury 18:34.50
2. 60 Grapevine ( 17:35.74 1:27:58.74 1:09.89)
==================================================
1 5 Alex Cleveland 17:07.35
2 6 Riley Gonzales 17:10.86
3 8 Hayden Murphy 17:14.10
4 19 Israel Rodriguez 18:09.19
5 22 Kyle Brozovich 18:17.24
6 ( 29) Hunter Samsel 18:31.00
3. 137 DeSoto ( 18:17.60 1:31:28.00 1:57.57)
==================================================
1 4 Luis Murillo 17:05.66
2 17 Nick Mechler 18:02.59
3 30 Nathan Zwahlen 18:33.86
4 37 Taylor Ramseyer 18:42.66
5 49 Jackson McQuality 19:03.23
6 ( 99) Nick Crady 20:34.81
7 (113) Hunter Corneilson 21:08.88
4. 156 Fort Worth Arlington Heights ( 18:22.92 1:31:54.61 2:23.00)
==================================================
1 3 Ivan Hernandez 16:51.97
2 27 George Richardson 18:26.70
3 34 James Boswell 18:36.15
4 39 David Dominguez 18:44.82
5 53 Ben Summers 19:14.97
6 ( 67) Ben Lamb 19:38.39
7 ( 72) Coy Lucas 19:42.97
5. 159 Plainview ( 18:29.66 1:32:28.32 1:18.78)
==================================================
1 15 Jarel Rosas 17:53.76
2 16 Sergio Lara 17:55.45
3 32 Roy Acosta 18:34.96
4 44 Christian Garcia 18:51.61
5 52 Ricardo Flores 19:12.54
6 ( 73) Luis Castro 19:43.51
7 ( 81) Hunter Thomas 19:55.93
6. 182 Guymon ( 18:41.99 1:33:29.97 0:43.13)
==================================================
1 24 Derek Portillo 18:20.78
2 26 Javier Jaramillo 18:26.24
3 35 Frank Moreno 18:39.67
4 47 Kassius Urquiza 18:59.37
5 50 Dylan Portillo 19:03.91
6 ( 56) Pablo Peralta 19:19.63
7. 254 Piedmont ( 19:04.59 1:35:22.95 2:01.27)
==================================================
1 13 Jon Anderson 17:50.23
2 33 Tyler Wade 18:35.10
3 57 Ryan Lang 19:20.89
4 74 Connor McIntosh 19:45.23
5 77 Ethan Taylor 19:51.50
6 (127) Colton Lindsey 22:22.30
7 (130) Devin Bingham 22:37.87
78th Annual Cowboy Jamboree
Stillwater OK, September 27, 2014
TEAM RESULTS: 5A BOYS
8. 268 Thomas Edison ( 19:06.60 1:35:33.01 3:00.76)
==================================================
1 9 Jack Coon 17:29.00
2 11 Steven Aston 17:43.56
3 58 Adam Kraus 19:23.12
4 94 Jack Perdue 20:27.57
5 96 Kyle Clark 20:29.76
6 (100) Ben Lamoreaux 20:42.62
9. 273 Coweta ( 19:12.25 1:36:01.25 1:50.43)
==================================================
1 21 Caleb Turnbow 18:13.86
2 28 Myles Hansen 18:28.42
3 54 Joseph Shrum 19:16.63
4 82 Caleb Ohara 19:58.05
5 88 Gerry David 20:04.29
6 (112) Jesse Jackson 21:04.82
7 (133) Zach Taylor 23:11.90
10. 286 Skiatook ( 19:09.06 1:35:45.31 3:55.60)
==================================================
1 2 Jaime Ashford 16:48.17
2 40 Travis Hubbard 18:45.70
3 64 Hunter Ray 19:35.68
4 78 Dylan Geib 19:51.99
5 102 Hayden Reed 20:43.77
6 (111) Dakota Hunt 20:57.39
7 (119) Alonzo Rodriquez 21:27.76
11. 293 Dumas ( 19:20.10 1:36:40.51 2:40.23)
==================================================
1 10 Isreal Romero 17:41.89
2 55 Ary Ortiz 19:19.15
3 65 Ky Klingsick 19:36.64
4 70 Fabian Villarreal 19:40.71
5 93 Zack Ransonette 20:22.12
6 (101) Jesus Gamon 20:42.94
12. 323 Bishop McGuinness ( 19:31.77 1:37:38.89 1:15.70)
==================================================
1 38 Baron O' Connor 18:44.32
2 59 Joseph Engel 19:26.36
3 62 Mason Newcomb 19:34.60
4 79 Ford Brooks 19:53.59
5 85 Liam Kelley 20:00.02
6 (107) Henry Novak 20:53.71
13. 326 Carl Albert ( 19:31.44 1:37:37.21 1:12.21)
==================================================
1 43 Camden Shaw 18:50.91
2 60 Coal Phillips 19:26.57
3 61 Jacob Dodson 19:27.33
4 75 Nate McTernan 19:49.28
5 87 Austin Davis 20:03.12
6 (110) Jaydon Robinson 20:56.38
7 (117) Matt Moler 21:19.45
14. 395 Durant ( 20:04.65 1:40:23.29 3:33.97)
==================================================
1 18 Alberto Vazquez 18:06.11
2 51 Jose Vazquez 19:11.90
3 97 Stephen Cole 20:31.22
4 108 Logan Hibbs 20:53.98
5 121 Alfredo Osorio 21:40.08
6 (122) Ryan Vanzandt 21:52.32
7 (138) John Woods 24:45.08
78th Annual Cowboy Jamboree
Stillwater OK, September 27, 2014
TEAM RESULTS: 5A BOYS
15. 405 Collinsville ( 19:59.89 1:39:59.48 1:06.18)
==================================================
1 66 Ethan Thomas 19:37.88
2 71 Zach Sellers 19:41.20
3 76 Erik Tollefson 19:50.20
4 89 James Stellfox 20:06.14
5 103 Morgan Cooper 20:44.06
6 (104) Devon Lyon 20:49.35
7 (132) Braden Little 23:02.66
16. 420 Shawnee ( 20:09.62 1:40:48.10 2:16.91)
==================================================
1 48 Josh Kalies 19:00.81
2 68 Seth Maston 19:39.43
3 83 Brice Koons 19:58.42
4 105 Colby Chamblin 20:51.72
5 116 John Kelly McGann 21:17.72
6 (118) Clay Dominy 21:26.82
7 (129) Ben Parker 22:36.49
17. 426 Duncan ( 20:20.83 1:41:44.17 3:06.17)
==================================================
1 41 Justin Morris 18:48.98
2 45 Will Hicks 18:53.62
3 95 Braden Ledford 20:28.90
4 120 Dylan Trusley 21:37.52
5 125 Aj Stewart 21:55.15
6 (126) Collin Thornton 21:56.48
18. 434 Guthrie ( 20:21.94 1:41:49.70 4:00.78)
==================================================
1 36 Tommy Beauchamp 18:42.21
2 86 Dakota Pruitt 20:00.09
3 90 Conner Self 20:11.40
4 91 Ryan McIntire 20:13.01
5 131 Hunter Stephens 22:42.99
19. 443 Greenwood ( 20:15.71 1:41:18.58 1:55.52)
==================================================
1 46 Matthew Mahan 18:58.75
2 84 Reid Carter 19:59.33
3 98 Jerrod Powell 20:32.94
4 106 Stony Jackson 20:53.29
5 109 Austin Curry 20:54.27
6 (114) James Yeager 21:11.37
7 (128) Evan Ward 22:33.31
20. 463 Glenpool ( 21:36.05 1:48:00.28 6:31.90)
==================================================
1 23 Trey Grayson 18:19.02
2 42 Cory Tiger 18:49.63
3 124 Tim Parsons 21:54.41
4 135 Chris Patton 24:06.30
5 139 Caleb Bell 24:50.92
21. 482 Mt. Saint Mary ( 21:26.21 1:47:11.06 4:31.29)
==================================================
1 63 Zach Randall 19:35.45
2 69 Garrett Kinsey 19:39.57
3 80 Bennett Barnett 19:54.22
4 134 Chris Ooley 23:55.08
5 136 Caleb Sanderson 24:06.74
78th Annual Cowboy Jamboree
Stillwater OK, September 27, 2014
TEAM RESULTS: 5A BOYS
22. 607 Denison ( 22:51.08 1:54:15.40 6:05.61)
==================================================
1 92 Devin Perez 20:15.64
2 115 Luke Altnether 21:13.18
3 123 Anthony Aspell 21:53.79
4 137 Braulio Prado 24:31.54
5 140 Liam Sartor 26:21.25
6 (141) Kody Key 55:34.07
OVERALL INDIVIDUAL RESULTS: 5A GIRLS
Place TmPl Name School Finish Pace
===== ==== ======================= =================================== ======== =====
1 1 Skyler Simon Grapevine 19:40.62 3:57
2 2 Maddie Vondra Fort Worth Arlington Heights 19:53.54 3:59
3 3 Karyss Betzen Canyon Randall 19:54.22 3:59
4 Sydney Lawrence Stilwell 20:12.59 4:03
5 4 Mel Dewey Canyon Randall 20:17.42 4:04
6 5 Ashton England Deer Creek (Edmund) 20:25.29 4:06
7 6 Kristan Rincon Plainview 20:26.55 4:06
8 7 Briana Hernandez Canyon Randall 20:44.75 4:09
9 8 Erika Dewitt Canyon Randall 20:46.17 4:10
10 9 Cameron Crates Greenhill School A 20:51.23 4:11
11 10 Lauren Edwards Grapevine 21:03.39 4:13
12 11 Emery Hailey Grapevine 21:28.22 4:18
13 12 Alexis Pennington Coweta 21:47.82 4:22
14 Carnley Graham Prosper 21:50.07 4:23
15 13 Ariana Luterman Greenhill School A 22:07.15 4:26
16 14 Meredith Wolfe DeSoto 22:08.60 4:26
17 15 Lueders Jayna Canyon Randall 22:12.39 4:27
18 16 Daniela Walls Grapevine 22:13.09 4:27
19 17 Mattie Bivens Duncan 22:16.10 4:28
20 18 Gabby Collins DeSoto 22:17.12 4:28
21 19 Rebecca Prichard Canyon Randall 22:17.56 4:28
22 20 Kayla Reed Greenwood 22:20.93 4:29
23 21 Madison Cook Greenhill School A 22:29.51 4:30
24 Charlotte Edmonds McGuinness White 22:31.19 4:31
25 22 Gabby Ramos Guymon 22:33.09 4:31
26 23 Avery Buck Deer Creek (Edmund) 22:35.89 4:32
27 24 Hannah Gigstad Deer Creek (Edmund) 22:41.48 4:33
28 25 Rachel Meyers Greenwood 22:43.24 4:33
29 26 Shelby Schumacher Grapevine 22:45.07 4:34
30 27 Klarysa Godino Plainview 22:47.50 4:34
31 28 Meaghan Flores Canyon Randall 22:50.10 4:35
32 29 Serena Joseph Grapevine 22:50.45 4:35
33 30 Lily Cummings Skiatook 22:53.61 4:35
34 31 Rowan Waller Thomas Edison 22:59.87 4:36
35 32 Colleen Hamway Grapevine 23:04.34 4:37
36 33 Kim Rodriguez Plainview 23:07.27 4:38
37 34 Chandler Crates Greenhill School A 23:10.31 4:39
38 35 Abby Grindstaff Greenhill School A 23:12.94 4:39
39 36 Emery Cantrell Deer Creek (Edmund) 23:17.59 4:40
40 37 Laurel Yeager Greenwood 23:18.41 4:40
41 38 Jaylin Johnson Carl Albert 23:18.80 4:40
42 39 Breana Figueroa Plainview 23:19.95 4:40
43 40 Morgan Darter DeSoto 23:20.18 4:41
44 41 Aubyn Thompson Denison 23:21.54 4:41
45 42 Cassandra Delgado Plainview 23:22.50 4:41
46 43 Haley Lemming Denison 23:23.54 4:41
47 44 Matalee Fangman Dumas 23:26.08 4:42
48 45 Jessica Cain Deer Creek (Edmund) 23:34.47 4:43
49 46 Jensen Miller Shawnee 23:35.76 4:44
50 47 Shantyle Ned Durant 23:37.66 4:44
51 48 Morgan Williamson Durant 23:39.06 4:44
52 49 Brooke Feldman Carl Albert 23:46.77 4:46
53 Emillie Oberlander Glenpool 23:52.56 4:47
54 50 Sadie Cullison Shawnee 23:55.83 4:48
55 51 Paige Holmes Guymon 23:58.91 4:48
56 52 Brenda Acevedo Dumas 23:59.54 4:48
57 53 Rosy Morales Guymon 24:01.98 4:49
58 54 Bri Jenson DeSoto 24:03.27 4:49
59 55 Maria Duran Dumas 24:06.18 4:50
60 56 Annie Barrientos Plainview 24:06.52 4:50
61 57 Kate Barger DeSoto 24:13.74 4:51
62 Lexi Hastings Guthrie 24:19.38 4:52
63 58 Jaycee Thaemert DeSoto 24:25.52 4:54
64 59 Brianne Kirchgessner Deer Creek (Edmund) 24:25.59 4:54
65 60 Symmer McAnnally Coweta 24:29.29 4:54
66 61 Apollonia Valenzuela Dumas 24:30.14 4:55
67 62 MacKenzie Wheeler Greenwood 24:35.00 4:55
68 63 Macey Lagaly Duncan 24:35.05 4:56
69 64 Katy Bonham Denison 24:36.74 4:56
70 65 Brenda Mendoza Dumas 24:39.62 4:56
71 Kyrene Moe Greenhill School B 24:40.35 4:57
72 66 Cassie Bisson Durant 24:40.35 4:57
73 67 Adrian Tucker Durant 24:44.27 4:57
74 68 Adelie Gonzalez Fort Worth Arlington Heights 24:45.19 4:58
75 69 Brittany Moehnke Deer Creek (Edmund) 24:46.55 4:58
76 70 Rachael Bond Carl Albert 24:46.68 4:58
77 71 Shellbee Hellard Coweta 24:47.57 4:58
78 72 Emma Hurley Duncan 24:49.38 4:58
79 73 Elisabeth Garcia Plainview 24:53.29 4:59
80 74 Jenny Terron Durant 24:55.86 5:00
81 75 Kendy Salinas Guymon 25:20.68 5:05
82 Alanna Jaffee Greenhill School B 25:21.99 5:05
83 76 Alana Spelling Carl Albert 25:26.76 5:06
84 77 Deanna Scheffler Thomas Edison 25:35.98 5:08
85 Megan Mayo Plainview 25:36.74 5:08
86 78 Blair Johnson Shawnee 25:38.34 5:08
87 79 Kaycie White Carl Albert 25:40.07 5:09
88 80 Regan Ramos Durant 25:40.55 5:09
89 81 Indra Miramontes Guymon 25:41.21 5:09
90 82 Josilyn Schenk Piedmont 25:47.83 5:10
91 Audrey Nelson Greenhill School B 25:53.36 5:11
92 83 Katie Fernandez Guymon 25:56.39 5:12
93 84 Callie Gorham Dumas 25:58.08 5:12
94 85 Kailey Hallmark Carl Albert 25:58.78 5:12
95 86 Rosaly Chavira Dumas 26:01.26 5:13
96 87 Rachel Carp Greenhill School A 26:02.15 5:13
97 88 Daji Free Fort Worth Arlington Heights 26:02.69 5:13
98 89 Emily Ashford Skiatook 26:11.27 5:15
99 90 Nikki Rosamond Coweta 26:13.38 5:15
100 91 Ali Meek Coweta 26:15.60 5:16
101 92 Breana Harmon Denison 26:20.89 5:17
102 93 Olivia Prichard Thomas Edison 26:21.68 5:17
103 94 Anna Dowhower Shawnee 26:24.08 5:17
104 95 Savannah Reynolds Duncan 26:36.06 5:20
105 96 Emily Palinkas Shawnee 26:38.23 5:20
106 97 Melissa Easley Thomas Edison 26:43.34 5:21
107 98 Caitlin Combest Duncan 26:46.84 5:22
108 99 Tara Wallace Shawnee 26:52.25 5:23
109 100 Melina Verna Skiatook 26:55.27 5:24
110 101 Onneke Holland Skiatook 26:56.24 5:24
111 Megan Wiora Greenhill School B 27:03.79 5:25
112 Kylie Dowers Mt. Saint Mary 27:10.76 5:27
113 102 Ammaris Robinson Carl Albert 27:12.66 5:27
114 103 Madeline Head Thomas Edison 27:23.43 5:29
115 104 Tala Thorne Thomas Edison 27:24.31 5:29
116 105 Caitlin Ray Skiatook 27:33.11 5:31
117 106 Sarah Gordon Fort Worth Arlington Heights 27:52.57 5:35
118 Alicia Cornelius Mt. Saint Mary 27:59.37 5:36
119 107 Elizabeth Zimin Coweta 28:01.59 5:37
120 Riley Ward Glenpool 28:10.19 5:39
121 108 Maddi Taylor Skiatook 28:18.21 5:40
122 109 Blakelee Stevens Denison 28:22.09 5:41
123 110 Kylie Burris Piedmont 28:25.44 5:42
124 111 Amber Crook Greenwood 28:40.38 5:45
125 Rachel Parizek Mt. Saint Mary 28:41.31 5:45
126 112 Megan Wortmann Piedmont 28:44.59 5:45
127 113 Sara Beth McLellan Greenwood 29:04.61 5:49
128 114 Mattie Anderson Coweta 29:21.80 5:53
129 115 Lexi Mulkey Denison 29:27.42 5:54
130 Hannah Porterfield Guthrie 29:29.72 5:54
131 116 Hannah Scott Duncan 29:34.77 5:55
132 117 Elizabeth Aston Thomas Edison 30:12.51 6:03
133 118 Cecily Mildren Piedmont 30:15.92 6:04
134 119 Grace Spader Denison 30:23.37 6:05
135 120 McKennah Trusley Duncan 31:27.14 6:18
136 121 Veronica Schumacher Greenwood 31:33.23 6:19
137 122 Mikayla Lunsford Piedmont 32:19.70 6:28
138 123 Kimberly Frias Fort Worth Arlington Heights 32:21.52 6:29
139 Jordan Cook Mt. Saint Mary 32:59.64 6:36
140 124 Asha Blaire Fort Worth Arlington Heights 34:22.36 6:53
141 125 Aubrey Ross Piedmont 35:24.50 7:05
142 126 Julie Matthees Piedmont 40:21.79 8:05
143 Kassidy Williams 73:27.65 14:42
TEAM RESULTS: 5A GIRLS
1. 37 Canyon Randall ( 20:46.99 1:43:54.95 2:18.17)
==================================================
1 3 Karyss Betzen 19:54.22
2 4 Mel Dewey 20:17.42
3 7 Briana Hernandez 20:44.75
4 8 Erika Dewitt 20:46.17
5 15 Lueders Jayna 22:12.39
6 ( 19) Rebecca Prichard 22:17.56
7 ( 28) Meaghan Flores 22:50.10
2. 64 Grapevine ( 21:26.07 1:47:10.39 3:04.45)
==================================================
1 1 Skyler Simon 19:40.62
2 10 Lauren Edwards 21:03.39
3 11 Emery Hailey 21:28.22
4 16 Daniela Walls 22:13.09
5 26 Shelby Schumacher 22:45.07
6 ( 29) Serena Joseph 22:50.45
7 ( 32) Colleen Hamway 23:04.34
3. 112 Greenhill School A ( 22:22.22 1:51:51.14 2:21.71)
==================================================
1 9 Cameron Crates 20:51.23
2 13 Ariana Luterman 22:07.15
3 21 Madison Cook 22:29.51
4 34 Chandler Crates 23:10.31
5 35 Abby Grindstaff 23:12.94
6 ( 87) Rachel Carp 26:02.15
4. 133 Deer Creek (Edmund) ( 22:30.94 1:52:34.72 3:09.18)
==================================================
1 5 Ashton England 20:25.29
2 23 Avery Buck 22:35.89
3 24 Hannah Gigstad 22:41.48
4 36 Emery Cantrell 23:17.59
5 45 Jessica Cain 23:34.47
6 ( 59) Brianne Kirchgessner 24:25.59
7 ( 69) Brittany Moehnke 24:46.55
5. 147 Plainview ( 22:36.75 1:53:03.77 2:55.95)
==================================================
1 6 Kristan Rincon 20:26.55
2 27 Klarysa Godino 22:47.50
3 33 Kim Rodriguez 23:07.27
4 39 Breana Figueroa 23:19.95
5 42 Cassandra Delgado 23:22.50
6 ( 56) Annie Barrientos 24:06.52
7 ( 73) Elisabeth Garcia 24:53.29
6. 183 DeSoto ( 23:12.58 1:56:02.91 2:05.14)
==================================================
1 14 Meredith Wolfe 22:08.60
2 18 Gabby Collins 22:17.12
3 40 Morgan Darter 23:20.18
4 54 Bri Jenson 24:03.27
5 57 Kate Barger 24:13.74
6 ( 58) Jaycee Thaemert 24:25.52
7. 255 Greenwood ( 24:19.59 2:01:37.96 6:19.45)
==================================================
1 20 Kayla Reed 22:20.93
2 25 Rachel Meyers 22:43.24
3 37 Laurel Yeager 23:18.41
4 62 MacKenzie Wheeler 24:35.00
5 111 Amber Crook 28:40.38
6 (113) Sara Beth McLellan 29:04.61
7 (121) Veronica Schumacher 31:33.23
78th Annual Cowboy Jamboree
Stillwater OK, September 27, 2014
TEAM RESULTS: 5A GIRLS
8. 277 Dumas ( 24:08.31 2:00:41.56 1:13.54)
==================================================
1 44 Matalee Fangman 23:26.08
2 52 Brenda Acevedo 23:59.54
3 55 Maria Duran 24:06.18
4 61 Apollonia Valenzuela 24:30.14
5 65 Brenda Mendoza 24:39.62
6 ( 84) Callie Gorham 25:58.08
7 ( 86) Rosaly Chavira 26:01.26
9. 282 Guymon ( 24:19.17 2:01:35.87 3:08.12)
==================================================
1 22 Gabby Ramos 22:33.09
2 51 Paige Holmes 23:58.91
3 53 Rosy Morales 24:01.98
4 75 Kendy Salinas 25:20.68
5 81 Indra Miramontes 25:41.21
6 ( 83) Katie Fernandez 25:56.39
10. 302 Durant ( 24:19.44 2:01:37.20 1:18.20)
==================================================
1 47 Shantyle Ned 23:37.66
2 48 Morgan Williamson 23:39.06
3 66 Cassie Bisson 24:40.35
4 67 Adrian Tucker 24:44.27
5 74 Jenny Terron 24:55.86
6 ( 80) Regan Ramos 25:40.55
11. 312 Carl Albert ( 24:35.81 2:02:59.08 2:21.27)
==================================================
1 38 Jaylin Johnson 23:18.80
2 49 Brooke Feldman 23:46.77
3 70 Rachael Bond 24:46.68
4 76 Alana Spelling 25:26.76
5 79 Kaycie White 25:40.07
6 ( 85) Kailey Hallmark 25:58.78
7 (102) Ammaris Robinson 27:12.66
12. 324 Coweta ( 24:42.73 2:03:33.66 4:27.78)
==================================================
1 12 Alexis Pennington 21:47.82
2 60 Symmer McAnnally 24:29.29
3 71 Shellbee Hellard 24:47.57
4 90 Nikki Rosamond 26:13.38
5 91 Ali Meek 26:15.60
6 (107) Elizabeth Zimin 28:01.59
7 (114) Mattie Anderson 29:21.80
13. 345 Duncan ( 25:00.68 2:05:03.43 4:30.74)
==================================================
1 17 Mattie Bivens 22:16.10
2 63 Macey Lagaly 24:35.05
3 72 Emma Hurley 24:49.38
4 95 Savannah Reynolds 26:36.06
5 98 Caitlin Combest 26:46.84
6 (116) Hannah Scott 29:34.77
7 (120) McKennah Trusley 31:27.14
14. 349 Denison ( 25:12.96 2:06:04.80 5:00.55)
==================================================
1 41 Aubyn Thompson 23:21.54
2 43 Haley Lemming 23:23.54
3 64 Katy Bonham 24:36.74
4 92 Breana Harmon 26:20.89
5 109 Blakelee Stevens 28:22.09
6 (115) Lexi Mulkey 29:27.42
7 (119) Grace Spader 30:23.37
78th Annual Cowboy Jamboree
Stillwater OK, September 27, 2014
TEAM RESULTS: 5A GIRLS
15. 364 Shawnee ( 25:14.44 2:06:12.24 3:02.47)
==================================================
1 46 Jensen Miller 23:35.76
2 50 Sadie Cullison 23:55.83
3 78 Blair Johnson 25:38.34
4 94 Anna Dowhower 26:24.08
5 96 Emily Palinkas 26:38.23
6 ( 99) Tara Wallace 26:52.25
16. 387 Fort Worth Arlington Heights ( 26:11.10 2:10:55.51 12:27.98)
==================================================
1 2 Maddie Vondra 19:53.54
2 68 Adelie Gonzalez 24:45.19
3 88 Daji Free 26:02.69
4 106 Sarah Gordon 27:52.57
5 123 Kimberly Frias 32:21.52
6 (124) Asha Blaire 34:22.36
17. 401 Thomas Edison ( 25:48.86 2:09:04.30 4:23.56)
==================================================
1 31 Rowan Waller 22:59.87
2 77 Deanna Scheffler 25:35.98
3 93 Olivia Prichard 26:21.68
4 97 Melissa Easley 26:43.34
5 103 Madeline Head 27:23.43
6 (104) Tala Thorne 27:24.31
7 (117) Elizabeth Aston 30:12.51
18. 425 Skiatook ( 26:05.90 2:10:29.50 4:39.50)
==================================================
1 30 Lily Cummings 22:53.61
2 89 Emily Ashford 26:11.27
3 100 Melina Verna 26:55.27
4 101 Onneke Holland 26:56.24
5 105 Caitlin Ray 27:33.11
6 (108) Maddi Taylor 28:18.21
19. 544 Piedmont ( 29:06.69 2:25:33.48 6:31.87)
==================================================
1 82 Josilyn Schenk 25:47.83
2 110 Kylie Burris 28:25.44
3 112 Megan Wortmann 28:44.59
4 118 Cecily Mildren 30:15.92
5 122 Mikayla Lunsford 32:19.70
6 (125) Aubrey Ross 35:24.50
7 (126) Julie Matthees 40:21.79
OVERALL INDIVIDUAL RESULTS: 4A BOYS
Place TmPl Name School Finish Pace
===== ==== ======================= =================================== ======== =====
1 1 Tristan Owens Oologah 16:39.15 3:20
2 2 Deangelo Robles Santa Fe South 17:29.09 3:30
3 3 Zach Black Sallisaw 17:35.02 3:31
4 4 Jackson Daube Plainview 17:35.36 3:32
5 5 Ben Matthews Awty International 17:44.10 3:33
6 6 Byrun Ratliff Lincoln Christian 18:02.93 3:37
7 7 Luke Murphy Lincoln Christian 18:12.66 3:39
8 8 Wyatt Dewan Lincoln Christian 18:13.30 3:39
9 9 Thor Crux Awty International 18:14.07 3:39
10 Trace Greer Melissa High School 18:16.77 3:40
11 10 Aaron Brinegar Bethany 18:23.08 3:41
12 11 Austin Flemming Bethany 18:28.90 3:42
13 12 Joshua Jones Plainview 18:30.34 3:43
14 13 Kyle McKinley Heritage Hall 18:31.47 3:43
15 14 Logan Hughey Weatherford 18:34.69 3:43
16 15 Gunner Gilbert Shiloh Christian 18:38.27 3:44
17 16 Dylan Thissen Awty International 18:41.37 3:45
18 17 Braden Smith Bethany 18:41.57 3:45
19 18 Nic Motta Awty International 18:42.60 3:45
20 19 Austin Bell Plainview 18:45.79 3:46
21 20 Marshall Richards Shiloh Christian 18:46.09 3:46
22 21 Austin Henley Shiloh Christian 18:48.12 3:46
23 22 Dylon Hicks Weatherford 18:50.78 3:47
24 23 Hurd Aaron Awty International 18:52.36 3:47
25 24 Hudson Fernandes Greenhill School A 18:54.07 3:47
26 25 Jeremiah Gardner Lincoln Christian 19:01.98 3:49
27 26 Paulo Springer Greenhill School A 19:07.57 3:50
28 27 Hayden Harris Weatherford 19:16.13 3:52
29 28 Caleb George Shiloh Christian 19:17.69 3:52
30 29 Liam Duggan Greenhill School A 19:18.58 3:52
31 30 Lane Kendall Weatherford 19:19.43 3:52
32 31 Jordan Rittgers Lincoln Christian 19:21.36 3:53
33 32 Alan Alfaro Santa Fe South 19:22.23 3:53
34 33 Sam Grimsley Greenhill School B 19:23.27 3:53
35 34 Griffin Olesky Greenhill School A 19:24.43 3:53
36 35 Cole Forson Greenhill School A 19:25.19 3:54
37 36 Colin Moran Greenhill School A 19:25.86 3:54
38 37 Luke Stewart Heritage Hall 19:32.00 3:55
39 38 Noah Boyd Santa Fe South 19:32.27 3:55
40 39 Braden Cross Plainview 19:35.31 3:56
41 40 Roger Escobedo Weatherford 19:38.98 3:56
42 41 Eli Krakow Greenhill School B 19:39.27 3:56
43 42 Jaylen Shriver Plainview 19:39.75 3:56
44 43 Jordan Jaffee Greenhill School A 19:45.70 3:58
45 44 Eduardo Gonzalez Santa Fe South 19:53.96 3:59
46 45 Matthew Parris Lincoln Christian 19:55.17 4:00
47 46 Ben White Heritage Hall 19:56.37 4:00
48 47 Angel Diaz Santa Fe South 19:57.72 4:00
49 48 Justin Morgan Oologah 20:01.81 4:01
50 49 Preston Turner Lincoln Christian 20:04.50 4:01
51 50 Taylor Lloyd Plainview 20:16.12 4:04
52 51 Jackson Carroll Greenhill School B 20:18.17 4:04
53 52 Vincente Martinez Santa Fe South 20:19.46 4:04
54 53 Gavin Stewart Bethany 20:22.37 4:05
55 54 Zach McMurphy Bethany 20:27.36 4:06
56 55 Noah Richmond Greenhill School B 20:28.98 4:06
57 56 Ryan Davis Dickson 20:36.11 4:08
58 57 Sam Corley Heritage Hall 20:36.81 4:08
59 58 Kaden Gfeller Heritage Hall 20:39.04 4:08
60 59 Martin Motta Awty International 20:51.98 4:11
61 60 Alexis Alfaro Santa Fe South 20:56.94 4:12
62 61 Tyler Cobb Bethany 20:58.98 4:12
63 62 Travis Dickey Weatherford 21:02.55 4:13
64 63 Carlos Otero Plainview 21:05.95 4:14
65 64 Clinton Bland Dickson 21:08.95 4:14
66 65 Foster Counts Heritage Hall 21:09.28 4:14
67 66 Chance Herriott Dickson 21:28.88 4:18
68 67 Jason Regh Awty International 21:32.82 4:19
69 Tom Grant Awty International 21:33.81 4:19
70 68 Brenton Bland Dickson 21:35.48 4:20
71 69 Andrew Breeding Shiloh Christian 21:35.92 4:20
72 70 Ryan Stark Weatherford 21:37.96 4:20
73 71 Cameron Jernigan Bethany 21:53.14 4:23
74 72 Ethan Hood Shiloh Christian 21:58.13 4:24
75 73 Estrada Justin Greenhill School B 22:19.15 4:28
76 74 Randy Greeves Oologah 22:37.00 4:32
77 75 Kaleb Bishop Dickson 22:59.31 4:36
78 76 Trenton Gray Shiloh Christian 23:00.31 4:37
79 77 Noah Inman Oologah 23:01.92 4:37
80 78 Julian Chapa Sallisaw 23:34.44 4:43
81 79 Craig Shepard Sallisaw 24:13.97 4:51
82 80 Boston Baker Oologah 24:38.52 4:56
83 81 Austin Parker Dickson 25:16.21 5:04
84 82 Marshall Lyons Dickson 25:35.56 5:08
85 83 Kaleb Clark Sallisaw 27:35.95 5:32
86 84 Elijah Davis Sallisaw 28:44.31 5:45
TEAM RESULTS: 4A Boys
1. 71 Awty International ( 18:26.90 1:32:14.50 1:08.26)
==================================================
1 5 Ben Matthews 17:44.10
2 9 Thor Crux 18:14.07
3 16 Dylan Thissen 18:41.37
4 18 Nic Motta 18:42.60
5 23 Hurd Aaron 18:52.36
6 ( 59) Martin Motta 20:51.98
7 ( 67) Jason Regh 21:32.82
2. 77 Lincoln Christian ( 18:34.44 1:32:52.23 1:18.43)
==================================================
1 6 Byrun Ratliff 18:02.93
2 7 Luke Murphy 18:12.66
3 8 Wyatt Dewan 18:13.30
4 25 Jeremiah Gardner 19:01.98
5 31 Jordan Rittgers 19:21.36
6 ( 45) Matthew Parris 19:55.17
7 ( 49) Preston Turner 20:04.50
3. 116 Plainview ( 18:49.31 1:34:06.55 2:04.39)
==================================================
1 4 Jackson Daube 17:35.36
2 12 Joshua Jones 18:30.34
3 19 Austin Bell 18:45.79
4 39 Braden Cross 19:35.31
5 42 Jaylen Shriver 19:39.75
6 ( 50) Taylor Lloyd 20:16.12
7 ( 63) Carlos Otero 21:05.95
4. 133 Weatherford ( 19:08.00 1:35:40.01 1:04.29)
==================================================
1 14 Logan Hughey 18:34.69
2 22 Dylon Hicks 18:50.78
3 27 Hayden Harris 19:16.13
4 30 Lane Kendall 19:19.43
5 40 Roger Escobedo 19:38.98
6 ( 62) Travis Dickey 21:02.55
7 ( 70) Ryan Stark 21:37.96
5. 145 Bethany ( 19:16.65 1:36:23.28 2:04.28)
==================================================
1 10 Aaron Brinegar 18:23.08
2 11 Austin Flemming 18:28.90
3 17 Braden Smith 18:41.57
4 53 Gavin Stewart 20:22.37
5 54 Zach McMurphy 20:27.36
6 ( 61) Tyler Cobb 20:58.98
7 ( 71) Cameron Jernigan 21:53.14
6. 148 Greenhill School A ( 19:13.96 1:36:09.84 0:31.12)
==================================================
1 24 Hudson Fernandes 18:54.07
2 26 Paulo Springer 19:07.57
3 29 Liam Duggan 19:18.58
4 34 Griffin Olesky 19:24.43
5 35 Cole Forson 19:25.19
6 ( 36) Colin Moran 19:25.86
7 ( 43) Jordan Jaffee 19:45.70
7. 153 Shiloh Christian ( 19:25.21 1:37:06.09 2:57.65)
==================================================
1 15 Gunner Gilbert 18:38.27
2 20 Marshall Richards 18:46.09
3 21 Austin Henley 18:48.12
4 28 Caleb George 19:17.69
5 69 Andrew Breeding 21:35.92
6 ( 72) Ethan Hood 21:58.13
7 ( 76) Trenton Gray 23:00.31
78th Annual Cowboy Jamboree
Stillwater OK, September 27, 2014
TEAM RESULTS: 4A Boys
8. 163 Santa Fe South ( 19:15.05 1:36:15.27 2:28.63)
==================================================
1 2 Deangelo Robles 17:29.09
2 32 Alan Alfaro 19:22.23
3 38 Noah Boyd 19:32.27
4 44 Eduardo Gonzalez 19:53.96
5 47 Angel Diaz 19:57.72
6 ( 52) Vincente Martinez 20:19.46
7 ( 60) Alexis Alfaro 20:56.94
9. 211 Heritage Hall ( 19:51.13 1:39:15.69 2:07.57)
==================================================
1 13 Kyle McKinley 18:31.47
2 37 Luke Stewart 19:32.00
3 46 Ben White 19:56.37
4 57 Sam Corley 20:36.81
5 58 Kaden Gfeller 20:39.04
6 ( 65) Foster Counts 21:09.28
10. 253 Greenhill School B ( 20:25.76 1:42:08.84 2:55.88)
==================================================
1 33 Sam Grimsley 19:23.27
2 41 Eli Krakow 19:39.27
3 51 Jackson Carroll 20:18.17
4 55 Noah Richmond 20:28.98
5 73 Estrada Justin 22:19.15
11. 280 Oologah ( 21:23.68 1:46:58.40 7:59.37)
==================================================
1 1 Tristan Owens 16:39.15
2 48 Justin Morgan 20:01.81
3 74 Randy Greeves 22:37.00
4 77 Noah Inman 23:01.92
5 80 Boston Baker 24:38.52
12. 327 Sallisaw ( 24:20.73 2:01:43.69 11:09.29)
==================================================
1 3 Zach Black 17:35.02
2 78 Julian Chapa 23:34.44
3 79 Craig Shepard 24:13.97
4 83 Kaleb Clark 27:35.95
5 84 Elijah Davis 28:44.31
13. 329 Dickson ( 21:33.74 1:47:48.73 2:23.20)
==================================================
1 56 Ryan Davis 20:36.11
2 64 Clinton Bland 21:08.95
3 66 Chance Herriott 21:28.88
4 68 Brenton Bland 21:35.48
5 75 Kaleb Bishop 22:59.31
6 ( 81) Austin Parker 25:16.21
7 ( 82) Marshall Lyons 25:35.56
OVERALL INDIVIDUAL RESULTS: 4A GIRLS
Place TmPl Name School Finish Pace
===== ==== ======================= =================================== ======== =====
1 1 Nikita Prasad Awty International 11:56.70 3:44
2 2 Madie Gray Plainview 12:00.77 3:46
3 3 Emily King Shiloh Christian 12:05.30 3:47
4 4 Bailey Sutherlin Plainview 12:18.39 3:51
5 5 Darian Barnes Plainview 12:26.72 3:54
6 6 Kyleigh Norris Plainview 12:29.31 3:55
7 7 Amelia Ward Awty International 12:32.18 3:56
8 8 Margot Hemminga Awty International 12:33.05 3:56
9 9 Amanda Gerlach Awty International 12:36.45 3:57
10 Zoie Defehr Weatherford 12:40.92 3:58
11 10 Blake Barnes Plainview 12:52.15 4:02
12 Kambri Gabel Melissa High School 13:00.04 4:04
13 11 Christina Moreno Awty International 13:06.50 4:06
14 12 Harper Whaley Shiloh Christian 13:13.69 4:09
15 13 Jamie Hawkins Dickson 13:19.09 4:10
16 Tiffany Jones Sallisaw 13:23.94 4:12
17 14 Destinee Elliott Plainview 13:36.33 4:16
18 15 Asia Pybas Lincoln Christian 13:39.58 4:17
19 16 Silken Christensen Bethany 13:44.70 4:18
20 17 Delaney Mayo Heritage Hall 13:45.28 4:18
21 18 Anaelle Lahitte-Crohare Awty International 13:45.80 4:19
22 19 Yarency Gonzalez Santa Fe South 13:48.13 4:19
23 20 Chandler Keller Heritage Hall 13:49.19 4:20
24 21 Carmen Cavner Lincoln Christian 13:52.65 4:21
25 22 Clary Donica Dickson 13:57.55 4:22
26 23 Ashling Devins Awty International 13:58.92 4:23
27 24 Emma Young Lincoln Christian 14:01.81 4:24
28 Auri Sparks Sallisaw 14:03.92 4:24
29 25 Alejandra Andrade Santa Fe South 14:05.34 4:25
30 26 Tekka Smith Bethany 14:07.79 4:25
31 27 Beckah Michael Lincoln Christian 14:12.76 4:27
32 28 Paxton Little Plainview 14:18.07 4:29
33 29 Emily Ramirez Santa Fe South 14:20.09 4:29
34 30 Anna Brewster Santa Fe South 14:29.37 4:32
35 31 Alondra Fraire Santa Fe South 14:33.18 4:33
36 Jasmine Woods Weatherford 14:37.29 4:35
37 32 Karli Haws Shiloh Christian 14:47.32 4:38
38 33 Meredith Hendry Dickson 14:48.22 4:38
39 Catherine Ohrt Awty International 14:48.93 4:38
40 34 Aldercy Rios Santa Fe South 14:51.90 4:39
41 35 Alyssa Thompson Lincoln Christian 14:55.53 4:40
42 36 Ashton Nieman Heritage Hall 14:55.83 4:40
43 37 Renie Dolese Heritage Hall 14:59.97 4:42
44 38 McKenzie Jernigan Bethany 15:00.15 4:42
45 39 Jojo Sandefur Shiloh Christian 15:01.35 4:42
46 40 Monica Delacruz Santa Fe South 15:12.16 4:46
47 41 Anna Stewart Bethany 15:36.60 4:53
48 42 McKenzie Carlin Heritage Hall 15:38.51 4:54
49 43 Lexie Simmons Bethany 15:39.30 4:54
50 44 Grace Ceola Shiloh Christian 15:42.10 4:55
51 45 Abby Williams Bethany 15:46.89 4:56
52 46 Kate Houston Bethany 15:50.53 4:58
53 47 Bethany Cobb Shiloh Christian 15:52.05 4:58
54 Mary Katherine Tippens Weatherford 15:54.35 4:59
55 48 Jj Jia Heritage Hall 16:04.25 5:02
56 Kirstyn Eustace Weatherford 16:12.42 5:04
57 49 Dez'monty Wright Dickson 16:25.92 5:09
58 50 Liesl Dolese Heritage Hall 16:56.58 5:18
59 Nicole Maust Sallisaw 17:04.90 5:21
60 51 Kathline Langenfeld Shiloh Christian 17:30.74 5:29
61 52 Courtney Holybee Dickson 18:34.85 5:49
62 Kayla Cranford Sallisaw 23:11.38 7:15
63 53 Kasie Smith Dickson 26:07.89 8:10
TEAM RESULTS: 4A Girls
1. 27 Plainview ( 12:25.46 1:02:07.34 0:51.38)
==================================================
1 2 Madie Gray 12:00.77
2 4 Bailey Sutherlin 12:18.39
3 5 Darian Barnes 12:26.72
4 6 Kyleigh Norris 12:29.31
5 10 Blake Barnes 12:52.15
6 ( 14) Destinee Elliott 13:36.33
7 ( 28) Paxton Little 14:18.07
2. 36 Awty International ( 12:32.97 1:02:44.88 1:09.80)
==================================================
1 1 Nikita Prasad 11:56.70
2 7 Amelia Ward 12:32.18
3 8 Margot Hemminga 12:33.05
4 9 Amanda Gerlach 12:36.45
5 11 Christina Moreno 13:06.50
6 ( 18) Anaelle Lahitte-Crohare 13:45.80
7 ( 23) Ashling Devins 13:58.92
3. 122 Lincoln Christian ( 14:08.46 1:10:42.33 1:15.95)
==================================================
1 15 Asia Pybas 13:39.58
2 21 Carmen Cavner 13:52.65
3 24 Emma Young 14:01.81
4 27 Beckah Michael 14:12.76
5 35 Alyssa Thompson 14:55.53
4. 130 Shiloh Christian ( 14:09.95 1:10:49.76 3:36.80)
==================================================
1 3 Emily King 12:05.30
2 12 Harper Whaley 13:13.69
3 32 Karli Haws 14:47.32
4 39 Jojo Sandefur 15:01.35
5 44 Grace Ceola 15:42.10
6 ( 47) Bethany Cobb 15:52.05
7 ( 51) Kathline Langenfeld 17:30.74
5. 134 Santa Fe South ( 14:15.22 1:11:16.11 0:45.05)
==================================================
1 19 Yarency Gonzalez 13:48.13
2 25 Alejandra Andrade 14:05.34
3 29 Emily Ramirez 14:20.09
4 30 Anna Brewster 14:29.37
5 31 Alondra Fraire 14:33.18
6 ( 34) Aldercy Rios 14:51.90
7 ( 40) Monica Delacruz 15:12.16
6. 152 Heritage Hall ( 14:37.75 1:13:08.78 1:53.23)
==================================================
1 17 Delaney Mayo 13:45.28
2 20 Chandler Keller 13:49.19
3 36 Ashton Nieman 14:55.83
4 37 Renie Dolese 14:59.97
5 42 McKenzie Carlin 15:38.51
6 ( 48) Jj Jia 16:04.25
7 ( 50) Liesl Dolese 16:56.58
7. 164 Bethany ( 14:49.70 1:14:08.54 1:54.60)
==================================================
1 16 Silken Christensen 13:44.70
2 26 Tekka Smith 14:07.79
3 38 McKenzie Jernigan 15:00.15
4 41 Anna Stewart 15:36.60
5 43 Lexie Simmons 15:39.30
6 ( 45) Abby Williams 15:46.89
7 ( 46) Kate Houston 15:50.53
78th Annual Cowboy Jamboree
Stillwater OK, September 27, 2014
TEAM RESULTS: 4A Girls
8. 169 Dickson ( 15:25.12 1:17:05.63 5:15.76)
==================================================
1 13 Jamie Hawkins 13:19.09
2 22 Clary Donica 13:57.55
3 33 Meredith Hendry 14:48.22
4 49 Dez'monty Wright 16:25.92
5 52 Courtney Holybee 18:34.85
6 ( 53) Kasie Smith 26:07.89
OVERALL INDIVIDUAL RESULTS: A-3A BOYS
Place TmPl Name School Finish Pace
===== ==== ======================= =================================== ======== =====
1 Isai Rodriguez Ringwood 16:31.55 3:19
2 1 Seth Whittington Kansas 16:49.88 3:22
3 2 Ty Hobbs Velma-Alma 17:30.42 3:31
4 3 Nathan Crowson Marlow 17:58.92 3:36
5 4 Terrance Nofire Sequoyah-Tahlequah 18:10.92 3:39
6 5 Michael Saliba Holland Hall School 18:11.48 3:39
7 6 Russell Butler Velma-Alma 18:18.31 3:40
8 Reno Ferris Cheney 18:22.12 3:41
9 Oscar Diaz Boise City 18:33.71 3:43
10 7 Cody Christie Sequoyah-Tahlequah 18:35.45 3:44
11 8 Jimmy Lemmons Kansas 18:40.55 3:45
12 9 Ethan Vinson Marietta 18:55.14 3:48
13 Cole Doyle Cascia Hall 18:57.02 3:48
14 10 Brandyn Brewster Wellsville 18:57.59 3:48
15 11 Conner Cogswell McCool Junction 18:58.78 3:48
16 12 Jesus Fernandez Marietta 19:00.56 3:49
17 13 Mason Kerr Clearwater 19:09.89 3:50
18 14 Ben Watkins Holland Hall School 19:11.03 3:51
19 15 Bolton Fortune Marietta 19:14.21 3:51
20 16 Ben Ivory Marlow 19:20.38 3:53
21 17 Charlie Fryer Holland Hall School 19:22.47 3:53
22 18 Austin O'Neal Clearwater 19:24.28 3:53
23 19 Collin Holloway Classen SAS 19:26.05 3:54
24 20 Alex Sanchez Marietta 19:30.26 3:55
25 21 Brayden Brock Kansas 19:30.26 3:55
26 22 Sanjay Ramdas Casady School 19:39.91 3:56
27 23 Lane Skinner Velma-Alma 19:40.63 3:57
28 Geoff Hogan Perry 19:51.11 3:59
29 24 Jonathan Cantwell Marlow 19:55.15 4:00
30 25 Steven Reese Oklahoma City Knights 19:55.38 4:00
31 Christian Van Curen Oklahoma Christian School 19:58.59 4:00
32 26 Nathan Fikes Marlow 20:08.98 4:02
33 Austin Dietz Cascia Hall 20:12.87 4:03
34 Corbin Hutchison Cherokee 20:12.90 4:03
35 27 Eziquel Escobedo Marietta 20:13.56 4:03
36 28 Tristen Tucker Pawhuska 20:15.53 4:04
37 Frank Cruz Heavener 20:17.12 4:04
38 29 Caleb Kingsley Oklahoma Christian Academy 20:17.23 4:04
39 30 Jordan Rooster Sequoyah-Tahlequah 20:17.92 4:04
40 31 Jack Ryan Casady School 20:27.10 4:06
41 32 Gary Richardson Oklahoma City Knights 20:29.98 4:06
42 33 Josh Howard Oklahoma Christian Academy 20:32.30 4:07
43 Peyton Garnett Spearman 20:39.48 4:08
44 34 Tyler Soliz Clearwater 20:57.24 4:12
45 35 Dillon Ware Wellsville 20:58.06 4:12
46 Morgan Ross Oklahoma Christian School 20:58.23 4:12
47 36 Jordan Chambers Clearwater 21:02.38 4:13
48 37 Tommy Linch Sequoyah-Tahlequah 21:03.90 4:13
49 38 Preston Cole McCool Junction 21:08.87 4:14
50 39 Jake Fresella Oklahoma City Knights 21:13.63 4:15
51 40 Jacob Yager Oklahoma Christian Academy 21:14.32 4:15
52 41 Jon Noe Kansas 21:15.63 4:16
53 42 Jose Perez Kansas 21:16.77 4:16
54 Payton McNabb Perry 21:17.73 4:16
55 43 William Tiger Sequoyah-Tahlequah 21:19.02 4:16
56 44 Quinn Bunnag Casady School 21:27.22 4:18
57 45 Colton Nelson Casady School 21:33.91 4:19
58 Jacob Albritton Perry 21:38.08 4:20
59 46 Hagen Petre Holland Hall School 21:38.33 4:20
60 47 Trevor Soliz Clearwater 21:38.53 4:20
61 48 J.T. Hamm McCool Junction 21:41.26 4:21
62 49 Christian Stacy McCool Junction 21:43.84 4:21
63 Sam Reno Cheney 21:45.59 4:22
64 50 Tristan Perry McCool Junction 21:53.34 4:23
65 51 Ethan Nelson Casady School 21:54.61 4:23
66 52 Bryan Francis Sequoyah-Tahlequah 21:55.84 4:24
67 53 Trey Perry McCool Junction 21:56.35 4:24
68 54 Patrick Whitehead Marlow 21:56.67 4:24
69 55 Mateo Perea-Gowdy Clearwater 21:59.55 4:24
70 Avery Videll Cascia Hall 22:08.39 4:26
71 56 Ezra Wright Tulsa School of A&S 22:11.87 4:27
72 57 John Zehr Oklahoma Christian Academy 22:13.23 4:27
73 58 Bill Buffalomeat Sequoyah-Tahlequah 22:21.95 4:29
74 59 Chandler Farris Oklahoma Christian Academy 22:24.91 4:29
75 60 Chris Vera McCool Junction 22:26.21 4:30
76 Victor Zamudio Boise City 22:32.85 4:31
77 61 Yoon Jang Oklahoma Christian Academy 22:51.99 4:35
78 62 Camron Veal Oklahoma City Knights 22:58.14 4:36
79 63 Miles Ellis Marlow 23:01.06 4:37
80 Ruben Lopez Spearman 23:01.53 4:37
81 64 Lucas Dwyer Wellsville 23:04.15 4:37
82 65 Tyler Thomason Wellsville 23:04.43 4:37
83 66 Jaydon Harper Velma-Alma 23:15.59 4:40
84 67 Thomas Braggs Tulsa School of A&S 23:16.14 4:40
85 Collin Hogan Perry 23:23.03 4:41
86 68 Trey Leach Kansas 23:24.56 4:41
87 69 Michael O'Hara Tulsa School of A&S 23:27.11 4:42
88 70 Mattheu Rector Pawhuska 23:27.64 4:42
89 71 Tj Finn Pawhuska 23:29.50 4:42
90 72 Alec Bingham Oklahoma Christian Academy 23:35.10 4:44
91 73 Pete Kelly Holland Hall School 23:49.76 4:46
92 74 Tobe Nightengale Holland Hall School 23:50.23 4:47
93 75 Zac Waldroup Velma-Alma 24:00.39 4:49
94 76 Hernan Gonzalez Marlow 24:00.63 4:49
95 Jalen Black Frontier 24:19.33 4:52
96 77 Kyle Taylor Wellsville 25:04.52 5:01
97 Carter Grant Cascia Hall 25:19.03 5:04
98 Christian Helm Fairview 25:21.92 5:05
99 78 Payton Erhart Wellsville 25:34.47 5:07
100 79 Tyrae Walker Pawhuska 25:41.02 5:09
101 80 Tiger Jacobs Tulsa School of A&S 25:41.05 5:09
102 81 Corey Carlisle Tulsa School of A&S 26:01.84 5:13
103 82 Jared Sutton Oklahoma City Knights 26:04.53 5:13
104 83 Alex Shaffer Classen SAS 26:10.01 5:14
105 William James Cherokee 26:10.29 5:15
106 84 Sam Waken Classen SAS 26:17.35 5:16
107 85 William Funk Classen SAS 26:20.06 5:17
108 86 Chris Geiger Tulsa School of A&S 26:33.93 5:19
109 87 Caleb Pearson Wellsville 26:44.72 5:21
110 88 Joe Lynn Pawhuska 26:50.29 5:23
111 89 Corey Carlisle Tulsa School of A&S 26:55.24 5:24
112 Ibuki Hara Frontier 27:56.11 5:36
113 90 Jayson Frair Marietta 28:14.07 5:39
114 91 Khoi Vu Classen SAS 28:20.70 5:41
115 92 Mike Lynn Pawhuska 28:21.85 5:41
116 93 Devynn Mathes Pawhuska 28:59.48 5:48
TEAM RESULTS: A-3A BOYS
1. 83 Marietta ( 19:22.74 1:36:53.73 1:18.42)
==================================================
1 9 Ethan Vinson 18:55.14
2 12 Jesus Fernandez 19:00.56
3 15 Bolton Fortune 19:14.21
4 20 Alex Sanchez 19:30.26
5 27 Eziquel Escobedo 20:13.56
6 ( 90) Jayson Frair 28:14.07
2. 113 Kansas ( 19:30.61 1:37:33.09 4:26.89)
==================================================
1 1 Seth Whittington 16:49.88
2 8 Jimmy Lemmons 18:40.55
3 21 Brayden Brock 19:30.26
4 41 Jon Noe 21:15.63
5 42 Jose Perez 21:16.77
6 ( 68) Trey Leach 23:24.56
3. 121 Sequoyah-Tahlequah ( 19:53.44 1:39:27.21 3:08.10)
==================================================
1 4 Terrance Nofire 18:10.92
2 7 Cody Christie 18:35.45
3 30 Jordan Rooster 20:17.92
4 37 Tommy Linch 21:03.90
5 43 William Tiger 21:19.02
6 ( 52) Bryan Francis 21:55.84
7 ( 58) Bill Buffalomeat 22:21.95
4. 123 Marlow ( 19:52.02 1:39:20.10 3:57.75)
==================================================
1 3 Nathan Crowson 17:58.92
2 16 Ben Ivory 19:20.38
3 24 Jonathan Cantwell 19:55.15
4 26 Nathan Fikes 20:08.98
5 54 Patrick Whitehead 21:56.67
6 ( 63) Miles Ellis 23:01.06
7 ( 76) Hernan Gonzalez 24:00.63
5. 148 Clearwater ( 20:26.46 1:42:12.32 2:28.64)
==================================================
1 13 Mason Kerr 19:09.89
2 18 Austin O'Neal 19:24.28
3 34 Tyler Soliz 20:57.24
4 36 Jordan Chambers 21:02.38
5 47 Trevor Soliz 21:38.53
6 ( 55) Mateo Perea-Gowdy 21:59.55
6. 155 Holland Hall School ( 20:26.61 1:42:13.07 5:38.28)
==================================================
1 5 Michael Saliba 18:11.48
2 14 Ben Watkins 19:11.03
3 17 Charlie Fryer 19:22.47
4 46 Hagen Petre 21:38.33
5 73 Pete Kelly 23:49.76
6 ( 74) Tobe Nightengale 23:50.23
7. 172 Velma-Alma ( 20:33.06 1:42:45.34 6:29.97)
==================================================
1 2 Ty Hobbs 17:30.42
2 6 Russell Butler 18:18.31
3 23 Lane Skinner 19:40.63
4 66 Jaydon Harper 23:15.59
5 75 Zac Waldroup 24:00.39
78th Annual Cowboy Jamboree
Stillwater OK, September 27, 2014
TEAM RESULTS: A-3A BOYS
8. 193 Casady School ( 21:00.55 1:45:02.75 2:14.70)
==================================================
1 22 Sanjay Ramdas 19:39.91
2 31 Jack Ryan 20:27.10
3 44 Quinn Bunnag 21:27.22
4 45 Colton Nelson 21:33.91
5 51 Ethan Nelson 21:54.61
9. 196 McCool Junction ( 21:05.21 1:45:26.09 2:54.56)
==================================================
1 11 Conner Cogswell 18:58.78
2 38 Preston Cole 21:08.87
3 48 J.T. Hamm 21:41.26
4 49 Christian Stacy 21:43.84
5 50 Tristan Perry 21:53.34
6 ( 53) Trey Perry 21:56.35
7 ( 60) Chris Vera 22:26.21
10. 218 Oklahoma Christian Academy ( 21:20.39 1:46:41.99 2:07.68)
==================================================
1 29 Caleb Kingsley 20:17.23
2 33 Josh Howard 20:32.30
3 40 Jacob Yager 21:14.32
4 57 John Zehr 22:13.23
5 59 Chandler Farris 22:24.91
6 ( 61) Yoon Jang 22:51.99
7 ( 72) Alec Bingham 23:35.10
11. 240 Oklahoma City Knights ( 22:08.33 1:50:41.66 6:09.15)
==================================================
1 25 Steven Reese 19:55.38
2 32 Gary Richardson 20:29.98
3 39 Jake Fresella 21:13.63
4 62 Camron Veal 22:58.14
5 82 Jared Sutton 26:04.53
12. 251 Wellsville ( 22:13.75 1:51:08.75 6:06.93)
==================================================
1 10 Brandyn Brewster 18:57.59
2 35 Dillon Ware 20:58.06
3 64 Lucas Dwyer 23:04.15
4 65 Tyler Thomason 23:04.43
5 77 Kyle Taylor 25:04.52
6 ( 78) Payton Erhart 25:34.47
7 ( 87) Caleb Pearson 26:44.72
13. 336 Pawhuska ( 23:56.79 1:59:43.98 6:34.76)
==================================================
1 28 Tristen Tucker 20:15.53
2 70 Mattheu Rector 23:27.64
3 71 Tj Finn 23:29.50
4 79 Tyrae Walker 25:41.02
5 88 Joe Lynn 26:50.29
6 ( 92) Mike Lynn 28:21.85
7 ( 93) Devynn Mathes 28:59.48
14. 353 Tulsa School of A&S ( 24:07.60 2:00:38.01 3:49.97)
==================================================
1 56 Ezra Wright 22:11.87
2 67 Thomas Braggs 23:16.14
3 69 Michael O'Hara 23:27.11
4 80 Tiger Jacobs 25:41.05
5 81 Corey Carlisle 26:01.84
6 ( 86) Chris Geiger 26:33.93
7 ( 89) Corey Carlisle 26:55.24
78th Annual Cowboy Jamboree
Stillwater OK, September 27, 2014
TEAM RESULTS: A-3A BOYS
15. 362 Classen SAS ( 25:18.83 2:06:34.17 8:54.65)
==================================================
1 19 Collin Holloway 19:26.05
2 83 Alex Shaffer 26:10.01
3 84 Sam Waken 26:17.35
4 85 William Funk 26:20.06
5 91 Khoi Vu 28:20.70
OVERALL INDIVIDUAL RESULTS: A - 3A GIRLS
Place TmPl Name School Finish Pace
===== ==== ======================= =================================== ======== =====
1 1 Kaitlyn Barthell Casady School 12:22.22 3:52
2 2 Rylee Rich Marlow 12:24.71 3:53
3 3 Abbie Winchester Marietta 12:32.28 3:56
4 Molly McQuirk Van Alstyne 12:49.91 4:01
5 4 Jaime Alexander Marietta 12:58.59 4:04
6 5 Rachel Smith Cascia Hall 12:59.61 4:04
7 6 Allene Michaels Holland Hall School 13:04.78 4:06
8 7 Kayla Davis Sequoyah-Tahlequah 13:17.59 4:10
9 8 Gracie Cain Marietta 13:28.56 4:13
10 Reagan Roth Oklahoma City Storm 13:41.55 4:17
11 Harelson Cadie Davenport 13:41.81 4:17
12 9 Danielle Lapat Oklahoma City Knights 13:44.27 4:18
13 10 Izzy Marshall Cascia Hall 13:45.19 4:18
14 11 Dali Atchley Perry 13:45.47 4:18
15 12 Mallory Sykora Marietta 13:46.62 4:19
16 Jaden Brown Boise City 13:51.62 4:20
17 13 Kyla Holmes Sequoyah-Tahlequah 13:55.35 4:22
18 Baile Troll Clearwater 13:55.45 4:22
19 Hannah Howard Lone Grove 13:55.59 4:22
20 14 Jasmine Cochran Kansas 13:55.99 4:22
21 15 Sarah Garvie Cherokee 13:58.75 4:23
22 16 Cailin Wright Velma-Alma 14:00.69 4:23
23 17 Emma Hills Cascia Hall 14:02.43 4:24
24 18 Summer Stevens Perry 14:04.24 4:24
25 19 Torey Snell Kansas 14:07.43 4:25
26 20 Ashlee Wright Cherokee 14:08.94 4:26
27 21 Brooke Rayner Cherokee 14:14.06 4:27
28 Brittiany Sherwood Haworth 14:15.92 4:28
29 Barbara Johnson Heavener 14:17.08 4:28
30 Baylie Bray Haworth 14:20.67 4:29
31 22 Hannah Taylor Marietta 14:21.59 4:30
32 Bethany Niles Fairview 14:25.65 4:31
33 23 Lucy Johnson Holland Hall School 14:27.70 4:32
34 24 Lindsey Alaverez Velma-Alma 14:27.72 4:32
35 25 Casey Ferguson Holland Hall School 14:27.97 4:32
36 26 Alexi Hamilton Classen SAS 14:29.48 4:32
37 27 Makayla Ortega Marlow 14:38.00 4:35
38 28 Bailey Sykora Marietta 14:38.62 4:35
39 29 Hannah Scarbrough Marlow 14:39.60 4:35
40 Jillian Frisch Clearwater 14:40.19 4:36
41 30 Hannah Cruickshank Holland Hall School 14:43.26 4:37
42 Tristan Williams Boise City 14:44.73 4:37
43 31 Cheryl Kalapura Holland Hall School 14:45.35 4:37
44 32 Lauren McDaniel Wellsville 14:50.82 4:39
45 33 Aubrie Walker Pawhuska 14:50.82 4:39
46 34 Makayla Pritchett Sequoyah-Tahlequah 14:53.43 4:40
47 35 Sophie Trachtenberg Classen SAS 14:53.57 4:40
48 36 Julia Spottedbird Sequoyah-Tahlequah 14:56.69 4:41
49 37 Victoria Vinson Marietta 14:58.92 4:41
50 38 Victoria Nichols Cascia Hall 15:03.32 4:43
51 39 Di'ana Gary Sequoyah-Tahlequah 15:03.71 4:43
52 Evelyn Jaquez Spearman 15:03.80 4:43
53 Savanna Jones Spearman 15:05.85 4:44
54 40 Lily Hahn Casady School 15:07.80 4:44
55 41 Kaylee Hambright Pawhuska 15:09.16 4:45
56 42 Madison Dwyer Perry 15:14.93 4:46
57 Erin Green Oklahoma Christian School 15:15.36 4:47
58 Kylinn Chambers Clearwater 15:16.93 4:47
59 43 Emma Fresella Oklahoma City Knights 15:17.64 4:47
60 44 Phiyen Nguyen Classen SAS 15:21.36 4:48
61 45 Nicole Unruh Cherokee 15:22.40 4:49
62 46 Jessica Venard Perry 15:22.77 4:49
63 47 Kallie Slate Marlow 15:24.30 4:49
64 48 Maggie McKinnis Sequoyah-Tahlequah 15:26.44 4:50
65 49 Emily Combest Velma-Alma 15:28.69 4:51
66 50 Allysa Aguilera Marlow 15:29.61 4:51
67 Maren Garnett Spearman 15:30.80 4:51
68 Jordan Weese Burns Flatt-Dill City 15:33.67 4:52
69 Lexi Jacobs Oklahoma City Storm 15:38.82 4:54
70 Mady Neill Lone Grove 15:42.83 4:55
71 51 Haley Mouser Pawhuska 15:43.17 4:55
72 52 Kirby Thames Holland Hall School 15:43.25 4:55
73 53 Elizabeth Myles Classen SAS 15:43.44 4:55
74 Lexi Rogers Lone Grove 15:45.04 4:56
75 54 Lauryn Knox Marlow 15:52.24 4:58
76 55 Kiyah Holmes Sequoyah-Tahlequah 15:57.94 5:00
77 56 Kelly Keglovits Holland Hall School 15:59.22 5:00
78 Sydney Hutchison Fairview 15:59.58 5:00
79 Kylee Fargo Timberlake 16:00.79 5:01
80 Angela Mendoza Spearman 16:05.13 5:02
81 57 Mataia Hess McCool Junction 16:07.85 5:03
82 58 Taylor Everhart Wellsville 16:10.76 5:04
83 59 Kira Sindhwani Casady School 16:10.95 5:04
84 Caitlin Molyneux Cheney 16:13.30 5:05
85 60 Liz Skrzypczak Cascia Hall 16:13.90 5:05
86 61 Spencer Morin Wellsville 16:14.63 5:05
87 62 Haven Davis Cherokee 16:17.08 5:06
88 63 Tek Kriedler Casady School 16:24.00 5:08
89 64 Hailey Parker Marlow 16:24.02 5:08
90 65 Amber Davis McCool Junction 16:28.91 5:10
91 66 Karlie Arnold Perry 16:42.85 5:14
92 67 Kaitlin Ducotey Cherokee 16:48.93 5:16
93 68 Caitlin Barrett Cascia Hall 16:58.23 5:19
94 69 Beth Futrell Oklahoma City Knights 17:00.70 5:19
95 70 Lindsay Davis Kansas 17:03.98 5:20
96 71 Taylor Posey Oklahoma City Knights 17:05.34 5:21
97 Jenni Wedel Fairview 17:08.02 5:22
98 72 Kate Abernathy Casady School 17:19.06 5:25
99 73 Meg Futrell Oklahoma City Knights 17:33.57 5:30
100 Abi Ruff Frontier 17:38.08 5:31
101 74 Ronnie Maloney McCool Junction 17:44.31 5:33
102 75 Claire Holloway Classen SAS 17:48.01 5:34
103 76 Katelyn Siebert McCool Junction 17:50.93 5:35
104 77 Kami Blissard Kansas 17:56.71 5:37
105 78 Tyra Peck Cherokee 18:08.86 5:41
106 79 Aydin Jones Kansas 18:12.77 5:42
107 80 Rachel King Casady School 18:17.89 5:44
108 81 Gracie Cowan Velma-Alma 18:29.44 5:47
109 Amanda Roe Oklahoma Christian Academy 18:30.00 5:47
110 82 Bailey Richardson Oklahoma City Knights 19:01.76 5:57
111 Jessica Koch Clearwater 19:07.13 5:59
112 83 Tabitha Cox Velma-Alma 19:09.08 6:00
113 Monique McKeever Oklahoma Christian Academy 19:09.72 6:00
114 Macee Cryer Lone Grove 19:40.79 6:09
115 84 Denver Wahwassuk Pawhuska 19:52.52 6:13
116 85 Hannah Baker Oklahoma City Knights 19:54.54 6:14
117 86 Kelcey Nelson Wellsville 20:22.51 6:23
118 Brenda Macias Heavener 20:32.92 6:26
119 87 Abbie Cox Pawhuska 20:35.03 6:26
120 88 Allison Michel McCool Junction 21:06.31 6:36
121 89 McKenzie Fortney Pawhuska 22:31.99 7:03
122 90 Ryleigh Gibbs Wellsville 22:51.63 7:09
123 Mellissa Twyman Fairview 23:05.66 7:14
124 91 Audrey Walker Classen SAS 28:07.51 8:48
TEAM RESULTS: A - 3A GIRLS
1. 49 Marietta ( 13:25.52 1:07:07.64 1:49.31)
==================================================
1 3 Abbie Winchester 12:32.28
2 4 Jaime Alexander 12:58.59
3 8 Gracie Cain 13:28.56
4 12 Mallory Sykora 13:46.62
5 22 Hannah Taylor 14:21.59
6 ( 28) Bailey Sykora 14:38.62
7 ( 37) Victoria Vinson 14:58.92
2. 115 Holland Hall School ( 14:17.81 1:11:29.06 1:40.57)
==================================================
1 6 Allene Michaels 13:04.78
2 23 Lucy Johnson 14:27.70
3 25 Casey Ferguson 14:27.97
4 30 Hannah Cruickshank 14:43.26
5 31 Cheryl Kalapura 14:45.35
6 ( 52) Kirby Thames 15:43.25
7 ( 56) Kelly Keglovits 15:59.22
3. 129 Sequoyah-Tahlequah ( 14:25.35 1:12:06.77 1:46.12)
==================================================
1 7 Kayla Davis 13:17.59
2 13 Kyla Holmes 13:55.35
3 34 Makayla Pritchett 14:53.43
4 36 Julia Spottedbird 14:56.69
5 39 Di'ana Gary 15:03.71
6 ( 48) Maggie McKinnis 15:26.44
7 ( 55) Kiyah Holmes 15:57.94
4. 130 Cascia Hall ( 14:24.89 1:12:04.45 3:14.29)
==================================================
1 5 Rachel Smith 12:59.61
2 10 Izzy Marshall 13:45.19
3 17 Emma Hills 14:02.43
4 38 Victoria Nichols 15:03.32
5 60 Liz Skrzypczak 16:13.90
6 ( 68) Caitlin Barrett 16:58.23
5. 155 Marlow ( 14:31.24 1:12:36.22 3:04.90)
==================================================
1 2 Rylee Rich 12:24.71
2 27 Makayla Ortega 14:38.00
3 29 Hannah Scarbrough 14:39.60
4 47 Kallie Slate 15:24.30
5 50 Allysa Aguilera 15:29.61
6 ( 54) Lauryn Knox 15:52.24
7 ( 64) Hailey Parker 16:24.02
6. 163 Cherokee ( 14:48.24 1:14:01.23 2:18.33)
==================================================
1 15 Sarah Garvie 13:58.75
2 20 Ashlee Wright 14:08.94
3 21 Brooke Rayner 14:14.06
4 45 Nicole Unruh 15:22.40
5 62 Haven Davis 16:17.08
6 ( 67) Kaitlin Ducotey 16:48.93
7 ( 78) Tyra Peck 18:08.86
7. 183 Perry ( 15:02.05 1:15:10.26 2:57.38)
==================================================
1 11 Dali Atchley 13:45.47
2 18 Summer Stevens 14:04.24
3 42 Madison Dwyer 15:14.93
4 46 Jessica Venard 15:22.77
5 66 Karlie Arnold 16:42.85
78th Annual Cowboy Jamboree
Stillwater OK, September 27, 2014
TEAM RESULTS: A - 3A GIRLS
8. 233 Classen SAS ( 15:39.17 1:18:15.86 3:18.53)
==================================================
1 26 Alexi Hamilton 14:29.48
2 35 Sophie Trachtenberg 14:53.57
3 44 Phiyen Nguyen 15:21.36
4 53 Elizabeth Myles 15:43.44
5 75 Claire Holloway 17:48.01
6 ( 91) Audrey Walker 28:07.51
9. 235 Casady School ( 15:28.80 1:17:24.03 4:56.84)
==================================================
1 1 Kaitlyn Barthell 12:22.22
2 40 Lily Hahn 15:07.80
3 59 Kira Sindhwani 16:10.95
4 63 Tek Kriedler 16:24.00
5 72 Kate Abernathy 17:19.06
6 ( 80) Rachel King 18:17.89
10. 253 Velma-Alma ( 16:19.12 1:21:35.62 5:08.39)
==================================================
1 16 Cailin Wright 14:00.69
2 24 Lindsey Alaverez 14:27.72
3 49 Emily Combest 15:28.69
4 81 Gracie Cowan 18:29.44
5 83 Tabitha Cox 19:09.08
11. 259 Kansas ( 16:15.37 1:21:16.88 4:16.78)
==================================================
1 14 Jasmine Cochran 13:55.99
2 19 Torey Snell 14:07.43
3 70 Lindsay Davis 17:03.98
4 77 Kami Blissard 17:56.71
5 79 Aydin Jones 18:12.77
12. 265 Oklahoma City Knights ( 16:08.30 1:20:41.52 3:49.30)
==================================================
1 9 Danielle Lapat 13:44.27
2 43 Emma Fresella 15:17.64
3 69 Beth Futrell 17:00.70
4 71 Taylor Posey 17:05.34
5 73 Meg Futrell 17:33.57
6 ( 82) Bailey Richardson 19:01.76
7 ( 85) Hannah Baker 19:54.54
13. 296 Pawhuska ( 17:14.14 1:26:10.70 5:44.21)
==================================================
1 33 Aubrie Walker 14:50.82
2 41 Kaylee Hambright 15:09.16
3 51 Haley Mouser 15:43.17
4 84 Denver Wahwassuk 19:52.52
5 87 Abbie Cox 20:35.03
6 ( 89) McKenzie Fortney 22:31.99
14. 327 Wellsville ( 18:06.07 1:30:30.35 8:00.81)
==================================================
1 32 Lauren McDaniel 14:50.82
2 58 Taylor Everhart 16:10.76
3 61 Spencer Morin 16:14.63
4 86 Kelcey Nelson 20:22.51
5 90 Ryleigh Gibbs 22:51.63
78th Annual Cowboy Jamboree
Stillwater OK, September 27, 2014
TEAM RESULTS: A - 3A GIRLS
15. 360 McCool Junction ( 17:51.66 1:29:18.31 4:58.46)
==================================================
1 57 Mataia Hess 16:07.85
2 65 Amber Davis 16:28.91
3 74 Ronnie Maloney 17:44.31
4 76 Katelyn Siebert 17:50.93
5 88 Allison Michel 21:06.31
OVERALL INDIVIDUAL RESULTS: JH BOYS
Place TmPl Name School Finish Pace
===== ==== ======================= =================================== ======== =====
1 1 Chase Waterhouse Marietta 10:59.64 3:27
2 2 Johan Juarez Westmoore 11:04.67 3:28
3 3 Uzziah Urquiza Guymon 11:13.18 3:31
4 4 Parker Jackson Cheyenne Middle School Edmond 11:15.80 3:32
5 Colten Brown Boise City 11:19.47 3:33
6 5 Moises Ortega Santa Fe South School 11:19.53 3:33
7 6 Blake Cope Piedmont 11:23.71 3:34
8 7 Patrick Murphy Carl Albert Middle School 11:35.53 3:38
9 8 Trace Stewart Marietta 11:38.89 3:39
10 9 Tyler Linthacum Bartlesville 11:43.30 3:40
11 10 Isreal Concha Santa Fe South School 11:47.62 3:42
12 11 Marcello Desjardins Jenks Middle School A 11:49.08 3:42
13 12 Danny Sanchez Marietta 11:49.86 3:42
14 13 Caleb Eiden Bartlesville 11:52.24 3:43
15 14 Jacob Evans Stillwater JHS 11:54.09 3:44
16 15 Arenivar Christian Santa Fe South School 11:54.88 3:44
17 16 Gabe Tiefenthaler Jenks Middle School A 11:57.04 3:45
18 17 Hector Gonzalez Santa Fe South School 11:58.13 3:45
19 18 Brett Hill Norman North Middle School 11:59.60 3:45
20 19 Andrew Treui Westmoore 12:00.24 3:46
21 20 Hunter Hart Westmoore 12:02.62 3:46
22 21 Noel Nunez Guymon 12:04.84 3:47
23 22 Wil Scheland Bartlesville 12:06.00 3:47
24 Zossima Granger Oklahoma City Knights 12:06.58 3:48
25 23 Kennethan Khamnguom Westmoore 12:07.01 3:48
26 Jackson Scribner Melissa TX 12:09.53 3:48
27 24 Jacob Haltom Broken Arrow Middle School 12:12.37 3:49
28 Logan Bartlett 12:13.12 3:50
29 25 Andres Fraire Santa Fe South School 12:14.43 3:50
30 26 Shevrin Grey Carl Albert Middle School 12:15.65 3:50
31 Kamron Gipson Weatherford 12:16.52 3:51
32 27 J.D. Robinson Carl Albert Middle School 12:16.61 3:51
33 28 Kyle Simmons Norman North Middle School 12:17.61 3:51
34 Coby Milian Sallisaw 12:20.09 3:52
35 29 Hunter Mead Carl Albert Middle School 12:20.77 3:52
36 Aden Baughman Charles Page 12:21.36 3:52
37 30 Jaden Johnson Guymon 12:23.33 3:53
38 31 Kaleb Stokes Lincoln Christian 12:26.05 3:54
39 32 Nathan Lalli Jenks Middle School A 12:27.71 3:54
40 33 Jaxon Zamudio Sapulpa 12:28.10 3:54
41 34 Zach Box Carl Albert Middle School 12:28.28 3:54
42 35 Graham Jameison Metro Christian 12:30.76 3:55
43 36 Zach Spangalo Marietta 12:32.11 3:56
44 Blake Chaloupka Melissa, TX 12:33.29 3:56
45 Judson Greer Melissa TX 12:39.30 3:58
46 37 Parker Elliott Norman North Middle School 12:41.16 3:58
47 38 Antonio Valenzula Marietta 12:43.21 3:59
48 39 Elijah Scott Sapulpa 12:44.18 3:59
49 40 Max Williams Bartlesville 12:47.59 4:00
50 41 Caleb Cain Metro Christian 12:47.77 4:00
51 42 Max Bouvette Cheyenne Middle School Edmond 12:51.45 4:02
52 43 William Shorow Cheyenne Middle School Edmond 12:51.76 4:02
53 44 Jonathan Gopar Heavener 12:53.33 4:02
54 45 Connor Allen Westmoore 12:54.42 4:02
55 46 Tj Guess Norman North Middle School 12:55.53 4:03
56 47 Eric Reyes Santa Fe South School 12:58.09 4:04
57 48 Hector Fregoso Santa Fe South School 12:58.14 4:04
58 49 Ethan Noden Stillwater JHS 12:58.48 4:04
59 50 Hunter Hall Broken Arrow Middle School 12:59.70 4:04
60 Chris Reed Haworth Junior High 13:09.21 4:07
61 51 Marcus Simmons Monroney Middle School 13:09.34 4:07
62 52 Enrique Alvidrez Guymon 13:09.62 4:07
63 53 Blake McConkay Broken Arrow Middle School 13:09.67 4:07
64 Stephen Emrich Oklahoma City Storm 13:09.72 4:07
65 54 Caleb Freese Metro Christian 13:10.18 4:07
66 55 Chandler Hurst Jenks Middle School A 13:10.35 4:07
67 56 John Ryan Cook Carl Albert Middle School 13:10.81 4:08
68 57 Nate Gibson Lincoln Christian 13:11.64 4:08
69 58 Austin Schein Broken Arrow Middle School 13:11.75 4:08
70 59 Ryan Coppoc Jenks Middle School B 13:12.87 4:08
71 60 Alex Farrell Monroney Middle School 13:13.67 4:09
72 61 Issac Webb Collinsville Middle School 13:15.84 4:09
73 62 Kalen Sixkiller Norman North Middle School 13:18.99 4:10
74 63 Jacob Nolen Carl Albert Middle School 13:19.32 4:10
75 64 Jack Wilkins Jenks Middle School A 13:19.97 4:10
76 65 Alonzo Ramirez Guymon 13:21.70 4:11
77 66 Fernando Moran Bartlesville 13:22.41 4:11
78 67 Pierce Smith Jenks Middle School B 13:22.94 4:11
79 Layne Posey Oklahoma City Knights 13:24.38 4:12
80 68 Ben Jensen Norman North Middle School 13:28.79 4:13
81 69 Luis Acosta Sapulpa 13:29.66 4:14
82 70 Hayden Woolford Stillwater JHS 13:30.49 4:14
83 71 Luke Young Sapulpa 13:30.56 4:14
84 John Mark Steichen Bishop Kelley 13:31.57 4:14
85 72 Garrett Bickley Piedmont 13:32.70 4:14
86 73 Jon Biersdorfer Lincoln Christian 13:33.94 4:15
87 74 Gary Arthur Marietta 13:35.61 4:15
88 75 Seth Finch Sapulpa 13:36.08 4:16
89 76 Aj Muszak Jenks Middle School B 13:38.72 4:16
90 77 Ethan Bonham Broken Arrow Middle School 13:39.68 4:17
91 78 Trenten Ozvath Monroney Middle School 13:39.71 4:17
92 79 Jacob Schultz Westmoore 13:41.42 4:17
93 80 Cole Waits Metro Christian 13:41.82 4:17
94 Caidren Vanderslice Haworth Junior High 13:44.96 4:18
95 81 Devonda Olah Monroney Middle School 13:45.47 4:18
96 82 Ethan Fogarty Monroney Middle School 13:46.52 4:19
97 83 Kyle Ing Marietta 13:46.68 4:19
98 84 Austin Bingham Metro Christian 13:47.79 4:19
99 85 Tyler Martinez Broken Arrow Middle School 13:48.27 4:19
100 Braden Childs Frontier 13:48.93 4:20
101 86 Ryan Schlaud Metro Christian 13:49.01 4:20
102 87 Spencer Hales Bartlesville 13:52.16 4:21
103 88 Drew Russell Stillwater JHS 13:53.74 4:21
104 Jared Vega Enid Middle School 13:53.82 4:21
105 Nick Gieger Life Way Christian 13:54.02 4:21
106 89 Garrett Jones Jenks Middle School B 13:54.62 4:21
107 90 Blake Greenway Cheyenne Middle School Edmond 13:54.80 4:21
108 91 Grant Greenway Cheyenne Middle School Edmond 13:55.74 4:22
109 92 Jordan Skocik Jenks Middle School A 13:57.69 4:22
110 Sawyer Pool Sallisaw 13:58.51 4:23
111 Brandon Smithwick Temple Junior High 14:00.49 4:23
112 93 Evan Linfoot Sapulpa 14:00.53 4:23
113 Spencer Rasmusson Haworth Junior High 14:02.19 4:24
114 Luke Foster Oakdale Junior High 14:03.30 4:24
115 94 Maleik Lira Heavener 14:04.31 4:24
116 Isaac Schrader Oklahoma City Storm 14:05.20 4:25
117 95 Slaten Ballard Norman North Middle School 14:07.20 4:25
118 96 Jairo Gutierrez Guymon 14:10.53 4:26
119 97 Clay Levell Lincoln Christian 14:11.22 4:26
120 98 Hosea Soap Jenks Middle School A 14:15.24 4:28
121 99 Noah Shaw Stillwater JHS 14:21.84 4:30
122 100 Calvin Roberts Jenks Middle School B 14:27.75 4:32
123 101 Aaron Puffinbarger Casady School 14:29.22 4:32
124 102 Garin Baker Westmoore 14:29.44 4:32
125 103 Carlos Landeros Roosevelt Titans 14:32.60 4:33
126 104 Jack Shubert Piedmont 14:34.55 4:34
127 Jansan Urdang Enid Middle School 14:35.04 4:34
128 105 Elijah Pybas Lincoln Christian 14:35.80 4:34
129 106 Dj Scott Cheyenne Middle School Edmond 14:36.76 4:34
130 Gregory Beau Life Way Christian 14:38.87 4:35
131 107 Nic Caldwell Thomas Edison 14:40.17 4:36
132 Gonzalez David Santa Fe South School 14:40.32 4:36
133 108 Bailey Ploch Lincoln Christian 14:41.73 4:36
134 109 Josh Tacker Oakdale Middle School 14:45.40 4:37
135 110 Chase Austin Metro Christian 14:45.93 4:37
136 Konnor Gipson Weatherford 14:46.84 4:38
137 111 Jacob Masingale Collinsville Middle School 14:48.92 4:38
138 112 Chase Curtis Collinsville Middle School 14:50.01 4:39
139 113 Darrian Martinez Roosevelt Titans 14:51.04 4:39
140 Matthew Reichenbach Life Way Christian 14:51.91 4:39
141 114 Danny Mendoza Guymon 14:51.91 4:39
142 115 Blake Chandler Oakdale Middle School 14:52.02 4:39
143 116 Grant Perkins Oakdale Middle School 14:53.93 4:40
144 117 Joseph Francis Stillwater JHS 14:55.50 4:40
145 118 Layne Watters Piedmont 15:00.96 4:42
146 119 Rogelio Becerra Roosevelt Titans 15:06.85 4:44
147 120 Jack Carter Oakdale Middle School 15:08.40 4:44
148 121 Carson Sprenger Jenks Middle School B 15:09.54 4:45
149 122 Coby Good Stillwater JHS 15:20.16 4:48
150 123 Weston Duffy Jenks Middle School B 15:22.35 4:49
151 124 Zane Laster Thomas Edison 15:26.94 4:50
152 Ethan Futrell Oklahoma City Knights 15:32.74 4:52
153 125 Mason King Thomas Edison 15:36.30 4:53
154 Kade Goeke Enid Middle School 15:42.04 4:55
155 126 Manny Acosta Sapulpa 15:42.57 4:55
156 127 Aiden Halsell Oakdale Middle School 15:56.46 4:59
157 128 Tyler Cash Collinsville Middle School 16:08.54 5:03
158 129 Miguel Ortega Roosevelt Titans 16:14.19 5:05
159 Trenton Morris Sallisaw 16:17.28 5:06
160 130 Ericsson McDermot Piedmont 16:18.01 5:06
161 131 John Michael Grass Thomas Edison 16:19.50 5:07
162 Mason Minard Oklahoma City Knights 16:36.11 5:12
163 Tyler Cole Weatherford 16:37.07 5:12
164 132 John Tolbert Casady School 16:40.44 5:13
165 133 Aiden Aston Thomas Edison 16:43.07 5:14
166 Christian Keener Oakdale Junior High 16:44.82 5:14
167 134 Sean Cudd Casady School 16:46.21 5:15
168 Max Chard Enid Middle School 16:50.65 5:16
169 135 Austin Boatman Collinsville Middle School 16:54.15 5:17
170 136 Luke Nelson Thomas Edison 16:56.11 5:18
171 137 Ben Coleman Casady School 17:20.26 5:26
172 138 Wyatt Morrison Collinsville Middle School 17:21.61 5:26
173 139 Garret Henry Collinsville Middle School 17:34.20 5:30
174 140 Aaron Peters Oakdale Middle School 17:41.36 5:32
175 141 Philip Tacker Oakdale Middle School 17:45.78 5:34
176 Cade Quillen Oakdale Junior High 17:49.28 5:35
177 142 Noah Youmans Casady School 18:14.70 5:43
178 Joseph Barbour Cascia Hall 18:20.72 5:44
179 143 Gillen Ciali Lincoln Christian 18:33.95 5:49
180 144 Greg Hernandez Heavener 19:13.38 6:01
181 145 Enrique Luna Heavener 19:21.85 6:04
182 Brandon Kelley Weatherford 19:22.54 6:04
183 146 Ryan Quan Piedmont 19:57.51 6:15
184 147 Gerardo Pleitez Roosevelt Titans 20:24.52 6:23
185 148 Davey Capps Monroney Middle School 20:31.39 6:25
186 149 Dewayne Bigfoot Roosevelt Titans 20:41.71 6:29
187 150 Luke Paul Thomas Edison 21:10.91 6:38
188 151 Rayqwan Stevenson Monroney Middle School 21:18.55 6:40
189 152 Jaxon Evans Heavener 22:01.71 6:54
190 Aiden McCleery Perry 22:27.88 7:02
191 153 Pablo Lopez Heavener 22:36.93 7:05
TEAM RESULTS: JH BOYS
1. 72 Santa Fe South School ( 11:50.91 59:14.59 0:54.90)
==================================================
1 5 Moises Ortega 11:19.53
2 10 Isreal Concha 11:47.62
3 15 Arenivar Christian 11:54.88
4 17 Hector Gonzalez 11:58.13
5 25 Andres Fraire 12:14.43
6 ( 47) Eric Reyes 12:58.09
7 ( 48) Hector Fregoso 12:58.14
2. 95 Marietta ( 11:56.74 59:43.71 1:43.57)
==================================================
1 1 Chase Waterhouse 10:59.64
2 8 Trace Stewart 11:38.89
3 12 Danny Sanchez 11:49.86
4 36 Zach Spangalo 12:32.11
5 38 Antonio Valenzula 12:43.21
6 ( 74) Gary Arthur 13:35.61
7 ( 83) Kyle Ing 13:46.68
3. 109 Westmoore ( 12:01.79 1:00:08.96 1:49.75)
==================================================
1 2 Johan Juarez 11:04.67
2 19 Andrew Treui 12:00.24
3 20 Hunter Hart 12:02.62
4 23 Kennethan Khamnguom 12:07.01
5 45 Connor Allen 12:54.42
6 ( 79) Jacob Schultz 13:41.42
7 (102) Garin Baker 14:29.44
4. 123 Carl Albert Middle School ( 12:11.36 1:00:56.84 0:52.75)
==================================================
1 7 Patrick Murphy 11:35.53
2 26 Shevrin Grey 12:15.65
3 27 J.D. Robinson 12:16.61
4 29 Hunter Mead 12:20.77
5 34 Zach Box 12:28.28
6 ( 56) John Ryan Cook 13:10.81
7 ( 63) Jacob Nolen 13:19.32
5. 150 Bartlesville ( 12:22.30 1:01:51.54 1:39.11)
==================================================
1 9 Tyler Linthacum 11:43.30
2 13 Caleb Eiden 11:52.24
3 22 Wil Scheland 12:06.00
4 40 Max Williams 12:47.59
5 66 Fernando Moran 13:22.41
6 ( 87) Spencer Hales 13:52.16
6. 171 Guymon ( 12:26.53 1:02:12.67 2:08.52)
==================================================
1 3 Uzziah Urquiza 11:13.18
2 21 Noel Nunez 12:04.84
3 30 Jaden Johnson 12:23.33
4 52 Enrique Alvidrez 13:09.62
5 65 Alonzo Ramirez 13:21.70
6 ( 96) Jairo Gutierrez 14:10.53
7 (114) Danny Mendoza 14:51.91
7. 178 Jenks Middle School A ( 12:32.83 1:02:44.15 1:30.89)
==================================================
1 11 Marcello Desjardins 11:49.08
2 16 Gabe Tiefenthaler 11:57.04
3 32 Nathan Lalli 12:27.71
4 55 Chandler Hurst 13:10.35
5 64 Jack Wilkins 13:19.97
6 ( 92) Jordan Skocik 13:57.69
7 ( 98) Hosea Soap 14:15.24
78th Annual Cowboy Jamboree
Stillwater OK, September 27, 2014
TEAM RESULTS: JH BOYS
8. 191 Norman North Middle School ( 12:38.57 1:03:12.89 1:19.39)
==================================================
1 18 Brett Hill 11:59.60
2 28 Kyle Simmons 12:17.61
3 37 Parker Elliott 12:41.16
4 46 Tj Guess 12:55.53
5 62 Kalen Sixkiller 13:18.99
6 ( 68) Ben Jensen 13:28.79
7 ( 95) Slaten Ballard 14:07.20
9. 262 Broken Arrow Middle School ( 13:02.63 1:05:13.17 1:27.31)
==================================================
1 24 Jacob Haltom 12:12.37
2 50 Hunter Hall 12:59.70
3 53 Blake McConkay 13:09.67
4 58 Austin Schein 13:11.75
5 77 Ethan Bonham 13:39.68
6 ( 85) Tyler Martinez 13:48.27
10. 270 Cheyenne Middle School Edmond ( 12:57.91 1:04:49.55 2:39.94)
==================================================
1 4 Parker Jackson 11:15.80
2 42 Max Bouvette 12:51.45
3 43 William Shorow 12:51.76
4 90 Blake Greenway 13:54.80
5 91 Grant Greenway 13:55.74
6 (106) Dj Scott 14:36.76
11. 287 Sapulpa ( 13:09.71 1:05:48.58 1:07.98)
==================================================
1 33 Jaxon Zamudio 12:28.10
2 39 Elijah Scott 12:44.18
3 69 Luis Acosta 13:29.66
4 71 Luke Young 13:30.56
5 75 Seth Finch 13:36.08
6 ( 93) Evan Linfoot 14:00.53
7 (126) Manny Acosta 15:42.57
12. 294 Metro Christian ( 13:11.66 1:05:58.32 1:17.03)
==================================================
1 35 Graham Jameison 12:30.76
2 41 Caleb Cain 12:47.77
3 54 Caleb Freese 13:10.18
4 80 Cole Waits 13:41.82
5 84 Austin Bingham 13:47.79
6 ( 86) Ryan Schlaud 13:49.01
7 (110) Chase Austin 14:45.93
13. 320 Stillwater JHS ( 13:19.72 1:06:38.64 2:27.75)
==================================================
1 14 Jacob Evans 11:54.09
2 49 Ethan Noden 12:58.48
3 70 Hayden Woolford 13:30.49
4 88 Drew Russell 13:53.74
5 99 Noah Shaw 14:21.84
6 (117) Joseph Francis 14:55.50
7 (122) Coby Good 15:20.16
14. 352 Monroney Middle School ( 13:30.94 1:07:34.71 0:37.18)
==================================================
1 51 Marcus Simmons 13:09.34
2 60 Alex Farrell 13:13.67
3 78 Trenten Ozvath 13:39.71
4 81 Devonda Olah 13:45.47
5 82 Ethan Fogarty 13:46.52
6 (148) Davey Capps 20:31.39
7 (151) Rayqwan Stevenson 21:18.55
78th Annual Cowboy Jamboree
Stillwater OK, September 27, 2014
TEAM RESULTS: JH BOYS
15. 363 Lincoln Christian ( 13:35.73 1:07:58.65 2:09.75)
==================================================
1 31 Kaleb Stokes 12:26.05
2 57 Nate Gibson 13:11.64
3 73 Jon Biersdorfer 13:33.94
4 97 Clay Levell 14:11.22
5 105 Elijah Pybas 14:35.80
6 (108) Bailey Ploch 14:41.73
7 (143) Gillen Ciali 18:33.95
16. 391 Jenks Middle School B ( 13:43.38 1:08:36.90 1:14.88)
==================================================
1 59 Ryan Coppoc 13:12.87
2 67 Pierce Smith 13:22.94
3 76 Aj Muszak 13:38.72
4 89 Garrett Jones 13:54.62
5 100 Calvin Roberts 14:27.75
6 (121) Carson Sprenger 15:09.54
7 (123) Weston Duffy 15:22.35
17. 430 Piedmont ( 14:09.98 1:10:49.93 4:54.30)
==================================================
1 6 Blake Cope 11:23.71
2 72 Garrett Bickley 13:32.70
3 104 Jack Shubert 14:34.55
4 118 Layne Watters 15:00.96
5 130 Ericsson McDermot 16:18.01
6 (146) Ryan Quan 19:57.51
18. 547 Collinsville Middle School ( 15:11.49 1:15:57.46 3:38.31)
==================================================
1 61 Issac Webb 13:15.84
2 111 Jacob Masingale 14:48.92
3 112 Chase Curtis 14:50.01
4 128 Tyler Cash 16:08.54
5 135 Austin Boatman 16:54.15
6 (138) Wyatt Morrison 17:21.61
7 (139) Garret Henry 17:34.20
19. 579 Heavener ( 17:30.91 1:27:34.58 9:08.38)
==================================================
1 44 Jonathan Gopar 12:53.33
2 94 Maleik Lira 14:04.31
3 144 Greg Hernandez 19:13.38
4 145 Enrique Luna 19:21.85
5 152 Jaxon Evans 22:01.71
6 (153) Pablo Lopez 22:36.93
20. 587 Oakdale Middle School ( 15:07.24 1:15:36.21 1:11.06)
==================================================
1 109 Josh Tacker 14:45.40
2 115 Blake Chandler 14:52.02
3 116 Grant Perkins 14:53.93
4 120 Jack Carter 15:08.40
5 127 Aiden Halsell 15:56.46
6 (140) Aaron Peters 17:41.36
7 (141) Philip Tacker 17:45.78
21. 611 Roosevelt Titans ( 16:13.84 1:21:09.20 5:51.92)
==================================================
1 103 Carlos Landeros 14:32.60
2 113 Darrian Martinez 14:51.04
3 119 Rogelio Becerra 15:06.85
4 129 Miguel Ortega 16:14.19
5 147 Gerardo Pleitez 20:24.52
6 (149) Dewayne Bigfoot 20:41.71
78th Annual Cowboy Jamboree
Stillwater OK, September 27, 2014
TEAM RESULTS: JH BOYS
22. 620 Thomas Edison ( 15:45.19 1:18:45.98 2:02.90)
==================================================
1 107 Nic Caldwell 14:40.17
2 124 Zane Laster 15:26.94
3 125 Mason King 15:36.30
4 131 John Michael Grass 16:19.50
5 133 Aiden Aston 16:43.07
6 (136) Luke Nelson 16:56.11
7 (150) Luke Paul 21:10.91
23. 646 Casady School ( 16:42.16 1:23:30.83 3:45.48)
==================================================
1 101 Aaron Puffinbarger 14:29.22
2 132 John Tolbert 16:40.44
3 134 Sean Cudd 16:46.21
4 137 Ben Coleman 17:20.26
5 142 Noah Youmans 18:14.70
OVERALL INDIVIDUAL RESULTS: JH GIRLS
Place TmPl Name School Finish Pace
===== ==== ======================= =================================== ======== =====
1 1 Maicie Brown Weatherford 5:34.56 3:30
2 2 Caroline McKee Metro Christian 5:52.28 3:41
3 3 Jessica Sanroman Santa Fe South School 5:53.07 3:41
4 4 Mandy Sykora Marietta 5:53.35 3:41
5 5 Julia Thigpen Metro Christian 5:59.88 3:45
6 Alexis Roddy 5:59.91 3:45
7 6 Sydnei Storts Piedmont 6:01.36 3:46
8 7 Peyton Glenn Westmoore 6:04.69 3:48
9 8 Margaret Drummon Bartlesville 6:07.83 3:50
10 9 Isabella Murphy Lincoln Christian 6:11.01 3:52
11 10 Lexi Lowe Westmoore 6:13.16 3:54
12 11 Sydney Krehbiel Sapulpa 6:14.30 3:54
13 12 Kenzy Edmondson Haworth Junior High 6:14.61 3:55
14 13 Madelynn Valdez Norman North Middle School 6:15.67 3:55
15 Jaylie Farmer 6:15.85 3:55
16 14 Daniela Rodriquez-Chave Casady School 6:16.05 3:56
17 15 Caroline Peters Jenks Middle School A 6:17.31 3:56
18 16 Liza Williams Bartlesville 6:17.78 3:57
19 17 Audrey Friedemann Norman North Middle School 6:19.06 3:57
20 18 Ally Wood Bartlesville 6:19.27 3:58
21 19 Erin Greenslade Westmoore 6:19.70 3:58
22 20 Carley Davenport Cheyenne Middle School Edmond 6:20.17 3:58
23 21 Rebekah Wendt Haworth Junior High 6:21.04 3:59
24 22 Jacey Thomas Weatherford 6:21.70 3:59
25 23 Madison Brown Westmoore 6:21.87 3:59
26 24 Celeste Cebellos Westmoore 6:22.47 4:00
27 25 Jaylen Riley Lincoln Christian 6:23.15 4:00
28 26 Xena Gehring Thomas Edison 6:24.96 4:01
29 27 Madison Altom Westmoore 6:25.02 4:01
30 28 Kiersten Hall Metro Christian 6:25.65 4:02
31 29 Martha Daniels Carl Albert Middle School 6:27.41 4:03
32 30 Tearany Novak Norman North Middle School 6:27.87 4:03
33 31 Xyla Threadgill Haworth Junior High 6:28.23 4:03
34 32 Katy Schwarz Westmoore 6:28.73 4:03
35 33 Kassie Reed Santa Fe South School 6:29.25 4:04
36 34 Maddie Medina Cheyenne Middle School Edmond 6:29.27 4:04
37 35 Nadia Brewer Weatherford 6:32.72 4:06
38 36 Kenzie Williams Norman North Middle School 6:32.78 4:06
39 37 Sloane Johnston Jenks Middle School A 6:33.68 4:07
40 38 Ashley King Piedmont 6:33.95 4:07
41 39 Lily Michael Lincoln Christian 6:34.11 4:07
42 40 Megan Jehlicka Jenks Middle School A 6:34.63 4:07
43 41 Stormie Ramsey Sapulpa 6:35.00 4:07
44 42 Leanna Aycock Weatherford 6:35.58 4:08
45 43 Makayla Reed Sapulpa 6:37.15 4:09
46 44 Josie Wiley Carl Albert Middle School 6:38.06 4:09
47 45 Abby Graham Sapulpa 6:38.55 4:10
48 46 Mallory Pursell Carl Albert Middle School 6:38.93 4:10
49 47 Amy Jarjoura Casady School 6:39.03 4:10
50 48 Julia Foder Bartlesville 6:40.55 4:11
51 49 MacKenzie Muller Marietta 6:41.28 4:11
52 50 Anna Watson Metro Christian 6:42.18 4:12
53 51 Lauren McTernan Carl Albert Middle School 6:42.74 4:12
54 52 Madison Merideth Cheyenne Middle School Edmond 6:43.37 4:13
55 53 Kiki Hamilton Casady School 6:45.77 4:14
56 Ceci Smith Stillwater JHS 6:46.50 4:15
57 54 Sydni Eagleton Metro Christian 6:46.97 4:15
58 55 Olivia Vanhootegem Norman North Middle School 6:46.98 4:15
59 56 Lilly Harrell Thomas Edison 6:47.49 4:15
60 Payton Bell 6:48.00 4:15
61 57 Gina Concha Santa Fe South School 6:48.09 4:16
62 58 Ambry Fisher Bartlesville 6:48.89 4:16
63 59 Sophie Love Marietta 6:49.37 4:16
64 60 Chloe Stephens Cascia Hall 6:51.14 4:17
65 61 Leslie Bajar Santa Fe South School 6:51.90 4:18
66 62 Moriah Croisant Guymon 6:52.05 4:18
67 63 Rebekah Vinson Marietta 6:52.46 4:18
68 Ava Baskerville Oklahoma City Storm 6:53.26 4:19
69 64 Beth McAnally Piedmont 6:53.55 4:19
70 65 Lauren Sutton Metro Christian 6:53.89 4:19
71 66 Meredith McAlester Norman North Middle School 6:54.02 4:19
72 67 Hannah Porter Norman North Middle School 6:55.02 4:20
73 68 Baylee Williams Sallisaw 6:55.18 4:20
74 69 Jennifer Fraire Guymon 6:56.66 4:21
75 70 Sylvia Shaw Carl Albert Middle School 6:57.05 4:21
76 71 Edith Vega Enid Middle School 6:57.56 4:21
77 72 Bella Gurskey Cascia Hall 6:57.62 4:22
78 73 Summer Bass Weatherford 6:57.86 4:22
79 74 Genesis Carrillo Enid Middle School 6:58.02 4:22
80 75 Bella Spiers Marietta 6:58.07 4:22
81 76 Kelsey Smith Weatherford 6:58.64 4:22
82 77 Chesapeake Tankersley Sapulpa 6:58.85 4:22
83 78 Ella Austin Thomas Edison 7:00.29 4:23
84 79 Leona Crowl Sapulpa 7:00.51 4:23
85 Madison Pollard Oakdale Junior High 7:02.61 4:25
86 80 Sajin Poos Cheyenne Middle School Edmond 7:03.14 4:25
87 81 Taylor Schlecht Enid Middle School 7:03.33 4:25
88 82 Mia Yerian Enid Middle School 7:04.25 4:26
89 83 Stormi Griggs Carl Albert Middle School 7:04.43 4:26
90 84 Kelcy Mayes Metro Christian 7:06.53 4:27
91 Allie Capps Monroney Middle School 7:06.91 4:27
92 85 Camryn Johnson Jenks Middle School A 7:10.89 4:30
93 86 Rachel Harper Bartlesville 7:10.93 4:30
94 87 Joshlyn Randolph Haworth Junior High 7:12.59 4:31
95 Savannah Mackey Jenks Middle School 7:14.10 4:32
96 88 Jenna Gunter Bartlesville 7:14.17 4:32
97 89 Emmy Hale Thomas Edison 7:14.92 4:32
98 90 Juritzi River Santa Fe South School 7:14.97 4:32
99 Rachel Sweet Perry 7:15.18 4:32
100 Kenzie Doane Fairview 7:15.87 4:33
101 91 Emily Smith Cheyenne Middle School Edmond 7:15.90 4:33
102 92 Deliasha Brewster Santa Fe South School 7:16.05 4:33
103 Fatima Baez Heavener 7:16.89 4:34
104 Iris Martinez Heavener 7:18.65 4:35
105 93 Erica Hurd Broken Arrow Middle School 7:19.53 4:35
106 Jade Crawford Sand Springs Public Schools 7:20.87 4:36
107 94 Itzel Perez Weatherford 7:21.53 4:36
108 Addison Spicer Fairview 7:21.67 4:37
109 95 Elizabeth Conner Guymon 7:21.79 4:37
110 96 Bella Casapao Cheyenne Middle School Edmond 7:22.08 4:37
111 Brett Bahl Stillwater JHS 7:22.74 4:37
112 97 Hailey Desalva Marietta 7:22.78 4:37
113 98 Zoe Hale Jenks Middle School A 7:23.41 4:38
114 99 Lizzie Ostermaier Enid Middle School 7:24.01 4:38
115 100 Shira Miller Broken Arrow Middle School 7:24.46 4:38
116 101 Sally Hubner Thomas Edison 7:25.62 4:39
117 Sedona Emde Jenks Middle School B 7:27.96 4:40
118 102 Alexis Sweeney Cheyenne Middle School Edmond 7:27.98 4:40
119 Molly McKinney Jenks Middle School B 7:28.16 4:41
120 103 Jasmin Peralta Guymon 7:31.25 4:43
121 104 Cerena Warfield Enid Middle School 7:32.89 4:44
122 105 Maggie Vaughn Thomas Edison 7:36.14 4:46
123 106 Anna Brown Roosevelt Titans 7:36.33 4:46
124 Abby Nightengale Pawhuska 7:37.92 4:47
125 107 Alaina Morgan Sallisaw 7:38.12 4:47
126 108 Ashley Wyatt Broken Arrow Middle School 7:39.10 4:47
127 Laney Twiggs Monroney Middle School 7:39.97 4:48
128 109 Madison Higgins Piedmont 7:40.66 4:48
129 110 Evie Waters Casady School 7:40.94 4:49
130 111 Katelyn Magnussen Broken Arrow Middle School 7:41.22 4:49
131 Anabelle Lindsey Oakdale Junior High 7:41.42 4:49
132 Ashlynn Adams Oakdale Junior High 7:44.16 4:51
133 112 Marissa Fincher Marietta 7:45.94 4:52
134 113 Mary Ledbetetr Cascia Hall 7:47.52 4:53
135 114 Haylee Lundry Haworth Junior High 7:49.33 4:54
136 115 Michaiah Miller Broken Arrow Middle School 7:53.59 4:56
137 116 Kadee Williams Haworth Junior High 7:54.73 4:57
138 117 Mariana Zapata Santa Fe South School 7:56.32 4:58
139 Aimee Torres Boise City 7:56.36 4:58
140 118 Vivian Costello Casady School 7:57.94 4:59
141 119 Vanesa Garay Sallisaw 7:58.74 5:00
142 120 Raegan Lockhart Haworth Junior High 7:59.18 5:00
143 121 Margaret Barbour Cascia Hall 7:59.38 5:00
144 Makenna Cazzelle Stillwater JHS 8:00.35 5:01
145 Paige Chandler Oakdale Junior High 8:00.54 5:01
146 122 Riley Schoelen Carl Albert Middle School 8:00.68 5:01
147 123 Monica Malcom Broken Arrow Middle School 8:01.80 5:02
148 124 Michaela Minnabarriet Sapulpa 8:03.84 5:03
149 Alexis Bighorse Pawhuska 8:04.43 5:03
150 125 Miriam Hendrix Lincoln Christian 8:06.40 5:04
151 126 Ali Holt Sallisaw 8:12.45 5:08
152 127 Madyson Mitchell Lincoln Christian 8:13.22 5:09
153 128 Taylor Hunter Piedmont 8:14.57 5:10
154 129 Luz Palma Guymon 8:15.80 5:10
155 130 Karley Keeter Lincoln Christian 8:16.71 5:11
156 131 Tessay Ayers Casady School 8:22.35 5:14
157 132 Courtney Fox Guymon 8:33.91 5:22
158 133 Jaci Diaz Roosevelt Titans 8:34.52 5:22
159 134 Sonia Garcia Guymon 8:37.52 5:24
160 135 Amethyst Archer Cascia Hall 8:37.53 5:24
161 Sara McNeal Oklahoma City Storm 8:38.99 5:25
162 136 Vaneesa Ramirez Roosevelt Titans 8:44.04 5:28
163 Ella Strader Fairview 8:47.66 5:30
164 Jacy Musshafen Perry 8:48.01 5:30
165 137 Marileigh Urdang Enid Middle School 8:48.29 5:31
166 138 Jayden Patton Sallisaw 8:52.29 5:33
167 139 Dakota Lamb Sallisaw 8:53.79 5:34
168 Rachael Chatterji Enid Middle School 8:55.85 5:35
169 Star Rutz-Scheffler Enid Middle School 8:55.94 5:35
170 Emma Wasson Jenks Middle School B 8:56.19 5:36
171 140 Rachel Golla Cascia Hall 9:03.56 5:40
172 Macee Ashcraft Enid Middle School 9:09.11 5:44
173 141 Jolee Morgan Piedmont 9:10.13 5:44
174 142 Kelsey Oliver Piedmont 9:28.75 5:56
175 143 Elizabeth Dixon Broken Arrow Middle School 9:32.35 5:58
176 144 Abigail Garcia Roosevelt Titans 9:35.06 6:00
177 Carlie Carrillo Enid Middle School 9:55.41 6:13
178 Jenny Nguyen Piedmont 9:56.24 6:13
179 145 Olivia Carbone Thomas Edison 10:00.13 6:16
180 146 Lilly McCullough Cascia Hall 10:10.25 6:22
181 147 Brooklyn Warne Roosevelt Titans 10:30.34 6:34
182 148 Stephanie Macias Roosevelt Titans 10:30.36 6:34
183 149 Mindy Sell Roosevelt Titans 10:31.45 6:35
184 Jessi Eadens Enid Middle School 10:49.83 6:47
TEAM RESULTS: JH GIRLS
1. 83 Westmoore ( 6:16.37 31:21.89 0:17.78)
==================================================
1 7 Peyton Glenn 6:04.69
2 10 Lexi Lowe 6:13.16
3 19 Erin Greenslade 6:19.70
4 23 Madison Brown 6:21.87
5 24 Celeste Cebellos 6:22.47
6 ( 27) Madison Altom 6:25.02
7 ( 32) Katy Schwarz 6:28.73
2. 139 Metro Christian ( 6:21.39 31:46.96 0:54.69)
==================================================
1 2 Caroline McKee 5:52.28
2 5 Julia Thigpen 5:59.88
3 28 Kiersten Hall 6:25.65
4 50 Anna Watson 6:42.18
5 54 Sydni Eagleton 6:46.97
6 ( 65) Lauren Sutton 6:53.89
7 ( 84) Kelcy Mayes 7:06.53
3. 148 Bartlesville ( 6:26.86 32:14.32 0:41.06)
==================================================
1 8 Margaret Drummon 6:07.83
2 16 Liza Williams 6:17.78
3 18 Ally Wood 6:19.27
4 48 Julia Foder 6:40.55
5 58 Ambry Fisher 6:48.89
6 ( 86) Rachel Harper 7:10.93
7 ( 88) Jenna Gunter 7:14.17
4. 151 Norman North Middle School ( 6:28.47 32:22.36 0:31.31)
==================================================
1 13 Madelynn Valdez 6:15.67
2 17 Audrey Friedemann 6:19.06
3 30 Tearany Novak 6:27.87
4 36 Kenzie Williams 6:32.78
5 55 Olivia Vanhootegem 6:46.98
6 ( 66) Meredith McAlester 6:54.02
7 ( 67) Hannah Porter 6:55.02
5. 173 Weatherford ( 6:24.48 32:02.42 1:23.30)
==================================================
1 1 Maicie Brown 5:34.56
2 22 Jacey Thomas 6:21.70
3 35 Nadia Brewer 6:32.72
4 42 Leanna Aycock 6:35.58
5 73 Summer Bass 6:57.86
6 ( 76) Kelsey Smith 6:58.64
7 ( 94) Itzel Perez 7:21.53
6. 217 Sapulpa ( 6:36.77 33:03.85 0:44.55)
==================================================
1 11 Sydney Krehbiel 6:14.30
2 41 Stormie Ramsey 6:35.00
3 43 Makayla Reed 6:37.15
4 45 Abby Graham 6:38.55
5 77 Chesapeake Tankersley 6:58.85
6 ( 79) Leona Crowl 7:00.51
7 (124) Michaela Minnabarriet 8:03.84
7. 240 Carl Albert Middle School ( 6:40.83 33:24.19 0:29.64)
==================================================
1 29 Martha Daniels 6:27.41
2 44 Josie Wiley 6:38.06
3 46 Mallory Pursell 6:38.93
4 51 Lauren McTernan 6:42.74
5 70 Sylvia Shaw 6:57.05
6 ( 83) Stormi Griggs 7:04.43
7 (122) Riley Schoelen 8:00.68
78th Annual Cowboy Jamboree
Stillwater OK, September 27, 2014
TEAM RESULTS: JH GIRLS
8. 244 Santa Fe South School ( 6:39.45 33:17.28 1:21.90)
==================================================
1 3 Jessica Sanroman 5:53.07
2 33 Kassie Reed 6:29.25
3 57 Gina Concha 6:48.09
4 61 Leslie Bajar 6:51.90
5 90 Juritzi River 7:14.97
6 ( 92) Deliasha Brewster 7:16.05
7 (117) Mariana Zapata 7:56.32
9. 250 Marietta ( 6:38.90 33:14.53 1:04.72)
==================================================
1 4 Mandy Sykora 5:53.35
2 49 MacKenzie Muller 6:41.28
3 59 Sophie Love 6:49.37
4 63 Rebekah Vinson 6:52.46
5 75 Bella Spiers 6:58.07
6 ( 97) Hailey Desalva 7:22.78
7 (112) Marissa Fincher 7:45.94
10. 265 Haworth Junior High ( 6:49.16 34:05.80 1:34.72)
==================================================
1 12 Kenzy Edmondson 6:14.61
2 21 Rebekah Wendt 6:21.04
3 31 Xyla Threadgill 6:28.23
4 87 Joshlyn Randolph 7:12.59
5 114 Haylee Lundry 7:49.33
6 (116) Kadee Williams 7:54.73
7 (120) Raegan Lockhart 7:59.18
11. 275 Jenks Middle School A ( 6:47.98 33:59.92 1:06.10)
==================================================
1 15 Caroline Peters 6:17.31
2 37 Sloane Johnston 6:33.68
3 40 Megan Jehlicka 6:34.63
4 85 Camryn Johnson 7:10.89
5 98 Zoe Hale 7:23.41
12. 277 Cheyenne Middle School Edmond ( 6:46.37 33:51.85 0:55.73)
==================================================
1 20 Carley Davenport 6:20.17
2 34 Maddie Medina 6:29.27
3 52 Madison Merideth 6:43.37
4 80 Sajin Poos 7:03.14
5 91 Emily Smith 7:15.90
6 ( 96) Bella Casapao 7:22.08
7 (102) Alexis Sweeney 7:27.98
13. 325 Lincoln Christian ( 7:05.57 35:27.89 2:02.21)
==================================================
1 9 Isabella Murphy 6:11.01
2 25 Jaylen Riley 6:23.15
3 39 Lily Michael 6:34.11
4 125 Miriam Hendrix 8:06.40
5 127 Madyson Mitchell 8:13.22
6 (130) Karley Keeter 8:16.71
14. 342 Casady School ( 7:03.94 35:19.73 1:41.89)
==================================================
1 14 Daniela Rodriquez-Chavez 6:16.05
2 47 Amy Jarjoura 6:39.03
3 53 Kiki Hamilton 6:45.77
4 110 Evie Waters 7:40.94
5 118 Vivian Costello 7:57.94
6 (131) Tessay Ayers 8:22.35
15. 345 Piedmont ( 7:04.81 35:24.09 2:13.21)
==================================================
1 6 Sydnei Storts 6:01.36
2 38 Ashley King 6:33.95
3 64 Beth McAnally 6:53.55
4 109 Madison Higgins 7:40.66
5 128 Taylor Hunter 8:14.57
6 (141) Jolee Morgan 9:10.13
7 (142) Kelsey Oliver 9:28.75
16. 350 Thomas Edison ( 6:58.65 34:53.28 1:00.66)
==================================================
1 26 Xena Gehring 6:24.96
2 56 Lilly Harrell 6:47.49
3 78 Ella Austin 7:00.29
4 89 Emmy Hale 7:14.92
5 101 Sally Hubner 7:25.62
6 (105) Maggie Vaughn 7:36.14
7 (145) Olivia Carbone 10:00.13
17. 407 Enid Middle School ( 7:05.43 35:27.17 0:26.45)
==================================================
1 71 Edith Vega 6:57.56
2 74 Genesis Carrillo 6:58.02
3 81 Taylor Schlecht 7:03.33
4 82 Mia Yerian 7:04.25
5 99 Lizzie Ostermaier 7:24.01
6 (104) Cerena Warfield 7:32.89
7 (137) Marileigh Urdang 8:48.29
18. 458 Guymon ( 7:23.51 36:57.55 1:23.75)
==================================================
1 62 Moriah Croisant 6:52.05
2 69 Jennifer Fraire 6:56.66
3 95 Elizabeth Conner 7:21.79
4 103 Jasmin Peralta 7:31.25
5 129 Luz Palma 8:15.80
6 (132) Courtney Fox 8:33.91
7 (134) Sonia Garcia 8:37.52
19. 501 Cascia Hall ( 7:38.63 38:13.19 1:46.39)
==================================================
1 60 Chloe Stephens 6:51.14
2 72 Bella Gurskey 6:57.62
3 113 Mary Ledbetetr 7:47.52
4 121 Margaret Barbour 7:59.38
5 135 Amethyst Archer 8:37.53
6 (140) Rachel Golla 9:03.56
7 (146) Lilly McCullough 10:10.25
20. 527 Broken Arrow Middle School ( 7:35.58 37:57.90 0:34.06)
==================================================
1 93 Erica Hurd 7:19.53
2 100 Shira Miller 7:24.46
3 108 Ashley Wyatt 7:39.10
4 111 Katelyn Magnussen 7:41.22
5 115 Michaiah Miller 7:53.59
6 (123) Monica Malcom 8:01.80
7 (143) Elizabeth Dixon 9:32.35
21. 558 Sallisaw ( 7:55.35 39:36.78 1:57.11)
==================================================
1 68 Baylee Williams 6:55.18
2 107 Alaina Morgan 7:38.12
3 119 Vanesa Garay 7:58.74
4 126 Ali Holt 8:12.45
5 138 Jayden Patton 8:52.29
6 (139) Dakota Lamb 8:53.79
22. 666 Roosevelt Titans ( 9:00.05 45:00.29 2:54.01)
==================================================
1 106 Anna Brown 7:36.33
2 133 Jaci Diaz 8:34.52
3 136 Vaneesa Ramirez 8:44.04
4 144 Abigail Garcia 9:35.06
5 147 Brooklyn Warne 10:30.34
6 (148) Stephanie Macias 10:30.36
7 (149) Mindy Sell 10:31.45
|
College Results